Wybudowałeś zamieszkaj
Budowa domu to nie tylko roboty budowlane to również sporo formalności urzedowych których trzeba dopełnić przed rozpoczęciem budowy w jej trakcie oraz już po zakończeniu budowania. Dzisiaj o tym co zrobić aby w gotowym już domu zamieszkac...
Kwestię rozpoczęcia użytkowania nowo wybudowanego obiektu budowlanego reguluje ustawa z 7 lipca 1994 r. prawo budowlane. Art. 54. tej ustawy stanowi iż do użytkowania obiektu budowlanego na którego wzniesienie jest wymagane pozwolenie na budowę można przystąpić po zawiadomieniu właściwego organu o zakończeniu budowy jeżeli organ ten w terminie 21 dni od dnia doręczenia zawiadomienia nie wniesie sprzeciwu w drodze decyzji przy czym zawiadomienia dokonuje się co najmniej 21 dni przed zamierzonym terminem przystąpienia do użytkowania. W momencie złożenia zawiadomienia obiekt powinien być w takim stanie by mógł zostać przeprowadzony jego odbiór i by można było przekazać go do normalnej eksploatacji i użytkowania.
Od powyższej sytuacji ustawa przewiduje wyjątki które określone są w art. 54 § 3 oraz art. 55:
- - art. 54 § 3 stanowi o przypadkach kiedy do użytkowania można przystąpić dopiero po przeprowadzeniu przez właściwy organ obowiązkowej kontroli (dotyczy to obiektów zaliczonych do poszczególnych kategorii obiektów budowlanych - są one wymienione w rozporządzeniu ministra infrastruktury z dnia 23 czerwca 2003 r. w sprawie rodzajów obiektów budowlanych do użytkowania których można przystąpić po przeprowadzeniu przez właściwy organ obowiązkowej kontroli.
- - art. 55 mówi o przypadkach kiedy wymagane jest uzyskanie pozwolenia na użytkowanie obiektu budowlanego. Jest tak w przypadkach kiedy właściwy organ:
1. nałożył taki obowiązek w wydanym pozwoleniu na budowę lub
2. stwierdził że zgłoszony przez inwestora obiekt budowlany został wykonany z naruszeniem warunków określonych w pozwoleniu na budowę lub
3. wydał decyzję o zatwierdzeniu projektu budowlanego i pozwoleniu na wznowienie robót lub o zatwierdzeniu projektu budowlanego jeżeli budowa została zakończona.
4. wydał decyzję nakładającą obowiązek wykonania określonych czynności w celu doprowadzenia wykonywanych robót budowlanych do stanu zgodnego z prawem określając termin ich wykonania.
5. uzyskanie pozwolenia jest wymagane także jeżeli przystąpienie do użytkowania obiektu budowlanego lub jego części ma nastąpić przed wykonaniem wszystkich robót budowlanych.
Dokumenty jakich przedstawienie jest wymagane do zawiadomienia o zakończeniu budowy obiektu budowlanego lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie określone są w art. 57 prawa budowlanego.
Jeśli chodzi o zameldowanie w nowo wybudowanym budynku to zgodnie z art. 10 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych obowiązek meldunkowy powstaje gdy osoba przebywa w określonej miejscowości pod tym samym adresem dłużej niż 3 doby. Zatem użytkownik obiektu budowlanego może zameldować się w zasadzie zaraz po przystąpieniu do użytkowania obiektu.
mgr Anna Łochowska Grupa ATLAS