Ulubione projekty
Twoja lista jest pusta
Dodano projekt
Usunięto projekt
Najważniejsi na placu

Nawet mając ostateczne pozwolenie nabudowę zamiar rozpoczęcia prac trzeba zgłosić siedem dni wcześniej organowi wydającemu pozwolenie na budowę oraz projektantowi sprawującemu nadzór autorski. Do zawiadomienia trzeb dołączyć oświadczenie kierownika budowy stwierdzające sporządzenie planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia oraz przejęcia obowiązków kierowania budową. Oprócz tego należy dołączyć też zaświadczenie o przynależności do izby zawodowej które potwierdza odpowiednie kwalifikacje zawodowe uprawaniające do podjęcia obowiązków kierownika budowy.

Rozpoczęcie budowy liczy się od podjęcia prac przygotowawczych czyli geodezyjnego wytyczenia budynku w terenie wykonania niwelacji terenu zagospodarowania terenu oraz budowy obiektów tymczasowych i wykonania przyłączy do sieci infrastruktury technicznej na czas budowy.
Dziennik budowy
Bez niego nie można prowadzić inwestycji. Jest dokumentem urzędowym który można kupić w urzędzie wydającym pozwolenia na budowę.
Przed rozpoczęciem robót w dzienniku należy wpisac dane osób które przyjmują funkcje kierownika inspektora i kontroli technicznej prowadzonych robót. Osoby te mają obowiązek potwierdzić swoim podpisem przyjęcie powierzonej funkcji.
Inwestor
Musi zapewnić opracowanie projektu budowlanego i innych projektów (w razie potrzeby) objęcie kierownictwa budowy oraz określonych robót budowlanych oraz nadzór nad tymi robotami sprawowany przez osobę mającą uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności.
Inwestor powinien też opracować plan bezpieczeństwa i ochrony zdrowia. Może również ustanowić inspektora nadzoru budowlanego oraz nadzór autorski projektanta.
Projektant
Ma obowiązek zapewnić opracowanie projektu budowlanego zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz z ustaleniami zawartymi w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu oraz zasadami wiedzy technicznej.
Projektant podczas trwania budowy ma prawo wstępu na budowę i dokonywania wpisów w dziennku budowy dotyczących jej realizacji. Może też żądać wstrzymania budowy w razie stwierdzenia możliwości wystąpienia zagrożenia zdrowia lub prowadzenia prac niezgodnie z projektem.
Kierownik budowy
Reprezentuje wykonawcę. Ma dużo obowiązków. Do podstawowych należy protokolarne przejęcie od inwestora i odpowiednie zabezpieczenie terenu budowy. Musi też prowadzić dokumentację prac w szczególności dziennik budowy a także zapewnić geodezyjne wytyczenie budynku oraz zorganizowanie budowy.
Kierownik powinien umieścić w widocznym miejscu tablicę informacyjną i ogłoszenie zawierające dane dotyczące bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia na budowie oraz odpowiednio zabezpieczyć teren budowy.
Oprócz obowiązków ma też swoje prawa - np. do występowania do inwestora o wprowadzenie zmian w projekcie jeśli są uzasadnione względami bezpieczenstwa lub usprawnieniami w prowadzonych pracach.
Inspektor nazdoru
Reprezentuje inspektora. Kontroluje czy budowa przebiega zgodnie z projektem i pozwoleniem na budowę przepisami i wiedzą techniczna. Sprawdza jakość wykonywanych robót i używanych materiałów. ma pilnować i dokonywać odbioru poszczególnych etapów budowy a także uczestniczyć w próbach i odbiorze urządzeń technicznych instalacji.
Inspektor powinien potwierdzać wykonywane prace dbać o usuwanie ewentualnych usterek i wad a także kontrolować rozliczenia budowy. Ma prawo do wydawania polecen kierownikowi budowy potwierdzonych wpisem w dzienniku dotyczących np. usunięcia nieprawidłowości lub zagrożeń.
Uwaga funkcji kierownika i inspektora nazdoru nie można łączyć! Ważną rolę na budowie odgrywa też geodeta. Wszystkie budynki których budowa wymaga pozwolenia na budowę podlegają geodezyjnemu wyznaczeniu w terenie a później (już wybudowane) inwentaryzacji powykonawczej. Wynika z tego że geodeta będzie nam potrzebny i na początku i na końcu budowania.
"Rzeczpospolita" "Nieruchomości-Budownictwo" z dn. 6.10.03 r.