Łazienkowe klimaty

Przestronna i wygodna łazienka jest marzeniem wielu osób. Jeżeli już dana jest nam taka komfortowa przestrzeń, spróbujmy stworzyć w niej wyjątkowy nastrój, a jednocześnie pamiętajmy o funkcjonalności. Łazienka to pomieszczenie, które ma przede wszystkim służyć do codziennych zabiegów higienicznych, pielęgnacji ciała oraz do relaksu.
Zamawiając projekt domu u architekta lub kupując gotowy warto już wcześniej pomyśleć o łazience, gdzie powinna się znaleźć i jak wyglądać. Decyzje jakie trzeba podjąć - czy będzie jedna większa czy kilka mniejszych i gdzie zostaną usytuowane - będą wyglądać za każdym razem inaczej, gdyż są to bardzo indywidualne kwestie, każdy jest inny i ma inne potrzeby. Każde pomieszczenie wymaga skupienia i czasu, aby funkcjonalnie i estetycznie je urządzić. Projektując łazienki dla siebie i innych członków rodziny, należy kierować się własnymi potrzebami i możliwościami, uwzględniając przy tym podstawowe zasady ergonomii.


Wszystko zależy od naszego trybu życia - zanim podejmiemy decyzję warto przemyśleć i przedyskutować to z architektem odpowiadając sobie na kilka podstawowych pytań:
• O której wstaje każdy z domowników?
• Czy nie przeszkadza nam, gdy ktoś z domowników równocześnie
korzysta z łazienki?
• Czy chcemy mieć pralkę w łazience?
• Czy nie przeszkadza nam, że z tej samej łazienki będą korzystać
goście?
W domach jednorodzinnych istotne jest zaplanowanie dwóch niezależnych pomieszczeń na toaletę i łazienkę. Jeżeli dom jest niewielki, to dobrym rozwiązaniem będą dwie osobne łazienki - np. jedna z wanną, druga z prysznicem oraz dodatkowa toaleta dla gości. Przy większej powierzchni użytkowej domu warto rozważyć osobną łazienkę przy sypialni rodziców oraz drugą, dostępną z korytarza, z której będą mogły korzystać dzieci. Idealnym rozwiązaniem jest zaplanowanie jeszcze łazienki dla gości, w której zmieściłaby się kabina prysznicowa. Jeśli w domu nie przewidziano osobnego pomieszczenia pozwalającego na wstawienie pralki, to miejsce na nią należy zorganizować w łazience. Ze względów technicznych i ekonomicznych łazienka, toaleta i kuchnia powinny być tak zlokalizowane, aby można był wykorzystać wspólny plan instalacyjny.


Ze względu na wielkość oraz funkcjonalno wyróżniamy:
• toaletę, gdzie podstawowym wyposażeniem będzie muszla wc,
opcjonalnie mała umywalka; jej minimalne wymiary to 1,3 x 0,9m;
umieszcza się ją w strefie dziennej z dostępem np. z holu;
• łazienkę rodzinną (w domach z jedną łazienką), która powinna być
wyposażona w jedną lub dwie umywalki, muszlę wc, bidet oraz kabinę
prysznicową lub wannę; planuje się ją w części dostępnej dla
domowników, z reguły w strefie nocnej;
• łazienkę przy sypialni, gdzie w standardzie wyposażenia powinna
znaleźć się muszla wc, umywalka, kabina prysznicowa lub wanna, z
założenia znajduje się w strefie nocnej domu;
• łazienkę przy sypialni rodziców z jedną lub dwiema umywalkami,
bidetem, muszlą wc, wanną lub/i kabiną prysznicową; powinna być
dostępna jedynie dla gospodarzy, bezpośrednio z sypialni;
• pokój kąpielowy - wanna lub/i kabina z hydromasażem lub SPS,
urządzenia fitness (rower, bieżnia, etc.), sauna, muszla wc i
umywalka; pomieszczenie takie powinno być dostępne ze strefy
dziennej dla wszystkich mieszkańców oraz gości; w domach
podpiwniczonych często pokój kąpielowy planuje się w piwnicy.



Urządzając naszą łazienkę zadbajmy o efekt pozwalający osiągnąć spokój i odrobinę luksusu, dzięki którym pierwsze minuty każdego dnia, jakie spędzamy w tym pomieszczeniu, nastrajały nas optymistycznie i pozytywnie na cały dzień. A planowanie łazienki wcale nie jest prostą sprawą - przecież będzie nam ona służyć latami. Jej wyposażenie jest zamontowane w stałych miejscach i nie da się go po prostu "przemeblować", gdy przyjdzie nam na to ochota. Wymiana płytek czy też urządzeń sanitarnych oprócz tego, że nie czyni się jej zbyt często, wiąże się z dużymi nakładami finansowymi. Dlatego warto dokładanie przemyśleć, jakie funkcje ma spełniać łazienka i czy nasze wymagania nie zmienią się w ciągu kilku najbliższych lat. W zależności od tego, czy planujemy łazienkę dla pojedynczej osoby, pary, rodziny z dziećmi, będzie ona wyglądała inaczej. Przy ustawianiu urządzeń: wanny, umywalki, sedesu czy kabiny prysznicowej musimy pamiętać przede wszystkim o tym, że nie powinny być ustawione zbyt blisko siebie. Wokół każdego z wymienionych elementów powinniśmy zaplanować optymalną ilość przestrzeni pozwalającej na wygodne korzystanie z niego.


Meble, kolory, światło - to elementy, które współtworzą aurę i nadają niepowtarzalny styl. Dostosujmy wnętrze łazienki do własnych upodobań kolorystycznych i stylistycznych. Niektórzy wybierają prosty i surowy styl, inni zaś wolą zróżnicowaną kolorystykę. W pomieszczeniu, w którym zastosowano wielokolorowe i wzorzyste płytki, nie potrzeba dodatkowego elementu dekoracyjnego. Najpopularniejszym materiałem wykończeniowym w łazience są płytki ceramiczne - dzięki ogromnej różnorodności wzorów, kolorów i kształtów, pozwalają zaaranżować pomieszczenie w niemal każdym stylu. Możemy je łączyć z innymi materiałami, np. drewnem. W często wilgotnym pomieszczeniu sprawdzi się drewno egzotyczne - iroko, tek, jatoba czy merbau. Łazienkę można wykończyć również elementami kamienia, gresu, tapetami czy farbami akrylowo-lateksowymi. Aby zadbać o ekologię zastosujmy przyjazne środowisku urządzenia sanitarne i pamiętajmy o oszczędności wody.


Nie bójmy się odważnych rozwiązań, dzięki którym wnętrze nabierze niepowtarzalnego charakteru.
(fot.: Regia, Deante, Archipelag)