Ulubione projekty
Twoja lista jest pusta
Dodano projekt
Usunięto projekt
Instalacja fotowoltaiczna – prąd własnej produkcji
Instalacja fotowoltaiczna produkuje energię elektryczną z darmowego promieniowania słonecznego. Bezpłatny prąd solarny można wykorzystać do zasiania odbiorników energii elektrycznej w domu (np. oświetlenie, urządzenia RTV i AGD), a jego nadmiar odprowadzić za wynagrodzeniem do publicznej sieci energetycznej.
Darmowy prąd
Instalacja fotowoltaiczna umożliwia przetwarzanie promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Składa się ona przede wszystkim z modułów fotowoltaicznych, które montuje się na dachu budynku oraz inwertera – jego zadaniem jest przetwarzanie wytworzonego prądu stałego w prąd przemienny o parametrach odpowiadających energii elektrycznej z sieci. Montaż instalacji fotowoltaicznej pozwala zaoszczędzić na kosztach zakupu prądu z sieci i dodatkowo zmniejsza naszą zależność od dostawców energii. Wytworzony przez instalację fotowoltaiczną prąd można wykorzystywać wyłącznie na potrzeby własne lub też wyprodukowaną nadwyżkę sprzedawać do sieci energetycznej. Instalacja fotowoltaiczna pozwala uzyskać najwięcej korzyści, gdy prąd solarny wykorzystuje się maksymalnie na własne potrzeby.
Dobra współpraca, czyli instalacja fotowoltaiczna i pompa ciepła
Viessmann oferuje innowacyjną koncepcję połączenia instalacji fotowoltaicznej z pompami ciepła, co pozwala maksymalnie wykorzystać bezpłatny prąd solarny i darmowe ciepło z gruntu, wody lub powietrza. Gdy instalacja fotowoltaiczna Vitovolt dostarcza więcej prądu niż wykorzystują domowe urządzenia elektryczne automatycznie załącza się pompa ciepła, która ogrzewa dom, ciepłąwodę użytkową lub chłodzi pomieszczenia w budynku (w zależności od pory roku). Jeśli w danym momencie dom nie potrzebuje ogrzewania, ciepło może być magazynowane w tzw. zbiorniku buforowym. W ten sposób, zmagazynowane w ciągu dnia ciepło możne zostać wykorzystane do ogrzewania również w nocy.
Ilość prądu solarnego, którego nie zużyły domowe urządzenia elektryczne, mierzona jest przez licznik energii i zgłaszana pompie ciepła. Na tej podstawie pompa wie ile prądu solarnego ma do dyspozycji w danej chwili. Uwzględnia przy tym stan naładowania zbiornika ciepłej wody użytkowej, zasobnika buforowego, sposób korzystania z ogrzewania i chłodzenia domu, jak również instalacji wentylacyjnej.
Podwójne korzyści
Dzięki zwiększeniu zużycia prądu solarnego na własne potrzeby wyraźnie wzrasta opłacalność inwestycji w instalację fotowoltaiczną. Dodatkowo, dzięki wykorzystaniu darmowej energii elektrycznej rośnie opłacalność stosowania pomp ciepła, które również mogą być zasilane energią, którą wytwarza instalacja fotowoltaiczna.
Jeszcze większą opłacalność inwestycji uzyskamy korzystając z dofinansowania na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej oraz pompy ciepła np. w ramach programu PROSUMENT Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, jak również, korzystając z promocji firmy Viessmann na pompy ciepła i kompletny system fotowoltaiczny Vitovolt.
(źródło: Viessmann)