Ulubione projekty

Twoja lista jest pusta

Dodano projekt

Usunięto projekt

Instalacja fotowoltaiczna – prąd własnej produkcji

Instalacja fotowoltaiczna produkuje energię elektryczną z darmowego promieniowania słonecznego. Bezpłatny prąd solarny można wykorzystać do zasiania odbiorników energii elektrycznej w domu (np. oświetlenie, urządzenia RTV i AGD), a jego nadmiar odprowadzić za wynagrodzeniem do publicznej sieci energetycznej. 

Darmowy prąd

Instalacja fotowoltaiczna umożliwia przetwarzanie promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Składa się ona przede wszystkim z modułów fotowoltaicznych, które montuje się na dachu budynku oraz inwertera – jego zadaniem jest przetwarzanie wytworzonego prądu stałego w prąd przemienny o parametrach odpowiadających energii elektrycznej z sieci. Montaż instalacji fotowoltaicznej pozwala zaoszczędzić na kosztach zakupu prądu z sieci i dodatkowo zmniejsza naszą zależność od dostawców energii. Wytworzony przez instalację fotowoltaiczną prąd można wykorzystywać wyłącznie na potrzeby własne lub też wyprodukowaną nadwyżkę sprzedawać do sieci energetycznej. Instalacja fotowoltaiczna pozwala uzyskać najwięcej korzyści, gdy prąd solarny wykorzystuje się maksymalnie na własne potrzeby.

Dobra współpraca, czyli instalacja fotowoltaiczna i pompa ciepła

Viessmann oferuje innowacyjną koncepcję połączenia instalacji fotowoltaicznej z pompami ciepła, co pozwala maksymalnie wykorzystać bezpłatny prąd solarny i darmowe ciepło z gruntu, wody lub powietrza. Gdy instalacja fotowoltaiczna Vitovolt dostarcza więcej prądu niż wykorzystują domowe urządzenia elektryczne automatycznie załącza się pompa ciepła, która ogrzewa dom, ciepłąwodę użytkową lub chłodzi pomieszczenia w budynku (w zależności od pory roku). Jeśli w danym momencie dom nie potrzebuje ogrzewania, ciepło może być magazynowane w tzw. zbiorniku buforowym. W ten sposób, zmagazynowane w ciągu dnia ciepło możne zostać wykorzystane do ogrzewania również w nocy.

Ilość prądu solarnego, którego nie zużyły domowe urządzenia elektryczne, mierzona jest przez licznik energii i zgłaszana pompie ciepła. Na tej podstawie pompa wie ile prądu solarnego ma do dyspozycji w danej chwili. Uwzględnia przy tym stan naładowania zbiornika ciepłej wody użytkowej, zasobnika buforowego, sposób korzystania z ogrzewania i chłodzenia domu, jak również instalacji wentylacyjnej. 

Podwójne korzyści

Dzięki zwiększeniu zużycia prądu solarnego na własne potrzeby wyraźnie wzrasta opłacalność inwestycji w instalację fotowoltaiczną. Dodatkowo, dzięki wykorzystaniu darmowej energii elektrycznej rośnie opłacalność stosowania pomp ciepła, które również mogą być zasilane energią, którą wytwarza instalacja fotowoltaiczna.

Jeszcze większą opłacalność inwestycji uzyskamy korzystając z dofinansowania na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej oraz pompy ciepła np. w ramach programu PROSUMENT Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, jak również, korzystając z promocji firmy Viessmann na pompy ciepła i kompletny system fotowoltaiczny Vitovolt. 

(źródło: Viessmann)

Bezpłatna pomoc architekta

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.

Zamawiając usługi forum i dzienników budowy, przyjmujesz do wiadomości i wyrażasz zgodę na świadczenie tych usług i przetwarzanie przez Usługodawcę, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J., jako Administratora danych, podanych w formularzu danych osobowych, na zasadach wskazanych w Regulaminie i Polityce Prywatności serwisu ARCHIPELAG.pl.

Jeśli chcesz także otrzymywać bonusy i informacje dotyczące akcji promocyjnych naszych i naszych Partnerów, wyraź zgodę dodatkową i zaznacz odpowiednie pole. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J. z siedzibą: ul. M. Smoluchowskiego 56/3, 50-372 Wrocław, nr KRS 0000123673, NIP: 897-16-05-744, REGON: 931987209:

Na podstawie art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) informujemy Cię, że (przeczytaj klauzulę informacyjną):

czytaj całość ›
Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe do wypełnienia