Ulubione projekty

Twoja lista jest pusta

Dodano projekt

Usunięto projekt

Garaż wolnostojący – nieograniczone możliwości

Inwestorzy planujący budowę domu jednorodzinnego stają także przed dylematem dotyczącym wyboru optymalnego miejsca do parkowania samochodu – może być to garaż połączony z domem, garaż wolnostojący, wiata samochodowa lub osobne miejsce „pod chmurką”. Spośród wszystkich propozycji szczególną funkcjonalnością wyróżnia się garaż wolnostojący. 

Projekt garażu wolnostojącego G25 Projekt garażu wolnostojącego G25

Komfort użytkowana

Podczas wyboru garażu decydującą rolę, poza oczekiwaniami inwestorów, odgrywają wymiary działki budowlanej, jej orientacja względem stron świata, a także obowiązujące na danym terenie warunki zabudowy.To one określają, czy inwestor może wybudować garaż w bryle budynku, obok niego, w piwnicy lub też pozwolić sobie na garaż wolnostojący. Warto wcześniej pomyśleć o sposobie zagospodarowania działki i miejsce postoju samochodu wyznaczyć w taki sposób, aby nie zaburzało estetyki i funkcjonalności całej posesji.

Wygodny i prawidłowo zaprojektowany garaż zapewnia niepodważalną wygodę użytkowania – umożliwia bezpieczny postój samochodu, zmniejsza ryzyko kradzieży, zabezpiecza auto przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych. Posiadanie osobnego pomieszczenia przeznaczonego do postoju samochodu eliminuje przykre obowiązki, takie jak odśnieżanie i skrobanie szyb zimą, a latem – zabezpiecza przed zbytnim nagrzewaniem pojazdu.

Szeroki wachlarz możliwości

Ze względu na podwyższony komfort i wariant zaplanowania dodatkowych funkcji, inwestorzy coraz częściej decydują się na garaż wolnostojący. W oddzielnym budynku garażowym można zaprojektować np. pomieszczenie gospodarcze, w którym zmieszczą się wszystkie narzędzia niezbędne do utrzymania domu oraz ogrodu w schludnym i eleganckim stanie. Dodatkowy schowek terenowy to także świetne miejsce do przechowywania rowerów, kosiarek, akcesoriów samochodowych, m.in. opon oraz do składowania opału – np. węgla i ekogroszku lub drewna do kominka i grilla. Wielu inwestorów decyduje się przeznaczyć osobne pomieszczenie na warsztat lub pracownię. W takich wypadkach warto pomyśleć o zastosowaniu w budynku systemu grzewczego, który gwarantowałby chociaż tymczasowe podniesienie temperatury. Zdecydowanym udogodnieniem jest również zaplanowanie łazienki lub toalety z dużą umywalką. Dodatkowa przestrzeń przyda się także miłośnikom domowych wędlin i przetworów, którzy będą mogli urządzić aromatyczną, przydomową wędzarnię i pojemną spiżarnię.

Garaż z zapleczem mieszkalnym i relaksacyjnym 

Inwestorzy mogą wybierać także wśród budynków gospodarczych będących połączeniem garażu z niewielkim mieszkaniem składającym się z kuchni, jednego lub dwóch pokoi oraz łazienki. Takie rozwiązanie sprawdza się w przypadkach, gdy gospodarzy często odwiedzają goście, lub gdy dorastające dzieci pragną chociażby częściowo uniezależnić się od rodziców. Ten wariant bywa także wykorzystywany przez inwestorów zamieszkujących miejscowości turystyczne – lokal przy garażu jest często wynajmowany wczasowiczom.

Coraz popularniejszym trendem jest projektowanie przy garażach wolnostojących zadaszonych tarasów z kominkiem. Jest to świetne rozwiązanie dla inwestorów, którym projekt domu lub sposób zagospodarowania działki uniemożliwił zaplanowanie komfortowej strefy wypoczynkowej na świeżym powietrzu. W takich wypadkach, garaż traci swoją czysto użytkową funkcję oraz zamienia się w komfortową strefę rekreacji i realizacji pasji.


Czytaj również:

  • Garaż – jaki rodzaj wybrać?

    Odpowiednie dopasowanie garażu do indywidualnych potrzeb inwestora to kłopotliwe zadanie. Poszukując idealnego rozwiązania, należy odpowiedzieć sobie na kilka istotnych pytań - przede wszystkim czy ma to być garaż [...]

    Więcej
Bezpłatna pomoc architekta

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.

Zamawiając usługi forum i dzienników budowy, przyjmujesz do wiadomości i wyrażasz zgodę na świadczenie tych usług i przetwarzanie przez Usługodawcę, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J., jako Administratora danych, podanych w formularzu danych osobowych, na zasadach wskazanych w Regulaminie i Polityce Prywatności serwisu ARCHIPELAG.pl.

Jeśli chcesz także otrzymywać bonusy i informacje dotyczące akcji promocyjnych naszych i naszych Partnerów, wyraź zgodę dodatkową i zaznacz odpowiednie pole. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J. z siedzibą: ul. M. Smoluchowskiego 56/3, 50-372 Wrocław, nr KRS 0000123673, NIP: 897-16-05-744, REGON: 931987209:

Na podstawie art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) informujemy Cię, że (przeczytaj klauzulę informacyjną):

czytaj całość ›
Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe do wypełnienia