Ulubione projekty
Twoja lista jest pusta
Dodano projekt
Usunięto projekt
Z rynku - działki budowlane
W ciągu roku działki budowlane podrożeją o blisko 10 proc. - prognozują pośrednicy. To nieco mniej niż - jak wynika z barometru "Rzeczpospolitej" - wzrosły ceny tych terenów w ciągu minionych 12 miesięcy (o ponad 11 proc.). W porównaniu z marcem czy kwietniem notowania działek w maju nie zmieniły się. To dlatego że nie wzrósł popyt a w niektórych rejonach nawet nieco się obniżył.
Wpływ na rynek terenów mają również zmiany wprowadzone w ustawie o VAT. Wyższy VAT na materiały budowlane obłożenie tym podatkiem transakcji przeniesienia własności działki budowlanej - wszystko to niewątpliwie skutecznie hamuje obrót tymi nieruchomościami.
Zdaniem Przemysława Szkutnika z Ober-Haus sprzedaż została skutecznie zahamowana m.in. w wyniku zmian w przepisach dotyczących prawa budowlanego. Skomplikowane i żmudne procedury związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę odstraszają potencjalnych nabywców. Inną przeszkodą w rozwoju tego rynku jest brak w wielu rejonach kraju planów zagospodarowania przestrzennego co wydłuża załatwianie formalności przy zdobywaniu pozwoleń na budowę.
Ograniczenie zainteresowania działkami budowlanymi w ostatnich miesiącach wynikało także z przesunięcia popytu na mieszkania. Jeśli zapotrzebowanie na te lokale zwłaszcza na rynku wtórnym spadnie to może zwiększyć się sprzedaż działek pod budowę domów.
- Bardziej wyraźnego wzrostu cen można się spodziewać na przełomie 2004 i 2005 roku - twierdzą pośrednicy. Jeśli zostaną uproszczone procedury związane z prowadzeniem własnej budowy i pojawią się plany zagospodarowania przestrzennego. Większy wzrost notowań będzie prawdopodobnie dotyczył terenów w obrębie największych miast niż w mniejszych miejscowościach - uważa Artur Jakubczyk z Lexpolu.
- Najłatwiej sprzedać plac atrakcyjnie zlokalizowany o kształcie kwadratu lub prostokąta wyposażony w infrastrukturę i położony blisko miasta lub jeszcze w obrębie jego granic - twierdzi Tomasz Błeszyński z Kancelarii Doradztwa i Obrotu Nieruchomościami w Łodzi.
Leszek Michniak z Wrocławskiej Giełdy Nieruchomości dodaje do tego niewielkie działki pod zabudowę szeregową które przez ostatnie 2 - 3 lata cieszyły się najmniejszym zainteresowaniem.
Z prognoz wynika że w ciągu dwunastu miesięcy ceny terenów pod budownictwo wzrosną o mniej niż 10 proc. W styczniu 2004 r. pośrednicy przewidywali ponaddwunastoprocentowy wzrost cen w ciągu roku.
"Rzeczpospolita" dodatek "NIeruchomości" z dn. 17.05.04 r. a.sielanko@rp.pl