Ulubione projekty

Twoja lista jest pusta

Dodano projekt

Usunięto projekt

Dach prefabrykowany – dlaczego warto?

Prefabrykowane wiązary dachowe stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnej więźby drewnianej. Ich zastosowanie niesie ze sobą wiele korzyści – często zapewnia niższy koszt budowy oraz oszczędność czasu. 

Fot. Mitek | Dach prefabrykowany – czy warto? Fot. Mitek | Dach prefabrykowany – czy warto?

Więźba z fabryki

Prefabrykowaną więźbę dachową można podzielić na tradycyjne konstrukcje ciesielskie oraz na systemy, które są scalane za pomocą łączników mechanicznych np. płytek kolczastych. Ten rodzaj więźby sprawdza się szczególnie w przypadku projektów z dwu- lub wielospadowym dachem pozbawionym lukarn i wykuszy, w domach parterowych i garażach wolnostojących. Do jej wykonania zużywa się ok. 20-40% mniej drewna niż w wersji tradycyjnej – wyjaśnia architekt Wojciech Szczepański z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG. Do zalet prefabrykowanych wiązarów należy zaliczyć możliwość tworzenia konstrukcji o nietypowych kształtach. Pas dolny wiązara może stanowić konstrukcję stropu nad parterem – pozwala to na wyeliminowanie ciężkich i drogich stropów ceramicznych lub żelbetowych. Wiązary świetnie sprawdzają się również przy nadbudowach na dachach płaskich, dzięki czemu tworzy się dodatkową powierzchnię użytkową, a lekka konstrukcja drewniana nie stanowi dużego obciążenia dla istniejącej budowli. Przez rezygnację ze stropu uzyskamy dodatkowe obniżenie kosztów i mniejsze wieńce (w zamian można zastosować podwieszany sufit) – dodaje Rafał Dudziński, ekspert z firmy MiTek. 

Szybki montaż

Główną zaletą prefabrykowanej więźby dachowej jest duża precyzja wykonania oraz krótki czas budowy. Technologia płytki kolczastej, zastosowanie specjalnych programów komputerowych i nowoczesnych maszyn pozwalają na wytworzenie elementów o dokładnych wymiarach. Wiązary powstają pod konkretny projekt, są wycinane w zakładzie prefabrykacji na specjalistycznych maszynach numerycznych i dowożone na budowę, gdzie z kilkunastu lub kilkudziesięciu elementów powstaje w ciągu jednego dnia cała więźba dachu. Gotowe wiązary z litego drewna łączone są płytkami kolczastymi, ich montaż nie sprawia większych problemów ekipom budowlanym, a do wciągnięcia elementów nie trzeba wynajmować ciężkiego sprzętu. Wszystko odbywa się bez większego bałaganu na placu budowy, co jest dodatkowym atutem – tłumaczy ekspert z firmy MiTek. 

Kiedy dach prefabrykowany?

Decyzję o zastosowaniu dachu z prefabrykowaną więźbą najlepiej jest podjąć tuż po zakupie projektu gotowego, a przed uzyskaniem pozwolenia na budowę. Projektant dokonujący adaptacji, przed złożeniem dokumentacji w urzędzie, powinien dołączyć do projektu podstawowego dokumentację na dach prefabrykowany. Na taki dach można również zdecydować się już po uzyskaniu pozwolenia na budowę – wymagany jest jedynie stosowny wpis w dzienniku budowy – dodaje architekt z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG.

Dobór odpowiedniej konstrukcji więźby 

Przy zamówieniu więźby gotowej należy dostarczyć do producenta kilka ważnych dokumentów, które umożliwią przygotowanie optymalnego projektu, m.in.: rzut i przekrój dachu, rzut ostatniej kondygnacji, przekroje budynku oraz informację o lokalizacji domu  – wyjaśnia ekspert Rafał Dudziński. Wstępna wycena więźby gotowej trwa jeden-dwa dni i jeżeli przedstawiona propozycja odpowiada inwestorom, podpisywana jest umowa. Następnie przystępuje się do przygotowania projektu wiązarów – dodaje specjalista z firmy MiTek.

Korzyści

Więźba prefabrykowana to rozwiązanie, które z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Dla inwestora największą zaletą tego systemu jest krótki czas realizacji, niższa cena niż tradycyjnej więźby, dokładne i precyzyjne wykonanie, a także fakt, ze wszystkie prace związane z zakupem znajdują się po stronie wykonawcy – podsumowuje architekt Wojciech Szczepański.


Czytaj również:

 • Realizacja domu Flo II z wiązarami dachowymi

  Dzięki uprzejmości firmy Inter-Lers prezentujemy zdjęcia z realizacji naszego projektu Flo II, którego więźba została wykonana w technologii wiązarów dachowych. Dach z gotowych elementów doskonale sprawdza się w domach [...]

  Więcej
 • Kiedy szybciej znaczy też lepiej

  Za nami pierwsze przymrozki. Chwila gdy zima zaczyna zaglądać nieśmiało na place budowy to moment, gdy w głowach wielu inwestorów pojawia się pytanie: czy aby na pewno uda się zakończyć wszystkie zaplanowane prace [...]

  Więcej
 • Rodzaje stropów

  Zadaniem stropu jest usztywnienie budynku, oddzielenie dwóch poziomów, utrudnienie przepływu hałasu i ciepła między dwoma kondygnacjami. Odpowiednio wytrzymały strop powinien być wytrzymały i sztywny – nie może się [...]

  Więcej
Bezpłatna pomoc architekta

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.

Zamawiając usługi forum i dzienników budowy, przyjmujesz do wiadomości i wyrażasz zgodę na świadczenie tych usług i przetwarzanie przez Usługodawcę, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J., jako Administratora danych, podanych w formularzu danych osobowych, na zasadach wskazanych w Regulaminie i Polityce Prywatności serwisu ARCHIPELAG.pl.

Jeśli chcesz także otrzymywać bonusy i informacje dotyczące akcji promocyjnych naszych i naszych Partnerów, wyraź zgodę dodatkową i zaznacz odpowiednie pole. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J. z siedzibą: ul. M. Smoluchowskiego 56/3, 50-372 Wrocław, nr KRS 0000123673, NIP: 897-16-05-744, REGON: 931987209:

Na podstawie art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) informujemy Cię, że (przeczytaj klauzulę informacyjną):

czytaj całość ›
Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe do wypełnienia