Strefa nocna
Strefę nocną tworzą sypialnie garderoby i łazienki - pomieszczenia które decydują o codziennej wygodzie i komforcie mieszkania domowników. Nawet niewielkie sypialnie i łazienki mogą znakomicie pełnić swoje funkcje pod warunkiem że zostaną przemyślane i zaplanowane zgodnie z podstawowymi zasadami ergonomii.
Sypialnie
Liczbę sypialń należy dostosować do liczby domowników a ich wielkość uzależnić przede wszystkim od możliwości finansowych inwestorów.

Garderoby
Garderoby to miejsca bardzo praktyczne które pomagają porządkować posiadane ubrania i przedmioty. W domu jednorodzinnym powinna znaleźć się przynajmniej jedna większa garderoba.
Idealnie jest kiedy można sobie pozwolić na garderobę przy każdej sypialni. Jeśli jednak brakuje powierzchni warto zaplanować choćby miejsca na szafy wnękowe. Minimalna głębokość garderoby powinna wynosić 60 cm długość można dostosować do wymiarów sypialni lub indywidualnych potrzeb.
Planując większą powierzchnię na przechowywanie rzeczy - z możliwością przebierania się i przymierzania - warto wiedzieć że dla swobodnego poruszania się w tym pomieszczeniu powinno ono mieć wymiary 1 8 m x 2 8 m (to konieczne minimum). Innym rozwiązaniem jest zaprojektowanie garderoby dostępnej z korytarza z której będą mogli korzystać również pozostali domownicy. Jest to dobry pomysł w przypadku domów o niewielkiej powierzchni.
Łazienki

Ze względu na wielkość oraz funkcjonalność wyróżniamy:
- toaletę gdzie podstawowym wyposażeniem będzie muszla wc opcjonalnie mała umywalka; jej minimalne wymiary to 1 3 x 0 9 m; umieszcza się ją w strefie dziennej z dostępem np. z holu;
- łazienkę rodzinną (w domach z jedną łazienką) która powinna być wyposażona w jedną lub dwie umywalki muszlę wc bidet oraz kabinę prysznicowa lub wannę; planuje się ją w części dostępnej dla domowników z reguły w strefie nocnej;
- łazienkę przy sypialniach gdzie w standardzie wyposażenia powinna znaleźć się muszla wc umywalka kabina prysznicowa lub wanna; z założenia znajduje się w strefie nocnej domu;
- łazienkę przy sypialni rodziców z jedną lub dwiema umywalkami bidetem muszlą wc wanną lub/i kabiną prysznicową; powinna być dostępna jedynie dla gospodarzy bezpośrednio z sypialni;
- pokój kąpielowy - wanna lub/i kabina z hydromasażem lub SPA urządzenia fitness (rower bieżnia etc.) sauna muszla wc i umywalka; pomieszczenie takie powinno być dostępne ze strefy dziennej dla wszystkich mieszkańców oraz gości; w domach podpiwniczonych często pokój kąpielowy planuje się w piwnicy.
Jeśli w domu nie przewidziano osobnego pomieszczenia pozwalające na wstawienie pralki to miejsce na nią należy zaplanować w łazience.
Ze względów technicznych i ekonomicznych łazienka toaleta i kuchnia powinny być tak zlokalizowane aby można było wykorzystać wspólny pion instalacyjny.
Tekst pochodzi z poradnika "Jak budować".