Ulubione projekty

Twoja lista jest pusta

Dodano projekt

Usunięto projekt

Bank czy doradca – kogo wybrać przy kredycie hipotecznym?

Rynek usług finansowych w Polsce jest stosunkowo młody. Doradztwo w tym zakresie rozwinęło się w naszym kraju wraz z boomem na kredyty hipoteczne. Wtedy powstały niezależne spółki działające w branży doradczej, m.in. Dom Kredytowy Notus. Obecnie ogromna ilość banków i innych instytucji finansowych oferujących nowe rozwiązania finansowe, może zaniepokoić nawet wytrawnego znawcę produktów finansowych. Z drugiej strony klienci instytucji finansowych są coraz bardziej wyedukowani i wymagający. Oczekują profesjonalnej obsługi, doradztwa na najwyższym poziomie na każdym etapie procesu uruchamiania kredytu hipotecznego, i co najważniejsze, przedstawienia najbardziej optymalnej oferty. Kluczową rolę może odegrać dobry doradca finansowy.

Doradca finansowy

Praca doradcy finansowego wyróżnia się tym, że na każdym etapie procesu uruchamiania kredytu hipotecznego zapewnia klientowi pełną, profesjonalną obsługę: wspiera od momentu przygotowania i spisania właściwych dokumentów, nadzoruje etap analizy i przyznania pożyczki, a w późniejszym czasie również opiekuje się klientem. Kładziemy duży nacisk na niezależne i profesjonalne doradztwo, z uwzględnieniem przede wszystkim potrzeb i oczekiwań klienta.” – mówi Robert Pepłoński, Prezes Zarządu Domu Kredytowego Notus.

Jedna wizyta u doradcy finansowego czy wycieczki po bankach?

Osoby, które chcą zaciągnąć kredyt hipoteczny, muszą zadać sobie pytanie: czy chcą osobiście analizować ofertę każdego banku, czy raczej wybiorą opcję spotkania z doradcą finansowym, który w swoim portfolio posiada produkty większości instytucji finansowych. Wariant: osobiste zapoznanie się z ofertami podczas wielu spotkań w bankach, jest niewątpliwie czasochłonny. Dodatkowo, bardzo istotna jest znajomość nomenklatury finansowej. Przedstawiciel banku może operować hasłami typu: marża, spread, Wibor, Libor, wkład własny, ubezpieczenie pomostowe. Nie zawsze są one powszechnie znane. Przy wariancie drugim: poznanie wielu ofert podczas jednego, dwóch spotkań z doradcą finansowym – to duża oszczędność czasu. Jednocześnie zadaniem doradcy finansowego jest szczegółowe zapoznanie się z oczekiwaniami klienta oraz zrozumienie jego aktualnej czy przyszłej sytuacji finansowej. Istotnym atutem przemawiającym za współpracą z doradcą finansowym jest duża oszczędność czasu przy analizie ofert kredytów hipotecznych.

Czas podpisywania umowy

Czas podpisania umowy kredytowej z bankiem, przy lub bez wsparcia doradcy finansowego, jest taki sam. Jednakże procedura ubiegania się o pożyczkę za pośrednictwem firmy doradztwa finansowego jest krótsza, bo klient może liczyć na wsparcie ze strony doradcy. Zna on specyfikę każdego banku oraz panujących w nich procedur i wymagań dotyczących uruchamiania kredytu. W takim przypadku klient zdecydowanie może oszczędzić czas. Nie musi sam przechodzić przez skomplikowany proces decyzyjny. To niewątpliwa zaleta współpracy z firmą doradztwa finansowego.

Zdolność kredytowa klienta, wyliczona przez przedstawiciela banku lub doradcę finansowego, powinna być taka sama. Jednakże przedstawiciel firmy brokerskiej, znając wymagania banków oraz sytuację finansową przyszłego kredytobiorcy, może doradzić „uporządkowanie” finansów. Proponuje np. zamknięcie nieużywanej karty kredytowej, linii debetowej w rachunku, konsolidację zobowiązań. Te produkty finansowe mogą mieć wpływ na zdolność kredytową, a tym samym na większą wartość kredytu uruchamianego za pośrednictwem doradcy finansowego.

