Ulubione projekty

Twoja lista jest pusta

Dodano projekt

Usunięto projekt

Kanalizacja domu jednorodzinnego

Sieć kanalizacyjna

Bez wątpienia najprostszy i najwygodniejszy choć nie najtańszy sposób pozbycia się ścieków. Koszt usuwania ścieków obliczany jest z reguły na podstawie wodomierza określającego zużycie wody. Oznacza to że w przypadku używania wody z wodociągu np. do podlewania ogrodu - mimo że nie powstają wtedy ścieki - trzeba za to dodatkowo zapłacić.

Dla większości domów rodzinnych usuwanie ścieków do kanalizacji centralnej nie jest możliwe. Większość małych miejscowości w Polsce w ogóle nie ma sieci kanalizacyjnej zdarza się to także na obrzeżach większych miast. Jednak jeśli taka kanalizacja istnieje w okolicy naszego domu wymagane jest aby z niej korzystać.

Przydomowa oczyszczalnia

Niemal przy każdym domu można zbudować przydomową oczyszczalnię jednak wymagana jest na to zgoda lokalnego wydziału ochrony środowiska oraz odpowiednie warunki gruntowe. Ścieki które trafią do takiej oczyszczalni są w niej unieszkodliwiane poprzez kilkustopniowe przepuszczanie przez odpowiednie osadniki i filtry a następnie wprowadzane do gruntu lub pobliskiego cieku wodnego.

Co prawda budowa przydomowej oczyszczalni może sporo kosztować jednak koszty eksploatacyjne są bardzo niskie.

Kanalizacja lokalna

Zamiast budować własną oczyszczalnię można zainwestować wraz z kilkoma lub kilkunastoma sąsiadami w budowę oczyszczalni osiedlowej - jest to w efekcie rozwiązanie stosunkowo tanie i mało uciążliwe. Podobnie jak w przypadku oczyszczalni przydomowej wymagana jest zgoda wydziału ochrony środowiska oraz odpowiedni teren.

Zbiornik bezodpływowy (szambo)

To najpopularniejszy sposób pozbywania się ścieków kiedy nie ma możliwości podłączenia się do kanalizacji centralnej. Całkowicie szczelny zbiornik wkopuje się w pobliżu budynku w taki sposób aby umożliwić jego okresowe opróżnianie. Ścieki wywożone są do specjalnych punktów zlewowych. Budowa szamba jest bardzo tania jednak koszt eksploatacji jest wyraźnie wyższy niż przydomowej oczyszczalni i trzeba go ponosić praktycznie co miesiąc.

Tekst pochodzi z poradnika "Jak budować"

Bezpłatna pomoc architekta

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.

Zamawiając usługi forum i dzienników budowy, przyjmujesz do wiadomości i wyrażasz zgodę na świadczenie tych usług i przetwarzanie przez Usługodawcę, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J., jako Administratora danych, podanych w formularzu danych osobowych, na zasadach wskazanych w Regulaminie i Polityce Prywatności serwisu ARCHIPELAG.pl.

Jeśli chcesz także otrzymywać bonusy i informacje dotyczące akcji promocyjnych naszych i naszych Partnerów, wyraź zgodę dodatkową i zaznacz odpowiednie pole. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J. z siedzibą: ul. M. Smoluchowskiego 56/3, 50-372 Wrocław, nr KRS 0000123673, NIP: 897-16-05-744, REGON: 931987209:

Na podstawie art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) informujemy Cię, że (przeczytaj klauzulę informacyjną):

czytaj całość ›
Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe do wypełnienia