Ulubione projekty

Twoja lista jest pusta

Dodano projekt

Usunięto projekt

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

System wentylacji mechanicznej to nieodzowny element nowoczesnego i energooszczędnego domu. Dzięki zastąpieniu wentylacji grawitacyjnej obiegiem mechanicznym, można uzyskać znaczne oszczędności w domowym budżecie, a przy okazji mieć zdrowy dom, w którym zagości czyste, świeże i odpowiednio nawilżone powietrze. 


Dzięki zastosowaniu wentylacji mechanicznej można:

 • zmniejszyć straty energii poprzez odzyskanie ciepła z powietrza wywiewanego
 • usunąć na zewnątrz nieprzyjemne zapachy, nadmiar wilgoci i dwutlenku węgla
 • zapewnić pełną kontrolę nad napływem świeżego powietrza do budynku

 

W zależności od zastosowanych rozwiązań, można wyróżnić wentylację mechaniczną:

 • nawiewno-wywiewną z rekuperatorem (powietrze dostarczane i usuwane jest mechanicznie)
 • nawiewną (powietrze dostarczane jest mechanicznie, a usuwane grawitacyjnie)
 • wywiewną (powietrze dostarczane jest grawitacyjnie, a usuwane mechanicznie)

 

W domach energooszczędnych zaleca się stosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Dwa pozostałe rozwiązania wykazują się mniejszą efektywnością i z tego względu są rzadziej wybierane przez inwestorów. 

Wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z rekuperacją

Wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z rekuperatorem to najbardziej energooszczędne rozwiązanie wentylacyjne. Przy zastosowaniu najnowocześniejszych modeli rekuperatorów i prawidłowo wykonanym systemie wentylacji, można odzyskać nawet ponad 90% ciepła, a koszty ogrzewania obniżyć o ok. 60% w porównaniu z identycznym budynkiem wyposażonym w sprawnie działającą wentylację grawitacyjną.

Poza odzyskiem ciepła wentylacja mechaniczna z rekuperacją umożliwia  eliminację z wnętrza wilgoci, nieprzyjemnych zapachów, substancji szkodliwych dla zdrowia m.in. dwutlenku węgla i alergenów oraz skutecznie ogranicza obecność insektów.

Rekuperator z wymiennikiem krzyżowym

Wymiennik krzyżowy jest najczęściej stosowanym wymiennikiem w rekuperatorach. Jego zasada działania jest bardzo prosta – między równolegle ułożonymi, cienkimi płytami wykonanymi z tworzywa sztucznego lub z aluminium przepływają (nie mieszając się) strumienie powietrza nawiewanego i wywiewanego. Przepływ obu strumieni wymuszają wentylatory.

Rekuperator z wymiennikiem obrotowym

Wymienniki obrotowe są bardzo wydajne – ich sprawność sięga 80-90%. Mają postać wirującego bębna – obudowa zawiera element ruchomy w postaci wirnika, który obracając się przechodzi naprzemiennie przez obszar powietrza nawiewanego i wywiewnego. Wirnik pełni rolę elementu magazynującego energię cieplną i napędzany jest silnikiem.

Rekuperator z wymiennikiem przeciwprądowym

Wymienniki przeciwprądowe są coraz częściej stosowane w domach jednorodzinnych – działają podobnie jak krzyżowe, umożliwiają jednak dłuższy kontakt przepływających przez nie strumieni powietrza, dzięki czemu sprawność odzysku ciepła wynosi 85-90%.

Zalety wentylacji mechanicznej:

 • zastosowanie optymalnej izolacji oraz odpowiedniej klasy rekuperatora umożliwia znaczne obniżenie kosztów ogrzewania budynku oraz odzyskanie nawet do 90% ciepła
 • optymalny komfort klimatyczny w budynku przez cały rok
 • likwidacja nadmiernej wilgoci, zapobieganie powstawaniu grzybów i pleśni
 • stała wymiana powietrza przez system kanałów nawiewnych i wywiewnych
 • ograniczenie hałasu z zewnątrz
 • filtracja pyłów i alergenów
 • skuteczna praca systemu wentylacyjnego, niezależna od warunków zewnętrznych, czy nieszczelności budynku
 • można zrezygnować z kominów wentylacyjnych, nawiewników i mikrorozszczelnień w oknach
 • eliminacja zaparowanych szyb w oknach
 • możliwość obniżenia temperatury powietrza nawiewanego w lecie
 • szybkie usuwanie przykrych zapachów (dym z papierosów, gotowanie)
 • brak insektów w domu
 • brak przeciągów


Masz pytania? Skontaktuj się z nami!


telefon: 71 798 38 00

e-mail: biuro@archipelag.pl
Zobacz również:

 • Pompa ciepła

  Pompa ciepła jest nowoczesnym urządzeniem umożliwiającym ogrzewanie domu dzięki darmowej energii, czerpanej z naturalnych, odnawialnych źródeł – gruntu, wody lub powietrza.

  Więcej
Bezpłatna pomoc architekta

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.

Zamawiając usługi forum i dzienników budowy, przyjmujesz do wiadomości i wyrażasz zgodę na świadczenie tych usług i przetwarzanie przez Usługodawcę, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J., jako Administratora danych, podanych w formularzu danych osobowych, na zasadach wskazanych w Regulaminie i Polityce Prywatności serwisu ARCHIPELAG.pl.

Jeśli chcesz także otrzymywać bonusy i informacje dotyczące akcji promocyjnych naszych i naszych Partnerów, wyraź zgodę dodatkową i zaznacz odpowiednie pole. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J. z siedzibą: ul. M. Smoluchowskiego 56/3, 50-372 Wrocław, nr KRS 0000123673, NIP: 897-16-05-744, REGON: 931987209:

Na podstawie art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) informujemy Cię, że (przeczytaj klauzulę informacyjną):

czytaj całość ›
Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe do wypełnienia