Ulubione projekty
Twoja lista jest pusta
Dodano projekt
Usunięto projekt
Trzeba prowadzić dziennik budowy
Zanim zaczniemy lub wznowimy budowę musimy mieć dziennik budowy. Służy on do wpisywania przebiegu wszystkich robót budowlanych oraz wszystkich zdarzeń mających znaczenie przy ocenie technicznej prawidłowości wykonywania budowy
Dziennik należy prowadzić odrębnie dla każdego obiektu budowlanego wymagającego pozwolenia na budowę.
Jak wygląda
Dziennik budowy ma format A-4 ponumerowane strony i jest zabezpieczony przed zdekompletowaniem. Strony dziennika budowy przeznaczone do wpisów są podwójne - oryginał i kopia z perforacją umożliwiającą łatwe jej wyrywanie. Na poszczególne strony dziennika budowy organ wydający dziennik nanosi pieczęcie. Na stronie tytułowej dziennika budowy umieszczone są: numer data wydania oraz liczba stron dziennika imię i nazwisko wykonawcy lub nazwa firmy budowlanej rodzaj i adres budowy numer i data wydania pozwolenia na budowę a także pouczenie o sposobie prowadzenia dziennika.
Prowadzenie dziennika
Na pierwszej stronie dziennika budowy zamieszcza się imię i nazwisko lub nazwę wykonawcy albo wykonawców oraz osób sprawujących kierownictwo budowy nadzór autorski i inwestorski podając ich specjalności i numery uprawnień budowlanych. Osoby te potwierdzają podpisem i datą przyjęcie powierzonych im obowiązków. Kolejne strony dziennika budowy przeznacza się na wpisy dotyczące przebiegu robót budowlanych. Każdy wpis oznacza datą i podpisuje osoba dokonująca wpisu z podaniem imienia nazwiska wykonywanej funkcji i nazwy jednostki organizacyjnej lub organu który reprezentuje.
Wpisów w dzienniku budowy dokonuje się w sposób trwały i czytelny na oryginałach i kopiach stron zamieszczając je w porządku chronologicznym w sposób uniemożliwiający dokonanie późniejszych uzupełnień.
W razie konieczności poprawienia dokonanych już wpisów należy niewłaściwy tekst skreślić w sposób umożliwiający jego odczytanie i wprowadzić właściwą treść z uzasadnieniem zmiany. Skreślenia i poprawki są dokonywane w formie wpisu do dziennika budowy. Dokonywanie wpisów na odwrocie ponumerowanych stron jest zabronione.
Kto wpisuje
Do dokonywania wpisów w dzienniku budowy upoważnieni są: inwestor inspektor nadzoru inwestorskiego projektant kierownik budowy kierownik robót budowlanych osoby wykonujące czynności geodezyjne na terenie budowy pracownicy organów nadzoru budowlanego i innych organów uprawnionych do kontroli przestrzegania przepisów na budowie.
Dziennik budowy powinien zawsze znajdować się na terenie budowy i być dostępny dla osób upoważnionych. Należy przechowywać go w sposób zapobiegający kradzieży lub zniszczeniu. Za właściwe prowadzenie dziennika budowy jego stan oraz przechowywanie na terenie budowy odpowiedzialny jest kierownik budowy.
Dokumenty
W celu otrzymania dziennika budowy pierwszy raz należy mieć ze sobą oryginał ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę. Przy pobraniu kolejnego tomu dziennika budowy trzeba mieć: oryginał ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę oraz oryginał poprzedniego tomu dziennika budowy.
W przypadku zagubienia poprzednio wydanego dziennika budowy należy przedłożyć: oświadczenie inwestora złożone pod rygorem odpowiedzialności karnej o zagubieniu lub kradzieży dziennika budowy oryginał ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę oświadczenie kierownika budowy o tym iż prace nie zostały przerwane na czas dłuższy niż 2 lata. Dziennik budowy zostaje wydany w terminie 3 dni od dnia w którym decyzja o pozwoleniu na budowę stała się ostateczna.
"Rzeczpospolita" dodatek "Nieruchomości" z dn. 25.07.2005 r. Anna Ogonowska - Rejer
W dodatku można również przeczytać:
- "Poradnik pieniądze z UE na remont elewacji"
- "Ważne zmiany dla inwestorów"
- "Jak istotna jest cena"
- "Zaplanowano 4 tysiące kontroli"