Ulubione projekty

Twoja lista jest pusta

Dodano projekt

Usunięto projekt

Beton komórkowy – przepis na ciepły i trwały dom

Budowa domu to poważne przedsięwzięcie. Wymaga dużych nakładów finansowych, pociąga za sobą również spore zobowiązania na przyszłość chociażby w postaci kosztów eksploatacji budynku. Gwarancją udanej budowy jest dobór sprawdzonych, trwałych i łatwych w zastosowaniu technologii, których użycie spowoduje, że wzniesiony budynek będzie wysokiej jakości technicznej.  

Wybór materiału ściennego jest ściśle powiązany z koncepcją domu. Spośród wielu trendów obecnych we współczesnym budownictwie jednorodzinnym dominują te powiązane z efektywnością energetyczną budynków. Myśląc o przyszłych kosztach utrzymania domu duży nacisk stawia się na ograniczenie zużycia energii przez nowo powstający budynek. Ma ono przynieść wymierne korzyści w postaci niższych kosztów ogrzewania domu. Wznoszenie budynków o niskim zapotrzebowaniu na energię cieplną narzuca nie tylko ekonomiczne podejście do eksploatacji domu ale również aktualne przepisy budowlane, które dość restrykcyjnie określają wymagane parametry termiczne jego poszczególnych elementów. Dopuszczalna wartość współczynnika przenikania ciepła U ścian zewnętrznych, informującego o tym, jaka ilość ciepła przenika przez przegrodę, z początkiem 2014 roku została zaostrzona z 0,30 do 0,25 W/(m²·K). Docelowo w 2020 roku współczynnik ten nie będzie mógł przekraczać 0,20 W/(m²·K). W obliczu wprowadzanych zmian niezwykle ważny jest wybór materiałów murowych gwarantujących wysoką izolacyjność termiczną ścian zewnętrznych. Do takich materiałów zalicza się właśnie beton komórkowy.

Rola ścian zewnętrznych w minimalizowaniu zużycia energii

W naszym klimacie najwięcej energii w budynkach mieszkalnych przeznacza się na ogrzewanie pomieszczeń. Dostarczane do nich ciepło jest tracone przede wszystkim na skutek przenikania przez przegrody zewnętrzne, w tym ściany. Według analiz Krajowej Agencji Poszanowania Energii przeprowadzanych na potrzeby Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ucieka przez nie 13-19% ciepła. Aby straty te były jak najniższe materiały użyte do budowy ścian zewnętrznych powinny jak najlepiej izolować termicznie. Pod tym względem ze wszystkich materiałów ściennych najlepiej wypada beton komórkowy. Ściany wymurowane z bloczków z betonu komórkowego (SOLBET Ideal lub SOLBET Optimal) skutecznie zatrzymują ciepło wewnątrz budynku, ograniczając tym samym koszty jego utrzymania. Swą bardzo dobrą izolacyjność termiczną beton komórkowy zawdzięcza porowatej strukturze. Aż 80% objętości materiału stanowią pory wypełnione pęcherzykami powietrza. Zawarte w milionach porów powietrze pełni funkcję bufora termicznego, który izoluje budynek przed stratami ciepła. Ponadto dzięki porowatej strukturze powierzchnia ścian po stronie wewnętrznej (czyli po stronie oddziaływania systemu grzewczego) stanowi duży opór dla przepływu ciepła przez ścianę. Oznacza to, że nie trzeba wytwarzać zbyt dużej ilości ciepła, ponieważ ściany „same się izolują” i nie pobierają w ten sposób energii cieplnej na zgromadzenie jej w swych dużych powierzchniach. 

Na izolacyjność termiczną ścian zewnętrznych wpływa również sposób murowania materiałów ściennych. Dzięki temu, że bloczki z betonu komórkowego SOLBET mają bardzo dokładne wymiary (±1 mm na wysokości i ±1,5 mm na długości i szerokości) mogą być murowane na cienką spoinę. Sprawia to, że mur jest jednorodny pod względem termoizolacyjnym. Wykonanie cienkich spoin nie wpływa na pogorszenie parametrów izolacyjności termicznej i nie powoduje powstawania mostków termicznych w warstwie zaprawy, co dodatkowo wpływa na zmniejszenie strat ciepła z budynku. 

