Ulubione projekty
Twoja lista jest pusta
Dodano projekt
Usunięto projekt
Kronopol - producent materiałów drewnopochodnych

W 1997 roku jako pierwszy zakład na świecie rozpoczął produkcję płyty OSB na prasie w ruchu ciągłym. Płyta ta jest najnowocześniejszym panelem budowlanym. Poprzez zastosowanie technologii ContiRoll zakład uzyskał unikalną powierzchnię ContiFinish która zwiększa parametry fizyko-mechaniczne płyty. Kronopol postawił sobie za cel popieranie rozwoju budownictwa szkieletowego z drewna i materiałów drewnopochodnych jako rodzaju budownictwa mającego przyszłość.
Tendencje rozwoju budownictwa szkieletowego na świecie

Użycie odpowiedniego rodzaju gwoździ łączników i śrub powoduje że połączenia pomiędzy poszczególnymi elementami domu mają odpowiednią wytrzymałość. Dzięki temu taka konstrukcja jest elastyczna i o wiele bardziej wytrzymała na parcie wiatru i trzęsienia ziemi. Lekkość konstrukcji i zastosowanie płyty fundamentowej pozwala na posadowienie budynku nawet na słabych gruntach.
Poprzez odpowiednio zaprojektowane przegrody ściany czy dachu możemy kontrolować kierunek przepływu pary wodnej. W systemach wentylacji doprowadzamy świeże powietrze do wnętrza domu zapewniając odpowiednie dotlenienie równocześnie pozbywając się powietrza zużytego.
Bardzo wysoka termoizolacyjność domu szkieletowego pozwala wykorzystanie do jego ogrzania niekonwencjonalnych źródeł energii. Za sprawą warstwowej konstrukcji nie tylko oszczędzamy energię ale zapewniamy komfort akustyczny i bezpieczeństwo przeciwpożarowe co w połączeniu z wysokiej jakości oknami pozwala domownikom mieszkać w ciepłym domowym zaciszu.
Rola Kronopolu w rozwoju budownictwa mieszkaniowego w Polsce

System Kronopol to informacje techniczne i technologiczne pozwalające architektowi zaprojektować wysokiej jakości obiekt z użyciem materiałów budowlanych i wykończeniowych produkowanych przez firmę Kronopol i firmy towarzyszące.
Co daje nam użycie Systemu Kronopol?
Architekci i projektanci zyskują łatwość projektowania poprzez kompletne dopracowanie Systemu najwyższą jakość materiałów najnowszą technologię w budownictwie szkieletowym atestowane węzły konstrukcyjne współpracę z renomowanymi firmami doradztwo technologiczne. Inwestorzy natomiast otrzymują wysoką jakość produktów zapewniającą żywotność całego obiektu energooszczędność budynku umożliwiającą szybszy zwrot kosztów inwestycji dużą gamę materiałów wykończeniowych pozwalającą na wykonanie funkcjonalnego i nowoczesnego wnętrza gwarancję spełniania przez budynki powstałe w Systemie najwyższych wymagań z zakresu ekologii.
Współpraca z firmami towarzyszącymi
Z systemem Kronopol współpracują firmy produkujące inne materiały bądź urządzenia wchodzące w skład budynku lub stanowiące elementy wyposażenia wnętrz. Współpraca z Systemem opiera się na obopólnie podpisanych umowach zawierających pełną gwarancję jakości produktu.
Ekologia a System Kronopol
Domy szkieletowe budowane w Systemie Kronopol pozostawiają zdrowsze środowisko dla przyszłych pokoleń. Stosunkowo niewielka ilość energii zużyta do budowy domu drewnianego w porównaniu z innymi tradycyjnymi metodami budowania zmniejsza wydzielanie gazów zanieczyszczających atmosferę czym przyczynia się do współtworzenia zdrowego środowiska. Drewno jako jedyne ze wszystkich materiałów budowlanych pochodzi z odnawialnego źródła. Surowiec służący do wyprodukowania stali lub betonu prędzej czy później ulegnie wyczerpaniu natomiast nowe drzewa urosną na pewno.
Materiały drewnopochodne wytwarzane przez firmę Kronopol są produkowane na bazie drewna z lasów o planowej gospodarce zasobami leśnymi zgodnie z zasadami FSC co oznacza że zakład wykorzystuje do produkcji materiały uzyskane przy przecinkach leśnych. Wyroby firmy Kronopol produkowane są właśnie z tego materiału dzięki czemu rosną nam wspaniałe lasy i nie musimy wycinać żadnych dorodnych drzew aby uzyskać budulec na konstrukcje domów czy desek na poszycie dachu.
Procesy produkcyjne w Kronopolu znajdują się pod ścisłą kontrolą i nie oddziaływują negatywnie na środowisko. Wyprodukowane materiały dzięki najnowszym technologiom są przyjazne środowisku.
Energooszczędność a System Kronopol
Dom wybudowany w Systemie Kronopol to budynek o dogodnej funkcji użytkowej komfortowy zarówno w zimnych jak i ciepłych klimatach wkomponowany w otaczającą go przestrzeń i środowisko niedrogi w utrzymaniu - tzw. energooszczędny.
