Ulubione projekty
Twoja lista jest pusta
Dodano projekt
Usunięto projekt
Archipelag w wakacyjnym „Domu dla początkujących”

W lipcowo-sierpniowym numerze "Domu dla początkujących", wśród tzw. projektów z rekomendacją, zaprezentowane zostały dwa projekty z bogatej oferty naszej Pracowni Projektowej. Są to domy o dużej powierzchni, zaprojektowane z myślą o rodzinach wielopokoleniowych. "Esmeralda (duża)" oraz "Poziomka II" - oba autorstwa arch. Julitty Chmiel-Sobieralskiej i Artura Wójciaka.

Esmeralda
(duża)
"Esmeralda (duża)" to niezwykle atrakcyjnie przedstawiający się projekt z pięknym, rozrzeźbionym dachem i wieżyczkami, stylistyką przywodzący na myśl staropolskie dworki szlacheckie. Wygodnie pomieści się w nim 4-7 osobowa rodzina, a dodatkowym atutem jest wbudowane małe mieszkanie z niezależnym wejściem z wiatrołapu, na którego niewielkiej powierzchni zmieszczono pokój, kuchnię, łazienkę i garderobę. Parter stanowi strefę dzienną z otwartą kuchnią, ciekawie ulokowaną w wykuszu jadalnią, przestronnym salonem z kominkiem, gabinetem, niewielką garderobą i toaletą. W nocnej strefie, na poddaszu, na domowników czekają trzy duże i wygodne sypialnie, garderoba oraz duża, rodzinna łazienka. Dom jest podpiwniczony, zaś z dwustanowiskowym garażem sąsiaduje pralnia i pomieszczenia gospodarcze, które można przeznaczyć na warsztat.

Poziomka II
"Poziomka II" jest interesującym przykładem domu, który został podzielony na dwa odrębne mieszkania, z których jedno znajduje się na parterze, a drugie na piętrze. Oba mają podobny rozkład i zaplanowaną funkcjonalność pomieszczeń, piętro jest dodatkowo wzbogacone o dwa balkony.
A tak o projekcie, na łamach katalogu "Najpiękniejsze projekty domów. Archipelag.", wypowiedziała się arch. Justyna Poterek (MULTI): "Dom nawiązuje stylem do tradycyjnej willi podmiejskiej z okresu przedwojennego, jakie do dzisiaj można zobaczyć we Wrocławiu. Uroku dodają mu trzy balkony, lukarna nad wejściem i jasna okładzina klinkierowa na elewacjach. Drzwi wejściowe podkreślone zostały kwadratami witrażowych szybek. W projekcie przewidziano dwa samodzielne mieszkania: jedno na parterze, drugie na poddaszu. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla dwupokoleniowej rodziny. Mieszkania zaprojektowano funkcjonalnie, z wyraźnie wydzielonymi strefami nocną i dzienną. Pokoje dzienne są dobrze doświetlone dzięki dużym przeszkleniom".

Projekt "Ziutka" arch. Andrzeja Tatarka posłużył Ewie
Smolińskiej, w artykule "Etap za etapem", za przykład domu z dwoma
wariantami rozbudowy. Na budowę etapami decydują się najczęściej
osoby, które dysponują ograniczonymi środkami finansowymi oraz
takie, które przewidują w przyszłości powiększenie domu m.in. ze
względu na zwiększenie liczby osób, które w nim zamieszkają. W
"Ziutce" przewidziano dwie możliwości rozbudowy: po wybudowaniu
stropu nad salonem uzyska się na piętrze dodatkową sypialnię, zaś w
wersji bez stropu otrzymamy przestronny, wysoki salon przekryty
dwuspadowym dachem, z ciekawym efektem wewnętrznego balkonu i
dodatkowym doświetleniem pomieszczenia dzięki oknom
połaciowym.