Ulubione projekty
Twoja lista jest pusta
Dodano projekt
Usunięto projekt
Czy zamieniać te prawa
Do końca 2012 roku można ubiegać się o przekształcenie praw użytkowania wieczystego we własność. Wiąże się to z niemałym wydatkiem ale można starać się o udzielenie bonifikaty.
Ustawa o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność weszła w życie w październiku 2005 roku. Zgodnie z nią każdy kto dysponuje prawem użytkowania wieczystego może ubiegać się o przekształcenie go w prawo własności.
O możliwości uzyskania bonifikaty przy przekształceniu oraz o jej wysokości decyduje rada gminy lub starostwo - w zależności od tego do kogo grunt należy. Ustawa przewiduje również że niektórzy użytkownicy będą mogli dokonać przekształcenia bezpłatnie.
Czy warto
Mimo że przekształcenie prawa użytkowania wieczystego we własność jest odpłatne w ostatecznym rozrachunku może się to opłacać.
- Właściciel działki nie musi obawiać się co go czeka gdy skończy się okres na jaki użytkowanie zostało przyznane dodatkowo ma większą swobodę dysponowania nieruchomością - wyjaśnia Jolanta Kalecińska-Porucznik radca prawny z Kancelarii White & Case. - W umowie ustanawiającej prawo użytkowania wieczystego gmina nakłada na użytkownika wiele obowiązków m.in. kiedy ma rozpocząć inwestycję i kiedy ją zakończyć. Niewywiązanie się z tych terminów wiąże się z dodatkowymi opłatami. Właściciele nieruchomości nie muszą się o to martwić.
Można na raty
Wysokość opłaty którą trzeba uiścić przy przekształcaniu prawa użytkowania we własność ustala się na podstawie przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami i wydanego na jej podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z 21 września 2004 roku w sprawie wyceny nieruchomości i sporządzania operatu szacunkowego.
- Przy określeniu wartości rynkowej prawa użytkowania wieczystego nieruchomości trzeba wziąć pod uwagę transakcje sprzedaży tego prawa które miały miejsce na rynku - wyjaśnia mecenas Kalecińska-Porucznik. - Jeżeli takie transakcje nie były przeprowadzane to wartość oblicza się według wzoru matematycznego podanego w rozporządzeniu.
Obliczając opłatę za przekształcenie uwzględnia się wysokość stawek procentowych opłat rocznych oraz to ile czasu zostało do końca zawartej o użytkowanie umowy. - Teoretycznie więc im dłużej trwało użytkowanie wieczyste tym opłata ta powinna być mniejsza - podsumowuje mecenas Kalecińska.
Opłata na wniosek użytkownika może zostać rozłożona na raty jednak na okres nie dłuższy niż 10 lat.
Warto wiedzieć
- Wniosek o przekształcenie użytkowania wieczystego we własność należy składać w delegaturze biura gospodarki nieruchomościami w dzielnicy w której znajduje się nieruchomość.
- W przypadku budynków wielorodzinnych o przekształcenie prawa muszą wystąpić wszyscy mieszkańcy budynku.
- Do podania należy dołączyć opłatę skarbową w wysokości 5 zł i kolejnych 50 groszy od każdego załącznika.
- Rada Warszawy jeszcze nie podjęła decyzji o tym czy przy przekształcaniu będą udzielane bonifikaty i w jakiej wysokości.Rz
Agnieszka Stefańska
"Rzeczpospolita" z dnia16 stycznia 2005 r. dodatek "Nieruchomości"