Ulubione projekty

Twoja lista jest pusta

Dodano projekt

Usunięto projekt

Ogrzewanie podłogowe – zdrowy klimat i oszczędność energii w domu

Zastosowanie ogrzewania podłogowego pozwala na obniżenie sezonowego zużycia energii i kosztów eksploatacji budynku. Jest ono także uznawane za jeden z najkorzystniejszych systemów ogrzewania z punktu widzenia komfortu cieplnego człowieka. 

fot. Purmo fot. Purmo

Równomierny rozkład temperatury

Decyzja o montażu ogrzewania podłogowego powinna zapaść jeszcze na etapie projektowania domu, ponieważ tego typu rozwiązanie związane jest z koniecznością dopasowania odpowiedniej wysokości podłogi, w której rozprowadzona będzie instalacja grzewcza. W porównaniu z konwencjonalnym ogrzewaniem grzejnikowym, ogrzewanie płaszczyznowe wymaga większych nakładów finansowych podczas montażu, warto jednak w nie zainwestować, jeśli chcemy zyskać poczucie komfortu ciepłej posadzki, korzystny rozkład temperatury we wnętrzu oraz niskie koszty użytkowania budynku. „Podłogówka” polecana jest przede wszystkim do łazienek, pokojów dziennych i dziecięcych oraz pomieszczeń, w których brakuje miejsca na tradycyjny grzejnik wiszący. Jedną z najważniejszych zalet tego systemu jest ogrzewanie niskotemperaturowe  temperatura wody, która zasila ogrzewanie podłogowe jest znacznie niższa niż w tradycyjnych instalacjach, co pozwala na efektywne zasilanie instalacji c.o. kotłem kondensacyjnym oraz wykorzystanie pompy ciepła i wspomaganie tych źródeł zasilania kolektorami słonecznymi. Dzięki takim rozwiązaniom można racjonalnie gospodarować energią na ogrzewanie i zmniejszyć jej zużycie – wyjaśnia Olga Szewczyk, architekt z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG. 

Zdrowy klimat we wnętrzu

Niższa temperatura w pomieszczeniu i mniejsze konwekcyjne ruchy powietrza korzystnie wpływają na zdrowie domowników. Ogrzewanie podłogowe warto polecić osobom, które cierpią na problemy związane z astmą i alergiami, ponieważ można uniknąć montażu tradycyjnego grzejnika (bądź klimatyzatora), czyli miejsca osadzania się kurzu, a ciepła podłoga nie wymaga osłaniania dywanem lub wykładziną i jest znacznie łatwiejsza do utrzymania w czystości – tłumaczy Marcin Kotas, ekspert z firmy Purmo. Najważniejsze jest jednak to, że komfort cieplny uzyskany dzięki podłogówce jest najbliższy idealnemu ( 23-24 oC na poziomie stóp, 20 oC na wysokości klatki piersiowej i 19 oC na wysokości głowy) Poza tym temperatura odczuwalna jest wyższa niż przy ogrzewaniu tradycyjnym, co pozwala obniżyć temperaturę powietrza nawet o dwa stopnie oraz zmniejszyć ilość krążącego w powietrzu kurzu – dodaje ekspert. 

Co na podłogę?

Przy wyborze materiału wykończeniowego należy pamiętać, że wodne ogrzewanie podłogowe wymaga zastosowania materiałów o dobrych parametrach przewodzenia ciepła. Doskonale sprawdzą się tutaj wszelkiego rodzaju płytki, terakota (stosuje się ją zwykle do wykończenia podłóg w łazienkach, kuchniach i przedpokojach) lub kamień naturalny. Można także wybrać niektóre rodzaje drewna, paneli oraz wykładzin, których opór cieplny nie przekracza 0,15 m2K/W  wyjaśnia ekspert z firmy Purmo. Instalacja systemu wodnego ogrzewania podłogowego daje swobodę aranżacji wnętrza, ponieważ wszystkie elementy systemu umieszczone są pod podłogą. Warto jednak wcześniej ustalić, gdzie w przyszłości będą stały meble. Dotyczy to przede wszystkim dużych, masywnych elementów wyposażenia, które bezpośrednio zakrywają duże połacie podłogi. Chodzi o to, aby nie umieszczać rur grzewczych bezpośrednio pod dnem przedmiotów, które utrudnią rozprzestrzenianie się ciepła w pomieszczeniu. Zasada ta odnosi się głównie do: szafek kuchennych, szaf wnękowych, wanny i brodzika w łazience. Na „podłogówce" zawsze lepiej jest ustawiać meble na nóżkach, ponieważ nie dotykają one bezpośrednio podłogi i umożliwiają cyrkulację ogrzanego powietrza – dodaje ekspert Marcin Kotas. 

Ciepło na lata

System ogrzewania podłogowego (wodnego) doskonale sprawdza się we współpracy z niskotemperaturowymi źródłami ciepła, takimi jak kotły kondensacyjne oraz pompy ciepła. Jest to sprawdzony sposób na bezpieczne i wydajne ogrzanie pomieszczeń. Trudno dziś sobie wyobrazić nowoczesny dom pozbawiony ogrzewania podłogowego. Właściwie zaprojektowany i poprawnie wykonany system grzewczy daje gwarancję komfortu cieplnego na wiele lat – podsumowuje architekt z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG. 

 

Bezpłatna pomoc architekta

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.

Zamawiając usługi forum i dzienników budowy, przyjmujesz do wiadomości i wyrażasz zgodę na świadczenie tych usług i przetwarzanie przez Usługodawcę, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J., jako Administratora danych, podanych w formularzu danych osobowych, na zasadach wskazanych w Regulaminie i Polityce Prywatności serwisu ARCHIPELAG.pl.

Jeśli chcesz także otrzymywać bonusy i informacje dotyczące akcji promocyjnych naszych i naszych Partnerów, wyraź zgodę dodatkową i zaznacz odpowiednie pole. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J. z siedzibą: ul. M. Smoluchowskiego 56/3, 50-372 Wrocław, nr KRS 0000123673, NIP: 897-16-05-744, REGON: 931987209:

Na podstawie art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) informujemy Cię, że (przeczytaj klauzulę informacyjną):

czytaj całość ›
Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe do wypełnienia