Ulubione projekty
Twoja lista jest pusta
Dodano projekt
Usunięto projekt
Zanim kupisz klej

Zaprawy klejące do okładzin ceramicznych zwane popularnie klejami sprzedawane są w postaci suchych mieszanek z których - poprzez dodanie odpowiedniej ilości wody - tworzy się masę klejącą. Ogólną zasadą jest dodawanie suchej mieszanki do wody nigdy odwrotnie. Zaprawy klejące należy odpowiednio dobierać dostosowując je do rodzaju podłoża płytek i warunków eksploatacji. Trzeba bowiem pamiętać że nie każdy klej nadaje się do wszystkiego. Zaprawy klejące do płytek ceramicznych możemy podzielić na cztery grupy:
- podstawowe - tanie wyroby do przyklejania glazury i terakoty na podłożach mineralnych tylko wewnątrz pomieszczeń (np. zaprawa klejowa ATLAS INTER)
- zwykłe - o podobnym zastosowaniu ale nadają się również do prac na zewnątrz budynku (np. zaprawa klejowa ATLAS)
- elastyczne - o podwyższonej elastyczności i przyczepności (np. zaprawa klejowa ATLAS PLUS)
- specjalistyczne - przeznaczone do ściśle określonych podłoży lub konkretnych okładzin (np. zaprawa klejowa do płytek gresowych ATLAS).
Powyższy podział zapraw decyduje nie tylko o ich przeznaczeniu ale również o cenie. Klej klejowi równy bowiem nie jest. Z reguły im więcej za niego zapłacimy tym lepsze ma parametry przede wszystkim te związane z elastycznością i przyczepnością. Dlatego zanim zdecydujemy się na stosowanie któregoś z nich zapoznajmy się z informacjami producenta umieszczonymi na opakowaniu. Jeżeli wydają się nam one niewystarczające (nie zawsze wszystko mieści się na opakowaniu) lub niejednoznaczne najlepiej poprosić o kartę techniczną wyrobu która powinna być w sklepie lub skontaktować się z doradcą technicznym firmy i poprosić go o dodatkowe wskazówki.
Jest wiele szczegółów na które powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze materiału. Informacje zawarte na opakowaniu lub w karcie technicznej wyrobu powinny określać: rodzaj okładziny którą można przyklejać tą zaprawą podłoże na którym można ją stosować właściwości zaprawy takie jak mrozo- i wodoodporność główne jej składniki sposób przygotowania kleju (ilość wody na 1 kg suchej mieszanki) i sposób nakładania go na podłoże. Nie mniej ważne informacje to zużycie materiału zalecana grubość warstwy sklejenia i data produkcji.
Jeżeli decydujemy się na zakup materiału znanego producenta to możemy założyć że jest on dobrej jakości. Systemy kontroli jakości w dużych firmach nie dopuszczą do sprzedaży materiału o złych parametrach. Zaprawy klejące dostępne na polskim rynku tak jak wszystkie inne wyroby chemii budowlanej powinny odpowiadać Polskim Normom oraz posiadać Aprobaty Techniczne Instytutu Techniki Budowlanej. Informacje na ten temat również powinniśmy znaleźć na opakowaniu produktu.
Sławomir Idzikowski GRUPA ATLAS