Ulubione projekty

Twoja lista jest pusta

Dodano projekt

Usunięto projekt

Ekspert radzi: nawierzchnia przyjazna najmłodszym – jaką kostkę wybrać?

W miejscach, gdzie na co dzień przebywają nasze dzieci, zwracamy szczególną uwagę na bezpieczeństwo użytkowania, jakie gwarantuje dostępna przestrzeń - w szczególności nawierzchnia. Najnowocześniejsze metody obróbki kostek brukowych i płyt tarasowych pozwalają tworzyć produkty zarówno przyjazne dzieciom, jak i wyjątkowo estetyczne. Kostki śrutowano-szczotkowane sprawdzą się doskonale jako materiał na nawierzchnię wokół szkół, czy w przydomowych ogródkach. O ich zaletach i wyjątkowej strukturze, która zapewnia najwyższy komfort i bezpieczeństwo dla najmłodszych opowiada Joanna Skrzypek, ekspert firmy Libet. 

Fot. Libet Fot. Libet

Piękne powierzchnie

Przy wyborze materiałów nawierzchniowych do zagospodarowania przestrzeni prywatnych i publicznych powinniśmy kierować się nie tylko aspektami estetycznymi, ale również względami bezpieczeństwa. Mają one wyjątkowe znaczenie, gdy chodzi o zdrowie i życie naszych pociech. Te, zwłaszcza podczas zabawy w przydomowych ogródkach, na placach zabaw czy szkolnych dziedzińcach narażone są na upadki na twarde podłoże i nieprzyjemne zadraśnięcia. Takim obtarciom sprzyja szczególnie nawierzchnia ułożona z kostek o wyraźnie nierównomiernej strukturze z wyeksponowanym ziarnem kruszyw, które powstają w technologii płukania. Aranżując przestrzeń z nawierzchni betonowych zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie produktów o delikatniejszej powierzchni. Warto wówczas zdecydować się na produkty wykonane w technologii śrutowo-szczotkowanej, których porowata warstwa wierzchnia (zasługa podwyższonego współczynnika antypoślizgowego - R) zmniejsza ryzyko poślizgu. Co więcej, przy takiej nawierzchni, ewentualne upadki czy obtarcia z pewnością będą dla naszych pociech mniej bolesne i poważne w skutkach, zwłaszcza podczas opadów deszczu i w trakcie zimy.

Technologia w służbie bezpieczeństwa

Metoda śrutowo-szczotkowa polega na uderzaniu z ogromną siłą w zewnętrzną powierzchnię kostek i płyt kuleczkami śrutu, które zmieniają strukturę betonu i odsłaniają naturalne kruszywa. Następnie produkty te poddawane są szczotkowaniu, co daje efekt wygładzenia i wyrównania przy jednoczesnym zachowaniu minimalnej porowatości powierzchni. Delikatnie tylko chropowata i lekko nierówna struktura kostek działa antypoślizgowo, co jest szczególnie istotne w przypadku nawierzchni, z których często korzystają dzieci. Dynamiczne zabawy na szkolnym podwórku po opadach deszczu będą więc mniej ryzykowne. Nie bez znaczenia są również ich niefazowane krawędzie i wąskie fugi. Sprawią one, że ewentualne upadki będą dla dzieci znacznie mniej dotkliwe – tłumaczy Joanna Skrzypek, ekspert firmy Libet. Ta metoda produkcji należy do najnowocześniejszych sposobów obróbki betonowych kostek brukowych i jest doskonałą alternatywą dla popularnych dotychczas, choć niepozbawionych wad, produktów uzyskiwanych poprzez technologię płukania. Tak wytworzone elementy, choć równie estetyczne, co kostki poddane śrutowaniu i szczotkowaniu, nie sprawdzają się tak dobrze w bardziej wymagających przestrzeniach, w których szczególnie istotny jest komfort i bezpieczeństwo użytkowania. Jak dodaje ekspert – Dla dzieci poruszanie się po nawierzchniach wyłożonych kostkami płukanymi nie należy do najprzyjemniejszych. Mocno chropowata struktura sprawia, że jazda rowerkiem czy hulajnogą może być dla nich sporym dyskomfortem, a także stanowić niepożądane ryzyko. Warto zatem podczas wyboru materiałów do wykonana np. podjazdu przed domem, który często jest miejscem zabaw dla najmłodszych, wziąć pod uwagę nie tylko finalny wygląd naszej posesji, ale i jej funkcjonalność.

Libet S.A. to lider w segmencie kostek Premium  i innych betonowych materiałów nawierzchniowych na polskim rynku. Pełniąc rolę trendesettera wyznacza kierunki rozwoju rynku. Produkty sygnowane marką Libet wyróżniają się nie tylko doskonałymi parametrami technicznymi, ale również innowacyjnością i ciekawym wzornictwem. W równym stopniu stają się ozdobą posesji prywatnych, jak i przestrzeni publicznych. Wysoki poziom jakościowy i estetyczny wyrobów wrocławskiej firmy jest zasługą m.in. nowoczesnego parku maszynowego oraz wykorzystywania najnowszych technologii i odpowiednio selekcjonowanych surowców. Swój udział mają w tym także laboratoria, istniejące przy każdym z 15 zakładów produkcyjnych, które nadzorują przebieg procesu produkcji, wdrażają nowe procedury i pracują nad własnymi, nowatorskimi rozwiązaniami.

Żródło: Libet

Bezpłatna pomoc architekta

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.

Zamawiając usługi forum i dzienników budowy, przyjmujesz do wiadomości i wyrażasz zgodę na świadczenie tych usług i przetwarzanie przez Usługodawcę, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J., jako Administratora danych, podanych w formularzu danych osobowych, na zasadach wskazanych w Regulaminie i Polityce Prywatności serwisu ARCHIPELAG.pl.

Jeśli chcesz także otrzymywać bonusy i informacje dotyczące akcji promocyjnych naszych i naszych Partnerów, wyraź zgodę dodatkową i zaznacz odpowiednie pole. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J. z siedzibą: ul. M. Smoluchowskiego 56/3, 50-372 Wrocław, nr KRS 0000123673, NIP: 897-16-05-744, REGON: 931987209:

Na podstawie art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) informujemy Cię, że (przeczytaj klauzulę informacyjną):

czytaj całość ›
Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe do wypełnienia