Klej do zadań specjalnych
Musisz wyrównać niestarannie zrobioną wylewkę zanim przykleisz glazurę. Chcesz na jednym poziomie ułożyć materiały wykończeniowe o różnej grubości. Albo położyć glazurę z niewielkim spadkiem. Taras masz zamiar wykończyć płytkami o dużym formacie i silnie profilowanej powierzchni spodu. Do tak różnych zadań specjalnych użyć możesz jednego kleju - upłynnionej średniowarstwowej zaprawy klejowej.

Rys. 1 Klej Atlas Cal N stosujemy gdy mamy zamiar ułożyć na jednym poziomie materiały wykończeniowe różnej grubości - na przykład parkiet i glazurę. Rys. 2 Klej Atlas Cal N jednocześnie wyrównuje podłoże i przykleja płytki ceramiczne.
Wyrównujemy dziury łapiemy poziom
Większość zapraw stosowanych do przyklejania płytek ceramicznych ma ograniczoną niewielką grubość warstwy sklejenia - zazwyczaj 5 mm. Oznacza to że podłoże musi być specjalnie wyrównane by nie przekraczać maksymalnej grubości kleju pod płytką. Służą do tego zaprawy wyrównujące dobierane w zależności od rodzaju podłoża. Ale przecież można zastosować rozwiązanie szybsze i wygodniejsze - średniowarstwową zaprawę klejową Atlas Cal N której maksymalna grubość może wynosić 20 mm co oznacza że może niwelować nierówności do 15 mm.
Zaprawa ta sprawdza się także doskonale w sytuacji gdy trzeba równać poziom układając materiały wykończeniowe o różnej grubości - na przykład parkiet i glazurę. Parkiet ma zazwyczaj grubość 22 mm a płytki ceramiczne 5 mm a przecież muszą tworzyć jednorodną powierzchnię.
Kładziemy ze spadkiem
Ale to jeszcze nie wszystkie zalety Cala N. Dodatki uplastyczniające zaprawę tworzą masę klejącą o półpłynnej konsystencji co gwarantuje idealne jej rozprowadzenie pod powierzchnią okładziny i całkowite wypełnienie styku płytki z podłożem. Unikamy w ten sposób miejsc ”głuchych„ a w konsekwencji pękania płytek bądź ich odpadania. Możliwość regulowania konsystencji roboczej (od upłynnionej do plastycznej) a także margines grubości (4-20 mm) powodują że zaprawa pozwala na układanie jej z niewielkim spadkiem. Dzięki tym właściwościom a także wodo- i mrozoodporności stosuje się ją również do mocowania płytek zwłaszcza o dużym formacie lub silnie profilowanej powierzchni spodu zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz domu. Także na balkonie i tarasie. Atlas Cal N nie tylko utrzymuje płytki ale elastycznie przenosi naprężenia związane z ich użytkowym obciążeniem i wahaniami temperatury.
Jednym słowem - jest to klej do zadań specjalnych.
Pamiętajmy o podłożu
We wszystkich omówionych powyżej przypadkach należy starannie przygotować podłoże - powinno ono być nośne czyste wolne od zanieczyszczeń. W celu zredukowania jego chłonności i zwiększenia przyczepności kleju należy zagruntować je emulsją Atlas Uni Grunt. Stosując klej Atlas Cal N należy pamiętać o wykonaniu na podłożu - przed nałożeniem właściwej warstwy kleju - wstępnej cienkiej warstwy kontaktowej. Na świeżą warstwę kontaktową nanosi się zaprawę za pomocą pacy zębatej. Do klejów średniowarstwowych należy stosować pace stalowe o szerokości zębów od 8 do 25 mm (w zależności od wielkości płytek podłogowych).
Po rozprowadzeniu kleju płytki układa się na zaprawie lekko dociskając je do podłoża. Bardziej płynna i plastyczna konsystencja zaprawy powoduje że klej równomiernie rozpływa się pod płytką. Nie należy jednorazowo nakładać zaprawy średniowarstwowej na zbyt dużą powierzchnię ponieważ zachowuje ona swoje właściwości klejące przez ok. 20 minut.
Po dwóch dniach od momentu ułożenia płytek spoiny między nimi należy wypełnić zaprawą do fugowania. Atlas oferuje 40 kolorów zapraw o szerokości 2-6 mm (fuga wąska) i 7 kolorów zapraw o szerokości 4-16 mm (fuga szeroka). Aby fugi przez długi czas zachowały swoją naturalną kolorystykę po 14 dniach od czasu ich wykonania warto je zaimpregnować emulsją Atlas Delfin.
Mirosław Piotrowski GRUPA ATLAS