Ulubione projekty

Twoja lista jest pusta

Dodano projekt

Usunięto projekt

Budowa domu metodą gospodarczą

Łukasz Jurasz Łukasz Jurasz

Budowa domu metodą gospodarczą polega na samodzielnym wykonaniu części prac budowlanych. W trakcie budowy wymarzonego domu znaczną część prac można wykonać we własnym zakresie. Inwestor, który zdecyduje się na wykonanie poniższych prac samodzielnie, może zaoszczędzić na tym etapie od 27 do 34% kosztów.

Podczas budowy domu systemem gospodarczym trzeba samodzielnie zajmować się kupnem materiałów budowlanych oraz ich dostarczeniem na budowę, w związku z tym trzeba znaleźć i poświecić na to czas. Inwestor, który decyduje się na budowę systemem gospodarczym, aby prawidłowo wykonać wszystkie prace musi wykazać się wiedzą i praktyczną znajomością technik budowy –  wyjaśnia mgr inż. Łukasz Jurasz z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG.


Budowanie metodą gospodarczą pozwala zaoszczędzić na każdym etapie realizacji inwestycji, np. na etapie prac ziemnych fundamentowych, czynności, które można wykonać samodzielnie to m.in.:
 • usunięcie warstw ziemi urodzajnej
 • wykopy oraz przekopy
 • zasypywanie wykopów
 • podkład z ubitych materiałów sypkich
 • ręczne plantowanie powierzchni gruntu
 • izolacja przeciwwilgociowa
 • murowanie ścian fundamentowych
 • izolacja cieplna

Zakres pracy możliwych do wykonania we własnym zakresie, z podziałem na poszczególne etapy budowy prezentuje tabela nr 1:


Pracownia Projektowa ARCHIPELAGZobacz również:

 • Termoizolacja domu

  Znakomite parametry cieplne to w dużej mierze zasługa właściwie dobranej izolacji, która musi być zastosowana na wszystkich przegrodach domu energooszczędnego. Stopień izolacyjności jest wyrażany przez współczynnik [...]

  Więcej
 • 5 wspaniałych domów z poddaszem do adaptacji i garażem

  Komfortowe, przytulne i ze znakomitymi parametrami cieplnymi. Projekty domów, które posiadają poddasze do adaptacji to przede wszystkim duża i otwarta przestrzeń, którą można zaaranżować według własnych potrzeb [...]

  Więcej
Bezpłatna pomoc architekta

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.

Zamawiając usługi forum i dzienników budowy, przyjmujesz do wiadomości i wyrażasz zgodę na świadczenie tych usług i przetwarzanie przez Usługodawcę, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J., jako Administratora danych, podanych w formularzu danych osobowych, na zasadach wskazanych w Regulaminie i Polityce Prywatności serwisu ARCHIPELAG.pl.

Jeśli chcesz także otrzymywać bonusy i informacje dotyczące akcji promocyjnych naszych i naszych Partnerów, wyraź zgodę dodatkową i zaznacz odpowiednie pole. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J. z siedzibą: ul. M. Smoluchowskiego 56/3, 50-372 Wrocław, nr KRS 0000123673, NIP: 897-16-05-744, REGON: 931987209:

Na podstawie art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) informujemy Cię, że (przeczytaj klauzulę informacyjną):

czytaj całość ›
Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe do wypełnienia