Ulubione projekty

Twoja lista jest pusta

Dodano projekt

Usunięto projekt

Dom energooszczędny

Dom energooszczędny to dom, który nie tylko oszczędza energię, ale także aktywnie ją pozyskuje ze źródeł naturalnych – słońca, ziemi i wody.  To dom zaprojektowany tak, aby straty pozyskanej energii były jak najmniejsze. Im bryła budynku bardziej zwarta i prosta, tym mniej przegród zewnętrznych, przez które ciepło ucieka z budynku, a w efekcie niższe koszty energii potrzebnej do ogrzania domu. Dom energooszczędny to budynek, w którym roczne zapotrzebowanie na energię jest niższe od 70 kWh/(m2), podczas gdy zapotrzebowanie na ciepło tradycyjnego domu wynosi ok. 220 kWh/(m2). Domy energooszczędne 

Dom XXI wieku musi być przyjazny zarówno dla swoich mieszkańców, jak i dla środowiska naturalnego. Kluczem do nowoczesności jest energooszczędność, dzięki której budynek wyróżnia się małym zużyciem energii. Aspekt ograniczenia zapotrzebowania na energię jest szczególnie istotny, ze względu na wyczerpujące się złoża surowców naturalnych, a co za tym idzie – stale rosnące koszty zakupu nośników energii. Budownictwo jest aktualnie nastawione na ograniczanie strat ciepła i oszczędzanie. W związku z nowelizacją Dyrektywy EPBD (The Energy Performance of Buildings Directive 2002/91/EC) dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków, rozwiązania energooszczędne w budownictwie niedługo okażą się koniecznością – w świetle aspektów prawnych od 31 grudnia 2020, na terenie Wspólnoty Europejskiej mają być wznoszone wyłącznie budynki o praktycznie zerowym zapotrzebowaniu na energię.

Domy z dobrą energią

Domy energooszczędne i pasywne to oferta skierowana do ludzi otwartych na nowe rozwiązania, którym zależy na niskich kosztach eksploatacji domu, a także na poszanowaniu środowiska naturalnego.

Kluczowe cechy domu energooszczędnego

- zwarta bryła budynku sprzyjająca energooszczędności 
- odpowiednie usytuowanie na działce (okna skierowane na południe) 
- brak mostków termicznych 
- okna o niskim współczynniku przenikania ciepła 
- bardzo dobrze zaizolowane przegrody zewnętrzne, które ograniczają straty ciepła przez przenikanie 
- wyraźny podział budynku na strefy termiczne 
- zastosowanie wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła 
- szczelność wszystkich przegród (podłóg, ścian, dachu, okien, drzwi zewnętrznych) 
- zastosowanie energooszczędnego systemu grzewczego: kotła kondensacyjnego lub pompy ciepła 
- możliwość wykorzystywania ciepła z energii słonecznej (montaż instalacji solarnej) 
- zastosowanie energooszczędnych urządzeń nie tylko AGD i oświetlenia, ale również zużywających wodę (baterie łazienkowe, spłuczki, itp.).


Czytaj również:

  • Usytuowanie domu względem stron świata

    Projektując dom na działce, należy pamiętać, że jedną z najistotniejszych kwestii jest właściwe usytuowanie budynku względem stron świata. Każda działka budowlana jest inna, ma odmienne uwarunkowania gruntowe i wymogi [...]

    Więcej
  • Architektura słoneczna

    Projekt domu maksymalnie wykorzystujący możliwości promieniowania słonecznego pozwala na ograniczenie wydatków związanych z ogrzewaniem i oświetleniem.

    Więcej
Bezpłatna pomoc architekta

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.

Zamawiając usługi forum i dzienników budowy, przyjmujesz do wiadomości i wyrażasz zgodę na świadczenie tych usług i przetwarzanie przez Usługodawcę, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J., jako Administratora danych, podanych w formularzu danych osobowych, na zasadach wskazanych w Regulaminie i Polityce Prywatności serwisu ARCHIPELAG.pl.

Jeśli chcesz także otrzymywać bonusy i informacje dotyczące akcji promocyjnych naszych i naszych Partnerów, wyraź zgodę dodatkową i zaznacz odpowiednie pole. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J. z siedzibą: ul. M. Smoluchowskiego 56/3, 50-372 Wrocław, nr KRS 0000123673, NIP: 897-16-05-744, REGON: 931987209:

Na podstawie art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) informujemy Cię, że (przeczytaj klauzulę informacyjną):

czytaj całość ›
Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe do wypełnienia