W Systemie Kronopol budynki mogą osiągnąć współczynnik k=0 18 i niższy. Aby uzyskać tak komfortowe warunki należy zdecydować się na technologię z użyciem nowoczesnych materiałów energooszczędnych. Wiele organizacji światowych przykłada wielką wagę do problematyki związanej z energooszczędnością domów mieszkalnych. Dlatego tworzą one międzynarodowe programy jak np. Natural Resources Kanada który łączy współpracujące ze sobą Building Groups grupy naukowców inżynierów dążących do rozwinięcia i skomercjalizowania nowych technologii zużycia energii w budownictwie mieszkaniowym. Firma Kronopol produkuje materiały wg najnowszych światowych technologii. Parametry tych materiałów dają możliwości wybudowania domów na miarę XXI wieku: energooszczędnych odpowiednio zwentylowanych i przyjaznych środowisku.
Mając na uwadze światowe programy dotyczące budownictwa czołowym producentom domów można powiedzieć że przyszłością budownictwa światowego będzie dom w Systemie Kronopol.
Belki dwuteowe systemu Kronopol I-Beams
Dzisiejsze trendy w budownictwie mieszkaniowym bazują na dużych otwartych przestrzeniach. Pojawiło się zatem zapotrzebowanie na produkty które sprostają nowym wymaganiom będą wytrzymałe i stabilne na dużych rozpiętościach. Innowacyjnym rozwiązaniem w nowoczesnym budownictwie jest belka dwuteowa Kronopol. Wyjątkowe parametry belek zawdzięczamy wysokiej jakości materiałom składowym - pasom z drewna klejonego i środnika z płyty OSB 3. Elementy składowe belki są prasowane na specjalnych prasach przy użyciu wodoodpornych klejów dzięki czemu uzyskują najwyższą sztywność i gwarantowaną stabilność wymiarów. Ten dokładnie i wymiarowo dopracowany produkt ostatecznie rozwiązuje problemy z notorycznym skrzypieniem i skręcaniem się belek drewnianych. Stropy o konstrukcji z belek dwuteowych Kronopol mają dużo większą izolacyjność cieplną w porównaniu do tradycyjnych stropów betonowych. Belka dwuteowa idealnie nadaje się do konstrukcji dachów stropów i ścian ich nośność pozwala przenosić większe ciężary na dużych rozpiętościach. Dzięki małemu ciężarowi własnemu montaż belek jest bezproblemowy - nie potrzeba pomocy dźwigu - i wymaga mniej czasu niż w przypadku ciężkich belek żelbetowych lub z pełnego drewna.
Do zalet belek dwuteowych Kronopol należą:
- duża stabilność i dokładność wymiarów
- optymalny poziom wilgotności do zastosowań w konstrukcjach szkieletowych
- pasy górne i dolne z wysokiej jakości wyselekcjonowanego drewna czterostronnie strugane z fazowaną krawędzią klejone wodoodpornym klejem
- znakomity wskaźnik stosunku długości do wagi
- wszelkie zalety właściwe dla przekroju dwuteowego
- Aprobata Techniczna ITB klasa higieny E1
- belka dwuteowa Kronopol nie pęka i nie skręca się
- lekkość łatwość w transporcie i montażu w porównaniu do innych belek
- duże rozpiętości wysoka wytrzymałość na zginanie zapewniają idealnie równą płaszczyznę stropu
- szerokie stopy ułatwiają montaż możliwość wykonania otworów do przeprowadzenia instalacji.
Korzyści płynące z zastosowania belek Kronopol
- belki dwuteowe Kronopol łączą w sobie najlepsze cechy drewna z zaletami przetworzonych produktów drewnopochodnych
- obniżenie kosztów budowy poprzez zwiększenie rozstawu elementów możliwość redukcji liczby ścian nośnych i słupów
- większe rozpiętości możliwość kreowania większych otwartych przestrzeni
- belki dwuteowe są lżejsze i łatwiejsze przy przenoszeniu niż tej samej długości belki drewniane lub żelbetowe
- możliwość długości belek do 12 m łatwość docinania na placu budowy na odpowiednią długość przy pomocy podstawowych narzędzi
- możliwość poprowadzenia instalacji w otworach wywierconych w środniku
- eliminacja problemu skrzypiących podłóg duża sztywność podłogi zabezpiecza przed pęknięciami elementów wykończeniowych takich jak płytki ceramiczne
- belki dwuteowe Kronopol są materiałem przyjaznym dla środowiska - z tej samej ilości belek drewnianych otrzymuje się o 50% więcej elementów przetworzonych.