„Różnicę w wartości kredytu uruchamianego w oddziałach bankowych i firmach doradztwa finansowego można tłumaczyć tym, że doradcy mają dostęp do wielu ofert bankowych. Współpracujemy z ponad 25 bankami, mamy dostęp do prawie wszystkich propozycji na rynku. Dzięki temu, możemy znaleźć taki kredyt, który będzie najbardziej optymalny i dopasowany do możliwości kredytobiorcy. Tym się wyróżniamy na tle konkurencji. Przedstawiamy najkorzystniejsze w danej sytuacji dla kredytobiorcy oferty kredytów hipotecznych, równocześnie 
z kilku banków. Dodatkowo, nasi doradcy analizują oferty banków według tej samej metodologii, dlatego kredytobiorca może zdecydowanie łatwiej i szybciej porównać warunki kredytów kilku instytucji finansowych.” – mówi Robert Pepłoński, Prezes Zarządu Domu Kredytowego Notus.

Marże, prowizje, spread – gdzie są najatrakcyjniejsze?

Dzięki współpracy z doradcą finansowym, kredytobiorca może wynegocjować lepszą ofertę  kredytu hipotecznego. Po pierwsze dlatego, że doradca ma korzystniejsze warunki niż indywidualny klient, a po drugie – dzięki swojemu doświadczeniu, wie jak negocjować warunki z bankiem, a z kolei bankowi zależy na współpracy z dobrym pośrednikiem finansowym. I mimo, iż zarówno w banku, jak i firmie doradztwa finansowego, elementy kredytu hipotecznego typu marże, spread i prowizja są stałe, to jednak warto poznać oferty kredytów hipotecznych proponowanych przez doradców finansowych.

W niektórych sytuacjach, warunki kredytu hipotecznego uruchamianego za pośrednictwem firmy doradztwa finansowego, mogą być korzystniejsze. Doradca zna przepisy i procedury. Jeżeli istnieje potrzeba, wyjaśnia niezrozumiałe dla klienta kwestie i zagadnienia. Składa, przygotowane wspólnie z kredytobiorcą, wnioski o kredyt do kilku banków równocześnie. Często też współpracuje z deweloperami, dlatego też może wyręczyć klienta w przygotowywaniu dodatkowych, niezbędnych dokumentów dla firmy deweloperskiej.

Jest jeszcze jeden dodatkowy atut, który mógłby przemawiać za wyborem doradcy finansowego w całym procesie uruchomienia kredytu hipotecznego. Największe spółki z branży są członkami Związku Firm Doradztwa Finansowego, instytucji która powstała w 2008 roku w ramach samoregulacji rynku. Główną rolą organizacji jest wypracowanie odpowiedniej jakości usługi w zawodzie doradcy finansowego. W tym celu został opracowany Kanon Dobrych Praktyk Rynku Finansowego, który wyznacza standardy sprzedaży produktów i usług finansowych. Jedną z pierwszych firm z branży, która zadeklarowała stosowanie wyznaczonych standardów, był Dom Kredytowy Notus. Dla klienta, który oczekuje profesjonalnej obsługi oraz doradztwa na najwyższym poziomie na każdy etapie procesu zaciągnięcia kredytu hipotecznego, może mieć to olbrzymie znaczenie.

(źródło: Dom Kredytowy NOTUS)

Umów się z Doradcą Finansowym NOTUS Umów się z Doradcą Finansowym NOTUS
Bezpłatna pomoc architekta

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.

Zamawiając usługi forum i dzienników budowy, przyjmujesz do wiadomości i wyrażasz zgodę na świadczenie tych usług i przetwarzanie przez Usługodawcę, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J., jako Administratora danych, podanych w formularzu danych osobowych, na zasadach wskazanych w Regulaminie i Polityce Prywatności serwisu ARCHIPELAG.pl.

Jeśli chcesz także otrzymywać bonusy i informacje dotyczące akcji promocyjnych naszych i naszych Partnerów, wyraź zgodę dodatkową i zaznacz odpowiednie pole. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J. z siedzibą: ul. M. Smoluchowskiego 56/3, 50-372 Wrocław, nr KRS 0000123673, NIP: 897-16-05-744, REGON: 931987209:

Na podstawie art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) informujemy Cię, że (przeczytaj klauzulę informacyjną):

czytaj całość ›
Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe do wypełnienia