Ulubione projekty

Twoja lista jest pusta

Dodano projekt

Usunięto projekt

Usytuowanie domu względem stron świata

Projektując dom na działce, należy pamiętać, że jedną z najistotniejszych kwestii jest właściwe usytuowanie budynku względem stron świata. Każda działka budowlana jest inna, ma odmienne uwarunkowania gruntowe i wymogi techniczne. Jednak dzięki konkretnym zabiegom architektonicznym i konstrukcyjnym, nawet na wyjątkowo nieforemnej posesji można zaplanować dom zgodny z najnowszymi energooszczędnymi standardami. 

Usytuowanie budynku

Najkorzystniej jest, jeśli najdłuższa ściana znajduje się na osi wschód-zachód i jest skierowana na południe. Dzięki temu duża przestrzeń domu będzie posiadała dostęp do najlepszego oświetlenia i naturalnego źródła ciepła jakim jest słońce. Strona północna nie posiada takich walorów, dlatego najkorzystniej jest ulokować tu pomieszczenia niewymagające naturalnego światła – pomieszczenia gospodarcze i techniczne, łazienki i toalety, garaż, a także kuchnię. 

Usytuowanie budynku na działce powinno uwzględniać:

  • przepisy Prawa Budowlanego
  • rozporządzenie Ministra infrastruktury w spawie Warunków Technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie
  • przepisy prawa miejscowego zawarte w wypisie i wyrysie z Planu Miejscowego
  • wytyczne zawarte w Decyzji o Warunkach Zabudowy i Zagospodarowania Terenu

Z wjazdem od północy

Po stronie południowej zlokalizowano pokój dzienny oraz sypialnię, dzięki czemu wszystkie te pomieszczenia są wypełnione naturalnym światłem. Oba pokoje posiadają wyjście na taras, który będzie nasłoneczniony przez większą część dnia. Kuchnia znajduje się w północnej części domu, co wyklucza ryzyko przegrzania pomieszczenia. Południowe słońce doskonale doświetla dwie sypialnie na poddaszu.

Przykład pokazuje idealny rozkład pomieszczeń dla domu na działkę z wjazdem od północy Przykład pokazuje idealny rozkład pomieszczeń dla domu na działkę z wjazdem od północy

Z wjazdem od wschodu

Kuchnię zlokalizowano po stronie wschodniej, dzięki czemu o poranku będzie tu zaglądało energetyczne słońce, zaś po południu zapanuje przyjemny chłód. Szerokie przeszklenia pokoju dziennego zaplanowano w elewacji południowej i zachodniej, co zapewnia słoneczny charakter wnętrz. W północnej części domu zlokalizowano strefę wejściową oraz kotłownię.

Przykład pokazuje idealny rozkład pomieszczeń dla domu na działkę z wjazdem od wschodu Przykład pokazuje idealny rozkład pomieszczeń dla domu na działkę z wjazdem od wschodu

Z wjazdem od południa

Przestronny pokój dzienny jest doskonale doświetlony dzięki szerokim przeszkleniom umieszczonym w południowej elewacji. Kuchnię zaplanowano po stronie północnej, co zminimalizowało możliwość przegrzania pomieszczenia. Na poddaszu z południowego słońca korzystają dwie sypialnie. 

Przykład pokazuje idealny rozkład pomieszczeń dla domu na działkę z wjazdem od południa Przykład pokazuje idealny rozkład pomieszczeń dla domu na działkę z wjazdem od południa

Z wjazdem od zachodu

Od strony południowej ulokowano pokój dzienny, sypialnię oraz rozległy taras. Garaż zajmuje stronę północną  i tworzy swoistą strefę buforową. Okna wszystkich sypialni znajdują się w elewacji wschodniej, dzięki czemu domowników budzą radosne promienie porannego słońca. Centralnie ulokowaną jadalnię doświetlono przy pomocy świetlików tunelowych.

Przykład pokazuje idealny rozkład pomieszczeń dla domu na działkę z wjazdem od zachodu Przykład pokazuje idealny rozkład pomieszczeń dla domu na działkę z wjazdem od zachodu

O czym warto pamiętać?

Dobry projekt składa się nie tylko z funkcjonalnie zaplanowanego wnętrza. Aby dobrze wykorzystać warunki naturalne działki, trzeba przede wszystkim spojrzeć na budynek jako całość – bryłę. Dom energooszczędny, a co za tym idzie – ekologiczny, to taki, który wykorzystuje możliwie mało energii ze źródeł nieodnawialnych. Należy zastanowić się co zrobić, aby nie tracić ciepła przez najbardziej newralgiczne miejsca w budynku lub pozyskać biernie energię z zewnątrz. 


Czytaj również:

  • Strefowanie temperaturowe

    Odpowiednie rozmieszczenie pomieszczeń w budynku pozwala optymalnie wykorzystać energię słoneczną oraz wspomóc efektywność funkcjonowania systemu grzewczego. Wnętrza powinny zostać rozplanowane zgodnie ze stronami [...]

    Więcej
Bezpłatna pomoc architekta

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.

Zamawiając usługi forum i dzienników budowy, przyjmujesz do wiadomości i wyrażasz zgodę na świadczenie tych usług i przetwarzanie przez Usługodawcę, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J., jako Administratora danych, podanych w formularzu danych osobowych, na zasadach wskazanych w Regulaminie i Polityce Prywatności serwisu ARCHIPELAG.pl.

Jeśli chcesz także otrzymywać bonusy i informacje dotyczące akcji promocyjnych naszych i naszych Partnerów, wyraź zgodę dodatkową i zaznacz odpowiednie pole. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J. z siedzibą: ul. M. Smoluchowskiego 56/3, 50-372 Wrocław, nr KRS 0000123673, NIP: 897-16-05-744, REGON: 931987209:

Na podstawie art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) informujemy Cię, że (przeczytaj klauzulę informacyjną):

czytaj całość ›
Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe do wypełnienia