Płyty Kronopol OSB

Zalety płyt OSB:
- duża wytrzymałość wzdłuż osi głównej;
- świetna sprężystość; bardzo mały współczynnik pęcznienia pod wpływem wilgoci. Płyty OSB nie odkształcają się pod wpływem wilgoci zawartej w powietrzu jak dzieje się to w przypadku desek i innych produktów drewnianych; praktycznie wolne od formaldehydu klasa higieny E1 emisja poniżej 8 mg formaldehydu/100 g suchego produktu; " stopień palności (ogniochronności) klasyfikacja ogniowa Instytutu Techniki Budowlanej - Zakładu Badań Ogniowych: Produkt trudno zapalny d-s1 d0;
- estetyka wykończenia wnętrz;
- łatwe i szybkie wykonawstwo - dzięki dużej gęstości płyty i zachowaniu włóknistości drewna płytę OSB można mocować przy pomocy gwoździ wkrętów i zszywek nawet w niewielkiej odległości od krawędzi;
- duża szczelność poszycia - wystarczy stosować 3-5 mm szczeliny dylatacyjne pomiędzy płytami;
- długa żywotność poszycia bez konieczności konserwacji - płyty OSB nie wymagają konserwacji;
- niewielka masa poszycia - lekkość konstrukcji dachu;
- prostota montażu - możliwość samodzielnego wykonania poszycia;
- praktycznie bezodpadowe wykorzystanie materiału - dostępność różnych formatów w standardowej ofercie;
- stabilność parametrów - płyta zachowuje swoje właściwości mechaniczne pod warunkiem odizolowania jej od wpływu bezpośrednich warunków atmosferycznych;
- usztywnienie konstrukcji dachów i ścian - pokrycie powierzchni dużymi arkuszami płyt stężenie konstrukcji.
Zastosowanie płyt Kronopol OSB
Płyty Kronopol OSB ze względu na swoje parametry techniczne doskonale nadają się do różnych zastosowań. OSB 2: - zastosowania ogólne w warunkach suchych - na opakowania skrzynie - do wykonywania szkieletów mebli tapicerowanych - przy konstrukcji regałów stojaków stoisk wystawowych - jako materiał bazowy do wykonywania boazerii panelowych; OSB 3 i OSB 4 (o szerokim spektrum zastosowań w budownictwie głównie w technologii szkieletowej): - poszycia ścian - pokrycia dachów - do wykonywania ścian wewnętrznych podłóg stropów - elementy konstrukcyjne np. belki dwuteowe - elementy wyposażenia wnętrz - budowa schodów podestów wybiegów - do tymczasowe ogrodzenia placów budowy - zamykanie otworów budowlanych (drzwi okna) w czasie budowy.
Płyty budowlane Kronotec MDF
Należą one do najnowocześniejszych produktów drewnopochodnych stosowanych w budownictwie. Wyprodukowane są na bazie naturalnego włókna drzewnego z przeznaczeniem dla budownictwa do kompleksowej budowy i izolacji podłóg ścian i dachów.
W przeciwieństwie do tradycyjnych płyt pilśniowych płyty Kronotec produkowane są w tzw. suchym procesie dzięki czemu otrzymujemy płytę o bardzo wysokich parametrach fizyko-mechanicznych a sam proces produkcji nie wpływa negatywnie na środowisko naturalne. Poza tym efektem zastosowanej technologii wytwarzania i użytych żywic poliuretanowo- izocyjanowych jest lekka płyta o bardzo małym pęcznieniu pod wpływem działania wody. Środki wiążące - system klejowy są produktem ekologicznym i zawierają tylko minimalne ilości formaldehydu. Jego emisja leży znacznie poniżej wartości progowych określonych w klasie higieny E1. Można śmiało powiedzieć że płyty Kronotec są praktycznie wolne od formaldehydu. Dzięki temu płyty te po okresie używalności podlegają procesowi recyklingu.
Główne zalety płyt Kronotec
1. Otwartość na dyfuzję pary wodnej. W każdym pomieszczeniu mieszkalnym mamy do czynienia z tworzeniem się i wydzielaniem pary wodnej która powstaje w wyniku naturalnych procesów życiowych człowieka. Pomieszczenie oddycha jeśli potrafi zapewnić swobodne przenikanie pary wodnej z wewnątrz pomieszczenia na zewnątrz a tym samym zapobiega jej skropleniu w pomieszczeniu lub w warstwach wewnętrznych ściany zewnętrznej. Płyty budowlane Kronotec zapewniają doskonałą ochronę przed wilgocią dla konstrukcji drewnianych i są idealnym materiałem drewnopochodnym na pokrycia zewnętrzne i wewnętrzne konstrukcji drewnianych ścian i dachów. Poza tym już w trakcie budowy przekonamy się o wysokich parametrach tych płyt. Zapewniają one ochronę przed złą pogodą i wiatrem dla budynku już w stanie surowym wilgoć występująca w fazie budowy jest doskonale odprowadzana. Wspaniałe właściwości dyfuzyjne umożliwiające konstrukcję bez folii izolacyjnej.
2. Duża sztywność poszycia szczególnie przy zastosowaniu płyt o gęstości ok. 500 kg/m3.
3. Lekka łatwa i bezproblemowa w montażu.
4. Zwiększona izolacyjność cieplna i akustyczna przegród budowlanych.
5. Płyty dachowe Kronotec DP mają ukształtowane krawędzie na specjalne połączenie pióro i wpust Liqui- Safe. Gwarantuje to szczelność konstrukcji przekrycia i zapewnia odpływ skroplin już przy nachyleniu dachu 15°.