Ulubione projekty
Twoja lista jest pusta
Dodano projekt
Usunięto projekt
Czas na ogrzewanie

Wybór kotła
Dobór odpowiedniego modelu kotła jest uzależniony od szeregu czynników m.in. kubatury domu liczby użytkowników sposobu izolacji budynku. Renomowane firmy mają zazwyczaj wysoko przeszkolonych pracowników którzy po przeprowadzeniu "wywiadu" profesjonalnie doradzą konkretne urządzenie wraz z dodatkowym wyposażeniem najlepiej sprawdzające się w określonej sytuacji.

Następnym krokiem jest rozważenie rodzaju paliwa które będzie wykorzystywane w urządzeniu. Przy wyborze nie należy zwracać uwagi jedynie na cenę paliwa i cenę zakupu kotła. Trzeba wziąć pod uwagę późniejsze koszty eksploatacyjne dostęp do paliwa koszty jego składowania koszty obsługi i konserwacji oraz komfort użytkowania i obsługi kotłowni. Na rynku można spotkać kotły działające na gaz ziemny gaz płynny olej opałowy węgiel koks energię elektryczną trociny słomę drewno biogaz. W Polsce ciągle jeszcze najczęściej stosowanym paliwem w domach jednorodzinnych jest węgiel mimo iż wymaga on składowania usuwania żużla i powoduje spore zanieczyszczenie środowiska. Podstawowym argumentem dla wielu użytkowników oprócz dostępności jest cena węgla - nieco niższy koszt uzyskania jednostki ciepła niż w przypadku innych nośników energii. Jednak kotły węglowe nie zapewniają możliwości stosowania energooszczędnych programatorów i regulatorów temperatury w pomieszczeniach co w wielu przypadkach może zniwelować różnicę w cenach paliw.
Obecnie coraz większą popularnością zaczynają się cieszyć kotły gazowe które są proste w obsłudze i niedrogie w eksploatacji ze względu na korzystną cenę gazu. Na rynku dostępne są różne modele kotłów gazowych: jedno- i dwufunkcyjne wiszące i stojące konwencjonalne kondensacyjne oraz kotły z zamkniętą komorą spalania które nie wymagają dostępu powietrza do spalania z pomieszczenia gdzie są instalowane i mogą być obudowywane bądź montowane w szafach. Producenci oferują ponadto cały szereg dodatkowych elementów wyposażenia takich jak zasobniki wody regulatory pokojowe lub pogodowe które zwiększają sprawność i ekonomiczność działania całej instalacji grzewczej.
Kupując kocioł powinno się wybierać urządzenia markowych producentów gwarantujących jego wysoką jakość. Co prawda urządzenia grzewcze kupuje się relatywnie rzadko jednak łatwość dostępu do autoryzowanych punktów sprzedaży będących zarazem punktami konsultacyjnymi ma istotne znaczenie. Na przykład firma Junkers ma ponad 1000 autoryzowanych punktów sprzedaży w których wyszkoleni pracownicy udzielają konsultacji dotyczących doboru sprzętu a także innych porad.
Urządzenia tańsze wykonane przez rzemieślników są z reguły ubogo wyposażone brak im atestów serwisu i gwarancji. Ich sprawność jest zazwyczaj niższa bo osiągnięcie tak dobrych parametrów jak w kotłach najnowszej generacji nie jest możliwe bez zaplecza badawczo-rozwojowego. Także estetyka rzemieślniczych kotłów zazwyczaj pozostawia wiele do życzenia; ma to znaczenie szczególnie wtedy gdy kocioł jest zamontowany w pomieszczeniu użytkowym jak kuchnia czy łazienka.
Instalacja kotła
Bardzo istotny jest wybór lokalizacji kotła. Odpowiednie szczegóły zawarte są w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. Nr 75 z 2002r.). Urządzenia gazowe mogą być instalowane wyłącznie w pomieszczeniach spełniających warunki dotyczące ich wysokości kubatury wentylacji i odprowadzenia spalin a także dopływy powietrza do spalania.
