Renowacja wanny

Tylko między mną i Moją Wanną

Lifting

Na początek trzeba dokładnie przeszlifować całą wannę: wewnątrz i na zewnątrz. W tym celu można posłużyć się papierem ściernym proszkiem szlifierskim albo nawet proszkiem do czyszczenia naczyń. Chodzi o to aby zedrzeć z wnętrza szkliwo emalii a na zewnątrz - w zależności od tego czym wanna jest pokryta - starą emalię lub niedokładnie przywierającą i zniszczona powłokę farby (najczęściej olejnej). Warto w tym miejscu nadmienić że absolutnie nie wolno czyścić proszkiem do czyszczenia naczyń nowych emaliowanych wanien zlewów itp. gdyż w ten sposób niszczymy je zarysowując ochronną warstwę szkliwa. Natomiast do usuwania łuszczącej się farby olejnej doskonale nadaje się szpachelka.
Przeszlifowaną powierzchnię wystarczy spłukać wodą i osuszyć. Teraz można przystąpić do gruntowania wnętrza wanny. Przy czym zawsze trzeba pamiętać o dobrej wentylacji pomieszczenia w którym będziemy malować. Najlepiej pracować przy otwartym oknie a jeśli łazienka jest "ślepa" - spowodować przeciąg. Jeżeli natomiast do ogrzewania wody używamy pieców gazowych bezwzględnie należy taki piec wyłączyć aby nie spowodować wybuchu gazu. W moim przypadku przy gruntowaniu wnętrza wanny doskonale sprawdziła się farba Alcro Servalac 2-Comp Grund firmy Beckers. Alcro Servalac 2-Comp Grund to szwedzka dwukomponentowa poliuretanowa farba podkładowa do tworzyw sztucznych stali aluminium oraz sklejki. Bardzo ważne jest dokładne zmieszanie obu jej komponentów tzn. farby z utwardzaczem. Gotowy produkt zaleca się nakładać szerokim płaskim pędzlem. Po upływie 6-ciu godzin czyli po wyschnięciu pierwszej warstwy gruntu należy przetrzeć zagruntowaną powierzchnię drobnoziarnistym papierem ściernym (nr 300) a następnie ją odpylić i w analogiczny sposób nałożyć warstwę drugą. Przy czym gruntowanie każdej z warstw powinno zostać zakończone przed upływem dwóch godzin.
Jeżeli zewnętrzne ściany wanny również zostały powleczone emalią proces gruntowania przeprowadzamy identycznie jak w wypadku wnętrza. Jednak gdy mamy do czynienia z farbą olejną gruntowanie nie jest konieczne. Ważne pozostaje tylko staranne oczyszczenie powierzchni ze starej łuszczącej się powłoki.
Wanna tradycyjna

Te same czynności powtarzamy w odniesieniu do zewnętrznych powierzchni wanny pod warunkiem że były powleczone emalią. W wypadku powłoki z farby olejnej najprościej jest użyć jako farby nawierzchniowej również farby olejnej oczywiście na uprzednio oczyszczone podłoże. Obecnie farby olejne dostępne są w bardzo wielu odcieniach (dobrzy producenci barwią je na blisko 2000 kolorów). I tylko od naszej wyobraźni zależy czy zewnętrzne ścianki wanny wykończymy na biało czy za tradycyjną uznamy wannę o bokach purpurowych albo np. czarnych.
Wanna awangardowa

Joanna Wysokińska Beckers