Ulubione projekty

Twoja lista jest pusta

Dodano projekt

Usunięto projekt

Stan surowy otwarty

Stropodach

Stropodach – ten sposób wykonania dachu przez ostatnie dziesięciolecia nie cieszył się popularnością wśród inwestorów. Wiązało się to głównie z niechętnie wspominanymi domami zwanymi powszechnie „kostką gierkowską”, które 40 lat temu zdominowały budownictwo jednorodzinne. Obecnie, tendencja się odwróciła – stropodach zyskuje coraz więcej zwolenników. Wiąże się to z rosnącą popularnością nowoczesnych i energooszczędnych trendów architektonicznych, wśród których stropodach jest bardzo popularnym rozwiązaniem. 

Rodzaje stropodachów

Wśród wielu dachów, stropodach ze względu na wymagania techniczne, stanowi jeden z trudniejszych dachów do wykonania. Dotyczy to szczególnie przypadków, gdy występuje nad pomieszczeniami ogrzewanymi. Stropodachy można podzielić na: stropodachy wentylowane i stropodachy niewentylowane. Różnica dotyczy możliwości wentylowania przestrzeni nad ociepleniem. Za trwalszy uważa się stropodach wentylowany (wentylacja zapobiega zawilgoceniu izolacji termicznej przy przenikaniu pary wodnej z pomieszczeń ogrzewanych).

Zastosowanie

Stropodachy masowo stosowane są w budownictwie przemysłowym, użyteczności publicznej i domach wielorodzinnych. W budownictwie jednorodzinnym stosunkowo niewielki odsetek budynków przykrywany jest takim rodzajem dachu. Mają tu znaczenie preferencje inwestora, a przede wszystkim lokalne wymagania (warunki zabudowy, wypis, wyrys z planu miejscowego), które często wykluczają niewielkie kąty nachylenia połaci.

Stropodachy znajdują swoje zastosowanie głównie przy niewielkich kątach nachylenia - do ok. 20 stopni. Z punktu widzenia inwestora główną zaletą wykonania stropodachu jest stała wysokość pomieszczeń na poddaszu i ograniczenie powierzchni dachu do minimum. Wybór takiego pokrycia ma również zasadnicze znaczenie co do wyglądu budynku i tu preferowane są domy o nowoczesnym wzornictwie.

Zielony dach

Nie zapominajmy też o możliwości stworzenia tzw. zielonego dachu. Dla świadomego ekologicznie inwestora nie bez znaczenia będzie fakt, że tworząc zielony dach zwracamy naturze cząstkę  tego, co zostało zabrane przez zabudowę przestrzeni.


Może Cię zainteresować:

  • Izolacja stropodachów

    Stropodach w budownictwie jednorodzinnym to reaktywowany trend, który w ostatnich latach spotyka się z rosnącym zainteresowaniem inwestorów wybierających nowoczesną architekturę. Ze względu na wymagania techniczne [...]

    Więcej
Bezpłatna pomoc architekta

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.

Zamawiając usługi forum i dzienników budowy, przyjmujesz do wiadomości i wyrażasz zgodę na świadczenie tych usług i przetwarzanie przez Usługodawcę, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J., jako Administratora danych, podanych w formularzu danych osobowych, na zasadach wskazanych w Regulaminie i Polityce Prywatności serwisu ARCHIPELAG.pl.

Jeśli chcesz także otrzymywać bonusy i informacje dotyczące akcji promocyjnych naszych i naszych Partnerów, wyraź zgodę dodatkową i zaznacz odpowiednie pole. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J. z siedzibą: ul. M. Smoluchowskiego 56/3, 50-372 Wrocław, nr KRS 0000123673, NIP: 897-16-05-744, REGON: 931987209:

Na podstawie art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) informujemy Cię, że (przeczytaj klauzulę informacyjną):

czytaj całość ›
Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe do wypełnienia