Salon - miejsce reprezentacyjne

Choć wielkość salonu zależy od wielkości domu zależność ta nie musi być proporcjonalna. W małych domach warto bowiem łączyć ze sobą salon jadalnię i kuchnię. Dobrze jest jednak kiedy salon ma przynajmniej 20-25 m2 powierzchni a powiązane z nim kuchnia min. 7-10 m2 i jadalnia - ok. 7-10 m2 co daje łączną wielkość strefy wynoszącą ok. 40 m2.
Jeśli salon jest bardzo duży warto podnieść jego wysokość aby dodać mu lekkości. Szczególny charakter nadaje salonowi zaprojektowana nad nim pustka ale należy pamiętać że zmniejsza ona powierzchnię użytkową poddasza a ogrzewanie wysokiego pomieszczenia będzie kosztowne.

Salon powinien mieć dobrą komunikację z resztą domu. Najlepiej więc aby znajdował się w centrum strefy dziennej. Dobrze jeśli został zaplanowany od strony ogrodu wtedy bowiem taras staje się jego naturalnym przedłużeniem. Taras bywa bowiem nazywany letnim salonem a duże przeszklenia pokoju dziennego stanowią naturalny ogród zimowy domu. Niezwykle ważny jest widok z okien salonu który powinien uspokajać a nie irytować (np. siedząc w fotelu lepiej podziwiać zadbany ogród niż garaż sąsiada).
Wejście główne do salonu powinno być dobrze widoczne z holu i być wejściem reprezentacyjnym domu. Ważne jest aby nie planować wejścia do kuchni przez salon a otwarta kuchnia zawsze powinna być tak zaprojektowana aby ewentualny nieporządek nie był widoczny z salonu. Blisko salonu powinna zaś znajdować się łazienka dla gości lub przynajmniej toaleta. Blisko nie oznacza że na przeciwko. Warto zwrócić uwagę na ten praktyczny aspekt usytuowania pomieszczeń w domu aby drzwi toalety nie przykuwały uwagi osób goszczących w salonie.

Aranżacja wnętrza pokoju dziennego powinna współgrać z poczuciem estetyki właścicieli. Planując styl salonu warto pamiętać iż cała strefa dzienna a więc również kuchnia z jadalnią powinna tworzyć przemyślaną całość. Kolorystyka wnętrza powinna wynikać z osobistych preferencji domowników tak aby dobrze się w nim czuli. Ze względu na reprezentacyjny charakter tego pomieszczenia bezpieczniej jest wykorzystywać stonowane pastelowe barwy. W zależności od wybranego stylu w jakim zdecydujemy się urządzić salon należy dobrać odpowiednie dodatki takie jak zasłony dywan obicia sof czy foteli. Ustawiając meble w salonie warto tak je rozmieścić aby nie stały w ciągu komunikacyjnym i nie przeszkadzały w codziennym funkcjonowaniu domowników np. dobrym rozwiązaniem jest takie ustawienie kompletu wypoczynkowego aby goście nie siedzieli plecami do wejścia ale równocześnie aby siedząc w salonie nie obserwowali holu lub wejścia.
Warto też zrezygnować z telewizora w salonie który nie sprzyja kontaktom i bezpośrednim rozmowom. Zdecydowanie lepiej jest zaplanować tu miejsce na sprzęt muzyczny a telewizor video i dvd umieścić w osobnym specjalnie do tego przeznaczonym pokoju telewizyjnym.

Podstawowym wyposażeniem salonu jest zazwyczaj kanapa fotele ława półki szezlong. Średniej wielkości sofa ma wymiary 150 x 100 cm a fotel 90 x 100 cm. Wymiary mebli są istotne z punktu widzenia wielkości całego salonu. Pozwalają bowiem zaplanować które z mebli zmieszczą się w pokoju i równocześnie spełnią swoją rolę.
W związku z tym że salon łączy często funkcję wypoczynkową z funkcją aneksu kominkowego czy części przeznaczonej na jadalnię połączenie wszystkich tych elementów może sprawiać trudność osobie nie obeznanej z aranżacją wnętrz tym bardziej że czasami w salonie pojawiają się jeszcze schody które dobrze zaplanowane powinny stanowić charakterystyczny element wystroju wnętrza. Wtedy warto skorzystać z pomocy architekta który wskaże w którym miejscu i jak ustawić meble oraz podpowie jak sprawić aby salon był odbiciem naszego poczucie estetyki był wygodny i reprezentacyjny.
Tekst pochodzi z poradnika zamieszczonego na płycie CD-ROM dołączanej do katalogu DOMY RODZINNE