Ulubione projekty
Twoja lista jest pusta
Dodano projekt
Usunięto projekt
Budujemy Dom Marzeń Polaka II

Podobno wybrany pod dom grunt należy obejrzeć o każdej porze roku szczególnie w czasie gdy jest błoto lub śnieg na drogach. Wtedy będzie wiadomo czy do przepięknej i zielonej w czasie lata działki zimą lub jesienią da się w ogóle dojechać.
Plany
Na co zwracać uwagę wybierając działkę pod dom? Na pewno nie ominie nas wizyta w urzędzie gminy. Tam sprawdźmy przede wszystkim przeznaczenie terenu - czy rzeczywiście działka jest budowlana czy określona jako siedliskowa albo np. nadal nieodrolniona. Kolejna sprawa to ustalenie co plan zagospodarowania przewiduje w okolicy - jaki rodzaj zabudowy czy wśród budynków jednorodzinnych mogą wyrosnąć np. zakłady usługowe etc...
Może się też okazać że w okolicy nie ma aktualnego planu zagospodarowania więc mogą być kłopoty z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Dlatego zwróćmy uwagę czy w sąsiedztwie upatrzonej działki jest zabudowa jednorodzinna.
Jeżeli tak to nie powinno być kłopotów najpierw z uzyskaniem warunków zabudowy a potem z pozwoleniem na budowę. Dom będzie jednak musiał nawiązywać charakterem do okolicznych. To oznacza np. że jeśli sąsiednie domy mają dachy dwuspadowe to raczej nie uda się postawić budynku z dachem czterospadowym.
Media i nie tylko
Projektanci z pracowni Archipelag radzą też aby koniecznie zwrócić uwagę na następujące kwestie np.:
- jaka jest odległość działki od mediów (czy są prąd gaz kanalizacja). Zapytajmy od razu w elektrowni jaki dostaniemy przydział mocy i w jakim czasie (może nie być takiej możliwości w ciągu kilku miesięcy)
- jak dużą powierzchnię ma grunt i jakiego kształtu dom da się na nim postawić
- jak jest usytuowany względem stron świata
- jakie mogą być koszty przygotowania działki pod budowę ile trzeba będzie wydać np. na równanie terenu czy wycięcie drzew
- co może skomplikować inwestycję: np. bliskość cieku wodnego rzeki czy wału przeciwpowodziowego wodociąg przechodzący przez działkę oraz napowietrzna linia energetyczna.
Wszystkie te czynniki determinują takie a nie inne usytuowanie domu.
Gdy już wybierzemy działkę przed sfinalizowaniem transakcji zajrzyjmy do księgi wieczystej nieruchomości i sprawdźmy: oznaczenie nieruchomości wpisy dotyczące własności i użytkowania wieczystego oraz ewentualne wpisy dotyczące roszczeń służebności hipoteki.
Koniecznie należy też wziąć pod uwagę że do kosztów kupna działki trzeba doliczyć ok. 10 proc. na koszty transakcji (opłaty u notariusza) oraz ew. prowizję dla pośrednika przez którego szukamy gruntu.
Nie zaszkodzi również sprawdzić ile zajmuje dojazd do pracy czy dowóz dzieci do szkoły z nowej działki. W niektórych przypadkach - szczególnie gdy na działce rosną rośliny lubiące podmokłe tereny np. wierzby - naprawdę warto sprowadzić na ten teren geologa. Niech sprawdzi jak głęboko są wody podskórne. Wtedy okaże się czy będą potrzebne dodatkowe pieniądze na wzmocnienie fundamentów czy w ogóle możliwa jest budowa domu czy tylko wykluczona jest piwnica.
EKSPERT O DZIAŁCE KONKURSOWEJ: DOROTA PALMĘCZYŃSKA PRACOWNIA PROJEKTOWA ARCHIPELAG
Budowa domu na działce laureata konkursu nie będzie prosta. Po pierwsze budynek powstaje w górach (w miejscowości Trzcińsko w gminie Janowice Wielkie) więc trzeba liczyć się z tym że tam sezon budowlany zaczyna się później i kończy wcześniej. Poza tym dom stanie na działce która jest nachylona o 15 a miejscami nawet 25 stopni. Już dziś wiadomo że potrzebne są odwierty zanim zaczną się prace ziemne aby sprawdzić jak stabilny grunt znajdzie się w miejscu posadowienia budynku
GB " Rzeczpospolita" dodatek "Nieruchomości" z dn. 19.04.04 r.