Ulubione projekty
Twoja lista jest pusta
Dodano projekt
Usunięto projekt
Stawiają (na) energooszczędne
Austria jest krajem który wspiera rozwój budownictwa jednorodzinnego. Inwestorzy decydujący się na budowę domu mogą liczyć na nisko oprocentowane kredyty a stosując energooszczędne rozwiązania - pompy ciepła lub kolektory słoneczne - na dodatkowe dofinansowanie w wysokości do 30 proc. poniesionych kosztów. Im bardziej energooszczędny budynek tym więcej zwróci państwo.
Domy jednorodzinne są w Austrii popularne: około 20 proc. mieszkańców dużych miast ma własne domy a w mniejszych miejscowościach jest to ok. 40 proc. Austriacy nie uważają się jednak za specjalistów od budowania wolą zlecić to wykwalifikowanym firmom. 60 proc. inwestorów korzysta z oferty deweloperów którzy oferują gotowe rozwiązania 20 proc. podejmuje się samodzielnego prowadzenia budowy a kolejne 20 proc. zleca jej koordynację architektowi który występuje w roli inwestora zastępczego.
W Austrii buduje się w większości domy z użytkowym poddaszem. Parter stanowi strefę dzienną gdzie znajduje się kuchnia salon ewentualnie pokój gościnny i gabinet. Na piętrze planuje się sypialnie i łazienki; 80 proc. domów jest podpiwniczonych.
Rodzaj zabudowy dla danego terenu określają miejscowe plany zagospodarowania terenu które sporządza gmina. Zazwyczaj buduje się domy o prostych bryłach bo są tańsze w budowie i łatwiej uzyskać parametry domu energooszczędnego. W dużych miastach np. w okolicach Wiednia przeważa architektura nowoczesna. Domy rustykalne stawiane są raczej poza dużymi aglomeracjami.
Austriacy w 60 proc. budują domy w technologii drewnianej. Pozostałe 40 proc. powstaje w różnych technologiach murowych takich jak keramzytobeton czy ceramika. Dachy mają zazwyczaj konstrukcję drewnianą a pokrywane są dachówką ceramiczną lub cementową. Elewacje wykańcza się przede wszystkim tynkami mineralnymi.
System deweloperski .Najczęściej firma oferuje nie tylko gotowy projekt z własnego katalogu ale również ziemię. Ceny działek zależą od regionu - w okolicach Wiednia za 1 mkw. działki budowlanej trzeba zapłacić od 250 do 500 euro. Większą popularnością cieszą się tereny południowe mniejszą - sąsiadujące z Czechami lub Słowacją.
Austriacy kupują działki o średniej wielkości między 500 a 1000 mkw. Przeciętna wielkość budowanych domów to około 130 mkw. Jest to podyktowane przepisami które przewidują pomoc państwa w dofinansowaniu domów (lub mieszkań) własnościowych o wielkości do 130 mkw.
Oferty firm można obejrzeć na podmiejskich wystawach gdzie prezentowane są gotowe domy modelowe. Można wtedy dokładnie taki dom obejrzeć i stwierdzić czy jego wygląd funkcjonalność i wykończenie odpowiadają wymaganiom i potrzebom przyszłych mieszkańców. Co ważne od razu znana jest cena. Dom o powierzchni około 130 mkw. pod Wiedniem w przeciętnym standardzie bez piwnicy kosztuje około 1400 euro za mkw
Budowa z architektem
Ten sposób jest droższy - sam projekt kosztuje od 3 do 5 proc. a usługa inwestorstwa zastępczego około 10 proc. wartości domu. Architekt zobowiązuje się do wybudowania domu za określoną kwotę czyli daje gwarancję końcowej ceny. W razie czego różnica jest pokrywana z jego ubezpieczenia. Co istotne - przepisy w Austrii zabraniają architektowi prowadzenia firmy wykonawczej czyli łączenia budowania i projektowania.
Przeciętny czas oczekiwania na wydanie pozwolenia na budowę (które jest ważne 4 lata) to 3 miesiące.
Średni czas budowy domu jednorodzinnego w technologii gotowej (drewnianej lub prefabrykacji np. z keramzytobetonu) wynosi 4 - 6 miesięcy. Budowanie w tradycyjny sposób do stanu surowego zamkniętego trwa przeciętnie 4 miesiące a budowa całego domu nie powinna trwać dłużej niż jeden sezon budowlany - inaczej podwyższa to koszty inwestycji.
"Rzeczpospolita" "Nieruchomości" z dn. 5.07.04 r. Hanna Krzyżosiak