Ulubione projekty
Twoja lista jest pusta
Dodano projekt
Usunięto projekt
Energoosczędność

Każdy dom wykorzystuje energię pod wieloma postaciami. Dostarczana jest do domu jako prąd gaz ciepło. Potrzebna jest aby zaspokajać potrzeby życiowe mieszkańców czyli dostarczać wodę i światło prąd potrzebny do użytkowania urządzeń oraz zapewniać sprawnie działający system wentylacji. Po spełnieniu swojej pracy energia ulega rozproszeniu. Energooszczędność zaś polega na uzyskaniu jak najmniejszych strat tej energii. Dom musi więc mieć dobrą izolację aby jak najmniej ciepła uciekało przez ściany zewnętrzne. Poza tym zastosowane rozwiązania powinny umożliwiać korzystanie z naturalnego światła umożliwiać oszczędne gospodarowanie wodą (można odzyskiwać ciepło z usuwanych ścieków) wykorzystywać system wentylacji umożliwiający ponowne wykorzystanie ciepła zawartego w usuwanym powietrzu. Budowa domu energooszczędnego nie jest tania ale to opłacalny wydatek. Sprawdza się tu zasada że dom tani w budowie to dom drogi w utrzymaniu i odwrotnie - decydując się na droższe energooszczędne technologie decydujemy się na niższe koszty utrzymania domu w przyszłości.
Ciepły dom
Przymiarki do przyszłego domu spełniającego europejskie standardy zużycia energii trzeba rozpocząć już na etapie projektowania budynku. Mniejsze zapotrzebowanie energetyczne maja domy o prostej bryle i odpowiedniej konstrukcji wykorzystujące nowoczesne materiały o dobrych właściwościach izolacyjnych (np. materiały Ytong o wysokiej izolacyjności termicznej - U = 0 23 - 0 29 W/m2K). Ważne jest również odpowiednie usytuowanie budynku względem stron świata (chodzi o optymalne wykorzystanie energii słonecznej). Warto wiedzieć że najwięcej ciepła ucieka przez ściany - ok. 34% przez okna ok. 30% przez wentylację ok. 27%. Ciepło ucieka też przez dach - ok. 6% i piwnicę - ok. 3%. Starty energetyczne powodują że daleko nam do wyników krajów Europy Zachodniej gdzie norma rocznego zużycia energii wynosi ok. 50 kWh/m a w Polsce czasami nawet 400 kWh/m rocznie!

Równie ważny jest w końcu argument mówiący że dom energooszczędny a więc zatrzymujący ciepło wewnątrz dobrze izolowany i wentylowany sprawia że w pomieszczeniach utrzymuje się stabilna temperatura a to wpływa na mikroklimat wnętrz i dobre samopoczucie mieszkańców.
Alternatywne źródła energii
Tradycyjne źródła pozyskiwania energii a więc dostarczany prąd gaz czy ciepło z elektrociepłowni są dość drogie. Inwestorzy budujący domy jednorodzinne często jednak są zmuszeni szukać innych możliwości - czasami z powodu braku np. gazociągu lub sieci kanalizacyjnej na danych terenie ale coraz częściej to wybór świadomy spowodowany zainteresowaniem inwestorów alternatywnymi technologiami które z jednej strony dają oszczędności a z drugiej są bezpieczne dla środowiska naturalnego. Ekologiczne rozwiązania to kolektory słoneczne pompy ciepła rekuperatory czy biologiczne oczyszczalnie ścieków. O tych wszystkich możliwościach opowiemy za tydzień.
"Rzeczpospolita" dodatek "Nieruchomości-Budownictwo" z dn. 24.11.03 r.