Ulubione projekty
Twoja lista jest pusta
Dodano projekt
Usunięto projekt
Budujemy ogrodzenie
Budowa ogrodzeń nie wymaga pozwolenia na budowę ale są wyjątki.
Jeżeli jednak budujemy ogrodzenie od strony dróg ulic placów torów kolejowych i innych miejsc publicznych lub wyższe niż 2 20 metra trzeba inwestycję zgłosić w starostwie powiatowym. W zgłoszeniu należy określić rodzaj zakres i sposób wykonywania robót a także termin ich rozpoczęcia. Do wniosku o przyjęcie zgłoszenia należy dołączyć m.in.: oświadczenie złożone pod rygorem odpowiedzialności karnej o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane wyrys z mapy ewidencji gruntów obrazujący położenie działek objętych zamierzeniem inwestycyjnym oraz działek sąsiadujących i w zależności od potrzeb - odpowiednie szkice lub rysunki. Jeśli w ciągu 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia organ nie wzniesie sprzeciwu można rozpocząć budowę.
Brama ani furtka nie mogą otwierać się na zewnątrz aby nie stwarzały zagrożeń dla ruchu pojazdów ani pieszych. Szerokość bramy powinna wynosić co najmniej 2 4 m a furtki - 0 9 m.
Wymagania prawne dotyczące ogrodzeń są uzależnione od tego w jakim sąsiedztwie znajduje się posesja.
Dogadaj się z sąsiadem
Przepisy budowlane nie stawiają osobnych wymagań wobec ogrodzeń między działkami sąsiadów. Możemy tu powołać się na kodeks cywilny według którego to co znajduje się na granicy sąsiednich gruntów (także ogrodzenie) służy do wspólnego użytku sąsiadów. Dlatego obie strony powinny ponosić koszty budowy a także utrzymania ogrodzenia. Zanim zaczniemy budowę ogrodzenia warto porozumieć się z sąsiadami i wznieść ogrodzenie takie które pod względem przebiegu rozmiarów i wyglądu oraz kosztu budowy czy eksploatacji będzie odpowiadało obu stronom.
Jeżeli do porozumienia nie dojdzie i sami sfinansujemy budowę będziemy mogli wystąpić na drogę sądową o zwrot części poniesionych kosztów. Nie mamy natomiast wpływu na rodzaj wybranego przez sąsiada ogrodzenia. Ogrodzenie nie może stwarzać zagrożenia dla ludzi i zwierząt dlatego na wysokości mniejszej niż 1 8 m zabronione jest umieszczanie na ogrodzeniu ostro zakończonych elementów drutu kolczastego tłuczonego szkła oraz innych podobnych zabezpieczeń przed ewentualnymi włamywaczami.
Przed rozpoczęciem budowy należy uważnie sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego gdyż w niektórych miejscach w odniesieniu do ogrodzeń mogą obowiązywać wynikające z niego zakazy lub nakazy.
Ograniczenia takie mogą wynikać np. z przepisów ochrony konserwatorskiej i narzucać rodzaj materiałów z jakich może (lub nie może) być wykonane ogrodzenie a także kształt czy wysokość ogrodzenia. Ograniczenia dotyczące budowy ogrodzenia mogą narzucać przepisy o ochronie środowiska np. zakaz budowy ogrodzenia z konkretnego materiału.
Anna Ogonowska-Rejer "Rzeczpospolita" z dnia 8 sierpnia 2005 dodatek "Nieruchomości"