Ulubione projekty
Twoja lista jest pusta
Dodano projekt
Usunięto projekt
Spóźniony sezon

Na razie w handlu działkami budowlanymi zimowy zastój. Śnieżna mroźna pogoda nie sprzyja tym transakcjom. W styczniu i lutym tereny budowlane nabywali głównie ci którzy od dawna przymierzali się do takiej inwestycji. Ale było ich niewielu. Prawdziwy sezon z uwagi na wydłużoną zimę będzie w tym roku spóźniony i zacznie się prawdopodobnie dopiero w kwietniu.
W dalszym ciągu podaż znacząco przewyższa popyt dlatego wielu pośredników w najbliższym czasie nie przewiduje wzrostu cen. A w skali roku może on wynieść do 10 proc. Wiele zależeć też będzie od tempa uchwalania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.
Pośrednicy podają jakie działki w ich miastach cieszą się zwykle największym zainteresowaniem.
Zdaniem Piotra Sumary z Biura Nieruchomości Północ w Krakowie są to tereny od tysiąca do 1 5 tys. mkw. oddalone do 20 km od miasta w średniej cenie 60 - 120 zł za mkw.
W Trójmieście jak podaje Przemysław Szkutnik z Ober-Haus w Gdańsku najczęściej poszukiwane są działki zlokalizowane na obrzeżach miast w dzielnicach z zabudową jednorodzinną blisko lasu i jednocześnie z dobrym połączeniem do śródmieścia o powierzchni 500 - 1000 mkw.
- W Warszawie pod budownictwo jednorodzinne poszukiwane są działki od 600 do 1000 mkw. - twierdzi Tomasz Rożek z Akcesu.
W Katowicach największym powodzeniem cieszą się place od 600 do 1000 mkw. w kształcie kwadratu z dostępem do drogi publicznej w pełni uzbrojone położone w sąsiedztwie innych działek zabudowanych domami jednorodzinnymi - wyjaśnia Artur Jakubczyk z Lexpolu w Katowicach. Takie sąsiedztwo pozwala na szybkie uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy przy braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Coraz częściej cena działek podawana jest teraz w złotych a nie - jak dotychczas - w euro czy dolarach co wiąże się z utrzymującym się wysokim kursem polskiej waluty.
Wszędzie najdroższe są działki położone w centrum miasta lub w jego pobliżu. Ich podaż jest niewielka.
Według Tomasza Błeszyńskiego doradcy nieruchomości z rynku łódzkiego można się spodziewać wzrostu zainteresowania zakupem działek budowlanych gdyż coraz więcej klientów będzie decydować się na zmianę miejsca zamieszkania. Osoby o stabilnych dochodach będą się w dłuższej perspektywie pozbywać coraz droższego w eksploatacji mieszkania w mieście na rzecz małego funkcjonalnego domu jednorodzinnego zlokalizowanego na obrzeżach w dobrze funkcjonujących gminach.
Jak powstaje wykres?
Podstawą do wyliczenia danych do barometru były ceny działek budowlanych rzeczywiste i prognozowane. Pośrednicy z pięciu miast podali ceny metra kwadratowego uzbrojonego terenu w typowej dzielnicy domów jednorodzinnych w obrębie miasta w danym miesiącu oraz ich prognozy w analogicznym miesiącu 2005 r.
Barometr powstał przy współpracy z Tomaszem Rożkiem z Akcesu w Warszawie Tomaszem Błeszyńskim doradcą na rynku nieruchomości w Łodzi Przemysławem Szkutnikiem z Ober-Haus w Gdańsku Arturem Jakubczykiem z Lexpolu w Katowicach i Leszkiem Michniakiem z Wrocławskiej Giełdy Nieruchomości.
"Rzeczpospolita" z dn. 14.03.05 Anna Sielanko