Ulubione projekty
Twoja lista jest pusta
Dodano projekt
Usunięto projekt
Najlepszy pod słońcem
W nowoczesnych technologiach budowy domów mamy do czynienia z wyraźną tendencją do zmniejszania zapotrzebowania na energię która służy do ogrzewania pomieszczeń. Dom będzie energooszczędny jeśli się go właściwie zaprojektuje. A to z kolei oznacza że w trakcie budowy zastosuje się takie rozwiązania konstrukcyjno-materiałowe które zapewnią mu odpowiednie parametry termiczne.
Dorota Chwieduk z Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN zwraca uwagę że przy projektowaniu energooszczędnego domu liczy się bardzo wiele elementów. Przede wszystkim chodzi o zastosowanie odpowiednich materiałów budowlanych izolacji i okien. Trzeba też zwrócić uwagę na właściwy dobór instalacji grzewczych i klimatyzacyjnych stosowanie automatyki przy kontroli i sterowaniu instalacjami oraz urządzeniami które służą do wytworzenia wewnątrz domu korzystnego dla człowieka mikroklimatu. Warto też pamiętać o takim usytuowaniu i kształcie budynku które gwarantowałyby odpowiednie warunki nasłonecznienia i oświetlenia światłem dziennym.
W pogoni za światłem
Struktura budynku musi być dopasowana do wykorzystania energii słonecznej. W projektowaniu stosuje się więc kolektory i ściany magazynujące pozyskaną energię promieniowania słonecznego. Jednocześnie różne elementy architektoniczne domu powinny spełniać funkcję osłony przed nadmiernym nasłonecznieniem ścian. Taką rolę spełniają też odpowiednio usytuowane wokół domu drzewa i krzewy.
Równie ważna jest naturalna klimatyzacja i wentylacja za pomocą np. okien wentylacyjnych czy wstępnego chłodzenia lub grzania powietrza wentylacyjnego w różnych elementach struktury budynku i pod gruntem. Do tego celu służą też pompy ciepła i instalacje umożliwiające wykorzystanie tzw. energii odpadowej pochodzącej na przykład z urządzeń wentylacyjnych i ścieków.
Dom samowystarczalny
Architekci projektując domy stosują tzw. pasywne systemy słoneczne. Polegają one na wykorzystaniu bryły i struktury budynku do pochłaniania magazynowania i rozprowadzania pozyskanej energii słonecznej w naturalny sposób. W wielu przypadkach wiąże się to z wykorzystaniem oświetlenia światłem dziennym szczególnie w dużych obiektach budowlanych mieszkalnych przemysłowych a przede wszystkim w budynkach użyteczności publicznej.
Pasywne systemy słoneczne stosuje się po to aby zmniejszyć zapotrzebowanie na energię do ogrzewania pomieszczeń. Każdy budynek traci w ciągu zimy ciepło w różnym stopniu w zależności od zastosowanych materiałów budowlanych i okien. Przy zastosowaniu różnych innowacyjnych materiałów konstrukcji i instalacji można zredukować zapotrzebowanie na ciepło służące do ogrzewania aż o 70 proc. A nawet doprowadzić do osiągnięcia przez budynek samowystarczalności energetycznej.
Ładna architektura
Rozwiązania pasywne w architekturze poprawiają nie tylko bilans cieplny budynków ale wpływają korzystnie na ich wygląd zewnętrzny. Zastosowanie na przykład tzw. przestrzeni buforowych w postaci ogrodu zimowego czy przeszklonej werandy wprowadza do pomieszczeń dużo światła i słońca jednocześnie zbliżając mieszkańców do natury i otoczenia zewnętrznego. Z kolei różnego rodzaju okapy wystające zadaszenia gzymsy znane zresztą z tradycyjnego budownictwa (np. góralskiego) ograniczają nadmierny wpływ promieniowania słonecznego na budynek w czasie lata. Chodzi więc o to aby połączyć zdolność do korzystania z energii słonecznej z możliwością jej ograniczenia wtedy gdy jest to potrzebne.
Ewa Zychowicz "Rzeczpospolita" z dn. 29.03.05.