Ulubione projekty
Twoja lista jest pusta
Dodano projekt
Usunięto projekt
Alternatywne źródła energii

Okazuje się bowiem że teoretycznie przy obecnym stanie wiedzy można by zrezygnować z podłączenia domu do tradycyjnych sieci - elektrycznej czy gazowej i korzystać z odnawialnych źródeł energii - z promieniowania słonecznego siły wiatru i ziemi. Czy faktycznie jest to możliwe i opłacalne? Przedstawimy dzisiaj istniejące możliwości oraz koszty takich rozwiązań.
Kolektory słoneczne

Roczne wielkości napromieniowania dla Polski wynoszą ok. 900-1150 kWh/m kw. W ciągu 365 dni możemy liczyć na nasłonecznienie w przedziale ok. 57-79 dni. W polskich warunkach od maja do września promieniowanie jest na tyle duże że może pokryć zapotrzebowanie np. na ogrzewanie wody zużywanej w domu. Wiosną i zimą pomimo mniejszego nasłonecznienia można korzystać z energii słonecznej wspomagając systemy ogrzewania wody użytkowej lub wspomagając działanie pomp ciepła.
Kolektory słoneczne to urządzenia które wychwytują energię słoneczną i zamieniają ją na energię cieplną. Pozyskana energia jest magazynowana w zasobnikach. Kolektory montowane są w miejscach gwarantujących docieranie maksymalnej ilości promieniowania czyli na dachu. Proces przekształcania promieniowania w ciepło jest dosyć skomplikowany i zależy od wielu czynników. Wybierając system warto zwrócić uwagę na współczynnik absorpcji krótkofalowego promieniowania słonecznego ALFA który powinien być jak największy. Drugim ważnym współczynnikiem jest współczynnik emisji fal długich E(ODWREÓCONE E) który powinien być jak najmniejszy. Sprawność kolektorów może osiągać nawet n=85%. Zależy ona od rodzaju i budowy kolektora różnicy temperatur pomiędzy kolektorem a otoczeniem intensywności docierającego promieniowania oraz systemu regulacji magazynowania i izolacji orurowania. Ogólna średnioroczna sprawność kolektorów wynosi ok. 50% a znaczy to że z 1 m kw. można uzyskać ok. 500 kW/m kw. Najtańszy system kosztuje kilka tysięcy złotych. Miesięczne koszty utrzymania go to koszty energii elektrycznej - kilkanaście złotych. Amortyzacja systemu powinna nastąpić po kilku latach - wszystko zależy od zastosowanych rozwiązań. Kolektory są bardzo popularne w Niemczech czy Francji w krajach o podobnym nasłonecznieniu co Polska.
Siłownie wiatrowe

Siłę wiatru najczęściej wykorzystuje się na terenach nadmorskich ponieważ jego siła i częstotliwość umożliwiają pozyskiwanie energii na określonym poziomie przez dłuższy czas. Potrzeby energetyczne domu jednorodzinnego może zaspokoić nawet niewielka siłownia wiatrowa pod warunkiem że wieje wiatr. Problem bowiem stwarza magazynowanie energii na czas bezwietrznej pogody.
Pompy ciepła

Służą do ogrzewania budynków ale mogą też podgrzewać wodę lub służyć jako klimatyzatory. Jedno urządzenie może wytworzyć od 4 do 6 kWh energii cieplnej z 1 kWh potrzebnego do jego obsługi.
Pompa dostarcza prawie darmową energię; jest wygodna i cicha; jej sprawność nie zmniejsza się w miarę upływu czasu i jest bezpieczna dla środowiska. Daje też niezależność finansową w przypadku podwyżki cen paliw. Niestety cena pompy i całego układu jest dość wysoka - to wydatek ok. 20 tys. zł. Miesięczne koszty ogrzewania domu to kilkadziesiąt złotych. Inwestycja powinna się zwrócić po kilku latach.
Inne
Innymi możliwościami dostępnymi dla inwestorów budujących domy jednorodzinne są piece na biomasę (np. na słomę lub drewno) rekuperatory czy biologiczne oczyszczalnie ścieków. Wszystkie wymienione wyżej rozwiązania są bezpieczne dla środowiska tanie w użytkowaniu efektywne ale ich użytkowanie wiąże się w dużymi nakładami inwestycyjnymi.
"Rzeczpospolita" dodatek "Nieruchomości-Budownictwo" z dn. 1.12.03 r.