Ulubione projekty

Twoja lista jest pusta

Dodano projekt

Usunięto projekt

Bramy garażowe i drzwi wejściowe z dotacją Czyste Powietrze

Już blisko rok obowiązują uproszczone procedury ubiegania się o dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze. Teraz nie tylko łatwiej i szybciej złożymy wniosek o dotację, ale też więcej osób decydujących się na termomodernizację będzie mogło skorzystać z tego rządowego programu. 

fot. Hörmann fot. Hörmann

Wnioski można składać także online, a większość wymaganych dotąd dokumentów zastąpić oświadczeniami. Według nowych zasad każdy wniosek rozpatrzony zostanie w ciągu 30 dni. 

Dotację na docieplenie domu otrzymać mogą także inwestorzy, którzy wcześniej wymienili już źródło ciepła, a teraz planują jedynie wymianę np. stolarki otworowej. Do programu przystąpić mogą też ci wszyscy, którzy prace termomodernizacyjne rozpoczęli nawet sześć miesięcy przed złożeniem wniosku (nie wcześniej jednak niż przed 15 maja 2020 roku). Nowością jest też między innymi możliwość łączenia programu Czyste Powietrze z ulgą termomodernizacyjną. 

Nie więcej niż U = 1,3 W/(m2K)

Wysokość dotacji zależy od dochodu gospodarstwa domowego. Maksymalnie wynieść może ona nawet 90 % tzw. kosztów kwalifikowanych, aż do 53 tysięcy złotych. Dla każdej ze stref termomodernizacji określono inny górny pułap kosztów kwalifikowanych do dofinansowania. W przypadku drzwi zewnętrznych oraz drzwi i bram w garażach ogrzewanych maksymalnie odliczyć można 2 tysiące złotych za metr kwadratowy bram i drzwi w jednym budynku. Aby zaoszczędzić na rachunkach - teraz i w przyszłości, a jednocześnie mieć realny wpływ na poprawę stanu powietrza w Polsce, warto skorzystać z tej możliwości. Musimy jednak pamiętać, że aby otrzymać dofinansowanie na zakup bram garażowych i drzwi, ich współczynnik przenikania ciepła nie może być wyższy niż U = 1,3 W/(m2K). 

Podwójna korzyść

Im niższy współczynnik przenikania ciepła - tym lepsza termoizolacyjność, tym mniej ciepła ucieka z domu i garażu, tym mniejsze płacimy rachunki za ogrzewanie. Tym bardziej ekologicznie żyjemy. Firma Hörmann, która od lat prowadzi wiele działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego i wykorzystuje energię ze źródeł odnawialnych, produkuje drzwi zewnętrzne i bramy garażowe do domów energooszczędnych, o bardzo dobrej izolacyjności cieplnej. Oferuje nawet drzwi o współczynniku przenikania ciepła U = 0,47 W/(m2K) - prawie dwukrotnie przekraczającym poziom wymagań stawianych drzwiom w domach pasywnych. W ofercie tego producenta z łatwością znajdziemy więc duży wybór bram i drzwi o parametrach izolacyjności cieplnej pozwalających na uczestnictwo w programie Czyste Powietrze. 

Bramy garażowe w programie Czyste Powietrze 

Firma Hörmann oferuje dwa typy segmentowych bram garażowych, których współczynnik przenikania ciepła pozwala na zastosowanie ich w trakcie termomodernizacji domu i uzyskanie dofinansowania tego zakupu. Wytycznym Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej odpowiadają zbudowane z ocieplanych segmentów o grubości 42 mm i zamontowane wraz z ościeżnicą ThermoFrame bramy LPU 42. Te o wymiarach 5 x 2,25 m osiągają współczynnik przenikania ciepła U= 1,2 W/(m2K). Bardziej wymagającym inwestorom, którym zależy na jeszcze większej oszczędności energii polecane są energooszczędne bramy LPU 67 Thermo zbudowane z izolowanych termicznie segmentów o grubości 67 mm. Ich współczynnik przenikania ciepła U może wynosić 1,0 W/(m2K), a z ościeżnicą ThermoFrame nawet 0,88 W/(m2K). 

Drzwi wejściowe w programie Czyste Powietrze

Szerokie możliwości wyboru stolarki, na zakup której można otrzymać dofinansowanie z programu Czyste Powietrze daje oferta drzwi zewnętrznych firmy Hörmann. Pozwala ona inwestorom wybierać spośród bardzo wielu atrakcyjnych wzorów drzwi stalowych, aluminiowych oraz hybrydowych - zbudowanych z aluminium i stali nierdzewnej. Izolacyjność cieplna większości tych modeli znacznie przewyższa stawiane przez ustawodawcę minimalne wymagania konieczne do uzyskania dofinansowania. Współczynnik przenikania ciepła stalowych drzwi Thermo65, aluminiowych drzwi TermoSafe oraz drzwi ThermoSafe Hybrid we wzorach bez przeszkleń może wynosić nawet Ud= 0,87 W/(m2K), a drzwi ThermoPlan Hybrid Ud= 0,78 W/(m2K). W kilkudziesięciu innych modelach z atrakcyjnymi przeszkleniami nie przekracza natomiast Ud= 1,1 W/(m2K). 

Dodatkowo Hörmann oferuje też wiele wzorów stalowych drzwi Thermo oraz Thermo46, których izolacyjność cieplna określona przez współczynnik Udwynosi 1 - 1,3 W/(m2K).

Tak bogata oferta pozwala na zwiększenie efektywności energetycznej domu i uzyskanie na ten cel dofinansowania z programu Czyste Powietrze, a jednocześnie umożliwia wybór bram i drzwi zgodnie z indywidualnymi upodobaniami.  

 

Proste zasady

Znowelizowany program Czyste Powietrze, w zależności od zakresu planowanej termomodernizacji, pozwala inwestorom na różne warianty uzyskania dotacji. Według nowych zasad, które mają ułatwić ubieganie się o dofinansowanie na termomodernizację domów,uproszczone wnioski można składać zarówno w wojewódzkich oddziałach NFOŚiGW, jak i przez stronę internetową. Ich wypełnienie nie powinno zająć więcej niż pół godziny. Okres realizacji przedsięwzięcia od momentu złożenia wniosku wydłużony został do 30 miesięcy. 

 

Pogram Czyste Powietrze realizowany będzie do 2029 roku. Na ten cel przeznaczono 103 mld zł. 

 


Zobacz również:

Bezpłatna pomoc architekta

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.

Zamawiając usługi forum i dzienników budowy, przyjmujesz do wiadomości i wyrażasz zgodę na świadczenie tych usług i przetwarzanie przez Usługodawcę, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J., jako Administratora danych, podanych w formularzu danych osobowych, na zasadach wskazanych w Regulaminie i Polityce Prywatności serwisu ARCHIPELAG.pl.

Jeśli chcesz także otrzymywać bonusy i informacje dotyczące akcji promocyjnych naszych i naszych Partnerów, wyraź zgodę dodatkową i zaznacz odpowiednie pole. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J. z siedzibą: ul. M. Smoluchowskiego 56/3, 50-372 Wrocław, nr KRS 0000123673, NIP: 897-16-05-744, REGON: 931987209:

Na podstawie art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) informujemy Cię, że (przeczytaj klauzulę informacyjną):

czytaj całość ›
Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe do wypełnienia