Urządzanie domu - pokój dziecka

Oprócz różnic związanych z wiekiem dziecka są też różnice w urządzaniu wnętrza wynikające z jego płci np. inna gama wykorzystywanych kolorów i nieco inna stylistyka mebli.
Pokój dziecka szczególnie małego powinien znajdować się blisko sypialni rodziców. Z biegiem czasu dorastając nastolatki będą chciały przenieść swój pokój w miejsce bardziej oddalone. Na początku jednak warto aby był wystarczająco blisko by móc zareagować w razie potrzeby.

Urządzając pokój dziecka warto wykorzystać materiały i produkty pozwalające zachować higienę. Podłogę lepiej pokryć parkietem lub panelami niż wykładziną. Takie rozwiązanie będzie też korzystniejsze dla alergików.
Ściany warto pomalować ekologiczną nieścieralną farbą. Pokrywając je tapetą warto zatrzymać zapasową rolkę na wypadek konieczności "naprawienia" kawałka pomalowanej przez dziecko ściany. Wybierając motyw tapety dobrze jest kupić uniwersalny wzór którego nie trzeba będzie trzeba wymieniać po roku czy dwóch. W takich przypadkach zabezpieczając się przed rysowaniem przez dzieci na ścianach warto albo przeznaczyć jedną ze ścian właśnie na taki cel albo np. jedną ze ścian pokryć korkiem do którego będzie można przypinać rysunki i plakaty.

Kolejnym meblem który pojawi się z czasem w pokoju naszej pociechy będzie biurko. Biurko to znak że dziecko idzie do szkoły! Oprócz biurka które służyć będzie do odrabiania lekcji i do nauki pierwszoklasista będzie potrzebować wygodny fotel dostosowany do jego wieku i wzrostu. Dodatkowo trzeba wydzielić półki szafki czy szuflady na nowe potrzebne przedmioty obowiązkowe - książki zeszyty tornister.

Ważnym elementem wystroju pokoju dziecka nie tylko ze względu na walory estetyczne ale przede wszystkim w celu stworzenia odpowiednich warunków do zabawy i pracy jest oświetlenie. Pokój może być oświetlony lampą górną i dodatkowym źródłem światłą np. lampą stojącą. Nie można zapomnieć o dobrym oświetleniu miejsca do pracy. Potrzebne jest silne i ciepłe światło pozwalające swobodnie czytać i uczyć się.
Urządzając pokój dziecka nie należy przesadzać z ilością dodatków i elementów dekoracyjnych. Ilość zabawek jaskrawe barwy dodatków takich jak zasłony rolety klosze lamp mogą spowodować przesyt kolorów i kształtów. Przeładowanie spowoduje iż dziecko szybciej będzie znużone lub poirytowane. Zważywszy że pokój ten spełnia również rolę sypialni warto zaplanować go w pastelowych barwach zmieniając co jakiś czas dodatki.
Co prawda nie uda się urządzić pokoju dla dziecka tylko raz - tak aby rósł wraz z nim. Co jakiś czas konieczna będzie zmiana aranżacji pokoju i mebli wchodzących w skład jego wyposażenia. Zmianie nie ulegnie jednak jego wielkość dlatego warto stosować później zabiegi optycznie powiększające jego powierzchnię oraz zapewniające właściwą ergonomię pokoju.
Tekst pochodzi z przygotowanego przez Pracownię Projektową Archipelag poradnika który w całości został zamieszczony na płycie CD-ROM dołączanej do katalogu DOMY RODZINNE