Ulubione projekty

Twoja lista jest pusta

Dodano projekt

Usunięto projekt

Dachy wielospadowe – wady i zalety

Kształt dachu zależy od wielu istotnych aspektów – od warunków zabudowy, indywidualnych preferencji inwestora, a także możliwości finansowych. 

Projekt domu Simon G2 Projekt domu Simon G2

Czym się charakteryzują dachy wielospadowe?

Dachy wielospadowe są atrakcyjnym elementem architektury budynku – podkreślają wyjątkowy styl domu, rozrzeźbiają połać, mają reprezentacyjny charakter. Doskonale komponują się zarówno z bryłą w stylu nowoczesnym, jak i tradycyjnym. Mogą być stosowane zarówno w domach parterowych, jak i z poddaszem użytkowym 

Co należy sprawdzić?

Zanim zdecydujemy się na rozrzeźbiony dach należy sprawdzić warunki zabudowy, ponieważ może się okazać, że mimo naszych chęci, na danej działce dopuszczalna jest jedynie budowa dachu dwuspadowego. Na etapie wyboru projektu należy zastanowić się również, czy chcemy mieć poddasze użytkowe, czy nie. W przypadku dachów wielospadowych niewielkie nachylenie dachu sprawia, że poddasze jest raczej nieużytkowe, można to zmienić zwiększając kąt nachylenia dachu. 

 Wady i zalety dachów wielospadowych

Zalety:

 • Dachy wielospadowe podnoszą walory estetyczne budynku, są atrakcyjne wizualnie
 • Dachy wielospadowe umożliwiają przykrycie rozrzeźbionej bryły budynku stosunkowo niewielkim dachem

Wady:

 • Dachy wielospadowe są droższe w realizacji, ponieważ wymagają większego nakładu prac
 • Poddasze raczej nieużytkowe, ze względu na niewielki kąt nachylenia dachu (istnieje możliwość zmiany kąta nachylenia dachu)

Przykłady:

Zobacz projekty domów z dachem wielospadowym.


Może Cię zainteresować:

 • Stropodach

  Obecnie stropodach zyskuje coraz więcej zwolenników. Wiąże się to z rosnącą popularnością nowoczesnych i energooszczędnych trendów architektonicznych, wśród których stropodach jest bardzo popularnym rozwiązaniem [...]

  Więcej
 • Dach prefabrykowany – dlaczego warto?

  Prefabrykowane wiązary dachowe stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnej więźby drewnianej. Ich zastosowanie niesie ze sobą wiele korzyści – często zapewnia niższy koszt budowy oraz oszczędność czasu [...]

  Więcej
Bezpłatna pomoc architekta

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.

Zamawiając usługi forum i dzienników budowy, przyjmujesz do wiadomości i wyrażasz zgodę na świadczenie tych usług i przetwarzanie przez Usługodawcę, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J., jako Administratora danych, podanych w formularzu danych osobowych, na zasadach wskazanych w Regulaminie i Polityce Prywatności serwisu ARCHIPELAG.pl.

Jeśli chcesz także otrzymywać bonusy i informacje dotyczące akcji promocyjnych naszych i naszych Partnerów, wyraź zgodę dodatkową i zaznacz odpowiednie pole. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J. z siedzibą: ul. M. Smoluchowskiego 56/3, 50-372 Wrocław, nr KRS 0000123673, NIP: 897-16-05-744, REGON: 931987209:

Na podstawie art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) informujemy Cię, że (przeczytaj klauzulę informacyjną):

czytaj całość ›
Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe do wypełnienia