Ulubione projekty

Twoja lista jest pusta

Dodano projekt

Usunięto projekt

Architektura słoneczna

Projekt domu maksymalnie wykorzystujący możliwości promieniowania słonecznego pozwala na ograniczenie wydatków związanych z ogrzewaniem i oświetleniem.

Bryła

Wybór domu o odpowiednim kształcie to klucz do energooszczędności. Szukając idealnego projektu warto skupić się na budynkach o oszczędnej formie, z możliwie najniższym współczynnikiem kształtu A/V, czyli stosunkiem powierzchni przegród zewnętrznych do kubatury budynku. Osiągnięciu takiego standardu sprzyja wybór projektu o zwartej bryle z prostym układem dachu, pozbawionej wykuszy, lukarn czy balkonów. 

Typ domu

Duże znaczenie ma wariant domu – parterowy, piętrowy lub z poddaszem użytkowym. Oczywiście, zadowalające parametry energooszczędne można uzyskać przy każdym typie budynku, lecz łatwiej jest to osiągnąć w budynku piętrowym lub z poddaszem użytkowym niż w domu parterowym. Wynika to głównie z faktu, że dom dwukondygnacyjny posiada mniej przegród zewnętrznych w stosunku do kubatury, niż dom parterowy. Budynek dwukondygnacyjny wyróżnia się także mniejszymi stratami ciepła uciekającego przez dach.

Strefowanie temperaturowe

Odpowiednie ulokowanie domu na działce ma ogromne znaczenie w aspekcie energooszczędności. Aby optymalnie wykorzystać naturalne warunki posesji trzeba spojrzeć na budynek jako na całość – bryłę z konkretnym rozmieszczeniem pomieszczeń i układem okien. Rozplanowanie wnętrz powinno uwzględniać strony świata i wynikające z tego różnice nasłonecznienia w ciągu dnia.  Z tego względu, pomieszczenia, w których domownicy spędzają najwięcej czasu – salon, pokoje do pracy i nauki, pokoje dziecięce – najkorzystniej jest ulokować w miejscach, które mają stały dostęp do światła słonecznego – po stronie południowej i zachodniej. Natomiast słabo doświetlona część północna to idealne miejsce dla garażu, pomieszczeń gospodarczych, kotłowni lub składzików. Jeśli ta część budynku pozostanie nieogrzewana, warto odizolować ją termicznie od części mieszkalnej. Oddzielną kwestię stanowi lokalizacja kuchni – ze względu na panujące tam wysokie temperatury, które powstają wskutek gotowania, najkorzystniej będzie uchronić ją przed napływem południowych i wieczornych promieni słonecznych. 

Optymalny układ okien

W analogiczny sposób należy zaplanować rozmieszczenie przeszkleń. Największe okna warto zaplanować w elewacji południowej i zachodniej, mniejsze w ścianie wschodniej, a najmniejsze w północnej. Jeżeli jest taka możliwość, można zupełnie zrezygnować z okien wychodzących na północ. Dzięki tym zabiegom, słońce będzie swobodnie przenikać do wnętrza przez szerokie przeszklenia, napełniając pomieszczenia ciepłem i słoneczną energią.  Z kolei ograniczenie okien od strony północnej, pozwoli zatrzymać zyski energetyczne wewnątrz domu. Jest to szczególnie wartościowe podczas zimy, gdy ciepło uzyskane z promieni słonecznych aktywnie wspomaga ogrzewanie budynku. Jednak w upalne dni, duża ilość powierzchni przeszklonych może doprowadzić do przegrzewania niektórych pomieszczeń i w konsekwencji spowodować dyskomfort użytkowania domu. Z tego względu, już na etapie projektowania, warto pomyśleć o odpowiednich przesłonach słonecznych, z których najbardziej funkcjonalne są rolety zewnętrzne. 

Lokalizacja tarasu

Istotnym zagadnieniem jest również lokalizacja tarasu – najlepiej jest go umieścić po stronie południowej, wówczas przez większość dnia będzie wypełniony słońcem. Jeśli domownicy cenią spożywanie śniadań w porannym słońcu, warto przedłużyć przestrzeń tarasu i po wschodniej stronie zaplanować zaciszną jadalnię na świeżym powietrzu. Pokoje do spania najkorzystniej jest ulokować w sposób uwzględniający indywidualne preferencje domowników – sypialnie przeznaczone dla rannych ptaszków dobrze jest umieścić od wschodu, z kolei osoby, które lubią dłużej pospać z pewnością ucieszą się z sypialni z oknami skierowanymi na zachód.

Strefy buforowe w domu

Strefa buforowa to grupa pomieszczeń niewymagających stałego napływu promieni słonecznych zlokalizowanych w jednym punkcie domu – najlepiej w chłodnej i zacienionej części północnej. Ten fragment budynku może być nieogrzewany, np. gdy znajduje się tam garaż lub pomieszczenie gospodarcze. Powinien być też zaizolowany termicznie – zarówno od zewnątrz, jak i od części mieszkalnej. Dzięki temu, w strefie buforowej jest zimniej niż w innych pomieszczeniach, lecz na pewno cieplej niż na zewnętrz domu. Korzyść z takiego rozwiązania jest podwójna: nie trzeba tracić energii na ogrzewanie pomieszczeń, które tego nie wymagają, a cała część mieszkalna jest skutecznie chroniona przed zimnem. Taką strefą może być także nieużytkowe poddasze.


Czytaj również:

  • Lokalizacja okien

    Bardzo istotną kwestią jest układ wnętrz oraz racjonalne rozmieszczenie przeszkleń, uwzględniające strony świata i różnice nasłonecznienia. Optymalny dopływ światła do wnętrza domu zapewnia właściwe wykorzystanie [...]

    Więcej
  • Dom energooszczędny

    Dom energooszczędny to dom, który nie tylko oszczędza energię, ale także aktywnie ją pozyskuje ze źródeł naturalnych – słońca, ziemi i wody. To dom zaprojektowany tak, aby straty pozyskanej energii były jak [...]

    Więcej
Bezpłatna pomoc architekta

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.

Zamawiając usługi forum i dzienników budowy, przyjmujesz do wiadomości i wyrażasz zgodę na świadczenie tych usług i przetwarzanie przez Usługodawcę, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J., jako Administratora danych, podanych w formularzu danych osobowych, na zasadach wskazanych w Regulaminie i Polityce Prywatności serwisu ARCHIPELAG.pl.

Jeśli chcesz także otrzymywać bonusy i informacje dotyczące akcji promocyjnych naszych i naszych Partnerów, wyraź zgodę dodatkową i zaznacz odpowiednie pole. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J. z siedzibą: ul. M. Smoluchowskiego 56/3, 50-372 Wrocław, nr KRS 0000123673, NIP: 897-16-05-744, REGON: 931987209:

Na podstawie art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) informujemy Cię, że (przeczytaj klauzulę informacyjną):

czytaj całość ›
Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe do wypełnienia