Kotły montowane w łazienkach muszą być umieszczone poza zewnętrzną krawędzią obrzeża wanny lub prysznica ponieważ są zasilane napięciem 230V. Reguluje to norma PN-IEC 60364-7-701:1999 która również określa dodatkowe warunki instalacji. Bezpośrednio nad wanną mogą być jedynie umieszczane gazowe przepływowe ogrzewacze wody bez zasilania elektrycznego lub z zasilaniem bateryjnym (o napięciu bezpiecznym do 24V).
Trzeba też zwrócić szczególną uwagę na system wentylacji. Pomieszczenie w którym jest zainstalowany kocioł musi być wyposażone w kratkę wentylacyjną wywiewną podłączoną do indywidualnego przewodu wentylacyjnego oraz mieć zapewniony napływ powietrza do spalania (nie dotyczy to kotłów z zamkniętą komorą spalania). Przy braku powietrza może następować niepełne spalanie tworzenie się toksycznego tlenku węgla w spalinach i wypływanie trujących spalin do pomieszczenia. Dlatego kubatura łazienki w której ma być zamontowany kocioł musi być większa niż 8m3.
Za podłączenia elektryczne zgodne z aktualnymi przepisami odpowiedzialny jest instalator z odpowiednimi uprawnieniami. Ponieważ od prawidłowej instalacji zależy sprawne działanie urządzenia i co najważniejsze bezpieczeństwo użytkowników bardzo ryzykowne jest powierzanie jej niesprawdzonym fachowcom. Renomowane firmy dysponują adresami przeszkolonych instalatorów którzy sprawnie i bezpiecznie zamontują urządzenie. Sieć autoryzowanych instalatorów Junkersa liczy ponad 1500 osób w całej Polsce. Każdy z nich ma nie tylko wszelkie niezbędne uprawnienia lecz także przechodzi każdego roku szkolenia uzupełniające jego wiedzę i umiejętności dotyczące najnowszych osiągnięć w technice grzewczej. Dodatkowo by mieć pewność że wszystko prawidłowo działa a użytkownik wie jak należy obsługiwać kocioł przed podpisaniem gwarancji Junkers przysyła serwisanta który dokonuje regulacji kotła i sprawdza prawidłowość jego działania. Do końca 2003 roku w ramach promocji dojazd serwisanta Junkersa do pierwszego uruchomienia urządzenia jest bezpłatny.
Automatyka
Dla komfortu ekonomiczności i bezpieczeństwa codziennego korzystania z kotła zasadnicze znaczenie ma automatyka w którą są wyposażane współczesne urządzenia. Podstawowy i najprostszy układ sterujący to czujnik temperatury zainstalowany w pomieszczeniu i regulujący pracę kotła tak by utrzymać stałą zadaną temperaturę. Korzystnie jest również regulować temperatury grzejników zależnie od temperatury zewnętrznej. Pomaga w tym tzw. automatyka pogodowa: do układu sterowania kotłem trafiają dane z czujnika umieszczonego na zewnątrz a odpowiednio zaprogramowany mikroprocesor na podstawie wszystkich informacji ustala odpowiednią temperaturę zasilania instalacji c.o.
Zapotrzebowanie na ciepło bywa inne w różnych częściach doby i dniach tygodnia. Jego uwzględnieniu służą programatory pozwalające nastawiać po kilka włączeń i wyłączeń na dobę inaczej dla każdego dnia tygodnia. Ich koszt warto ponosić jeśli różni się wykorzystanie domu w poszczególnych porach doby.
Istnieje również możliwość nastawienia temperatury wody użytkowej w przypadku kotłów dwufunkcyjnych. Innym ciekawym rozwiązaniem jest przełącznik trybu przygotowania ciepłej wody użytkowej z komfortowego (ciepła woda o nastawionej temperaturze jest do dyspozycji natychmiast) na oszczędny (z opóźnieniem ale bez marnotrawnego utrzymywania gotowości kotła).
Oddzielną grupę elementów automatyki stanowią różnego rodzaju zabezpieczenia: przed wypływem gazu w przypadku braku płomienia przed zanikiem ciągu w kominie i cofaniem się spalin do pomieszczenia przed przegrzaniem wody i wiele innych.
Oddzielną grupę elementów automatyki stanowią różnego rodzaju zabezpieczenia: przed wypływem gazu w przypadku braku płomienia przed zanikiem ciągu w kominie i cofaniem się spalin do pomieszczenia przed przegrzaniem wody i wiele innych.
Bosch Polska