Zadaniem ścian zewnętrznych jest także ochrona wnętrz przed ich nadmiernym nagrzewaniem się w czasie upalnych dni. Beton komórkowy, mimo że charakteryzuje się niezbyt dużą masą, w związku z czym akumuluje mniej ciepła, znacznie dłużej je oddaje. Dzięki temu ściany z betonu komórkowego gwarantują dobry komfort termiczny nie tylko zimą, ale i latem, chroniąc budynki przed przegrzewaniem się. Nawet przy dużych wahaniach temperatury na zewnątrz wysoka bezwładność cieplna betonu komórkowego pozwala utrzymać stałą temperaturę w pomieszczeniach.

Trwałość na lata

Kluczową kwestią związaną z pracami murarskimi jest trwałość budynku. Mimo porowatej budowy szkielet materiałowy bloczków z betonu komórkowego jest na tyle mocny, że umożliwia wznoszenie zarówno ścian budynków jedno-, jak i wielokondygnacyjnych. Do budowy ścian zewnętrznych bez docieplenia przeznaczone są najcieplejsze bloczki SOLBET Ideal o grubości 42 cm i klasie gęstości 400. Podczas murowania ścian warstwowych najczęściej stosuje się bloczki SOLBET Optimal grubości 24, 30 lub 36 cm. Występują one w kilku klasach gęstości (400, 500, 600, 700), co umożliwia odpowiedni dobór materiału do oczekiwanych parametrów przegrody. Według badań parametry techniczne tego materiału nie ulegają pogorszeniu z upływem czasu. Beton komórkowy nie traci swych parametrów wytrzymałościowych nawet po zamoczeniu. Szybko wysycha i wraca do swych parametrów sprzed zawilgocenia. Jest to cecha szczególnie istotna w przypadku domów wznoszonych na terenach narażonych na występowanie powodzi czy lokalnych podtopień. Beton komórkowy jest również materiałem odpornym na działanie mrozu. Jego struktura składająca się z porów wypełnionych powietrzem sprawia, że woda nie wypełnia w całości przestrzeni między strukturą szkieletu i w efekcie nie powoduje rozsadzania materiału podczas krystalizacji, co potwierdzają badania cyklicznego zamrażania i rozmrażania bloczków. Zapewnia to wysoką trwałość i wytrzymałość ścian zewnętrznych domu.

Sprawny przebieg prac wykonawczych

Z punktu widzenia inwestora ważną kwestią, wpływającą na koszty budowy domu jest szybkość prowadzonych prac. Sprawna, szybka budowa to bowiem mniejsze koszty wykonawstwa. Wznoszenie ścian z betonu komórkowego SOLBET odbywa się w sposób niewymagający wyjątkowych kwalifikacji. Znając kilka podstawowych zasad wznoszenia ścian z betonu komórkowego, nawet niewyspecjalizowana osoba może budować prawidłowo. Do prac niezbędnych jest jedynie kilka łatwych w użyciu i powszechnie dostępnych oraz tanich narzędzi. Cięcie materiału może być wykonywane przy użyciu piły ręcznej. Równie łatwo w betonie komórkowym wykonuje się bruzdy pod instalacje oraz otwory montażowe. 

Na ekonomię i szybki przebieg prac budowlanych wpływa użycie bloczków z bocznymi powierzchniami wyprofilowanymi na pióra i wpusty. Pozwalają one łączyć bloczki bez potrzeby wykonywania spoin pionowych, oszczędzając tym samym wykonawcy sporo pracy i czasu. Takie rozwiązanie przynosi również niemałe oszczędności na kosztach zakupu zaprawy. 

Prace na budowie dodatkowo usprawnia nieduża masa materiału oraz jego porowata struktura, pozwalająca na bezproblemowe docinanie i przenoszenie bloczków. Nie bez znaczenia są także ułatwienia, takie jak uchwyty montażowe, pozwalające w łatwy sposób przenosić poszczególne bloczki w docelowe miejsce. Beton komórkowy, jak żaden inny materiał ścienny sprawdza się również przy budowie domów o rozbudowanej formie architektonicznej. Dzięki łatwej obróbce bez problemu można wykonywać z niego ściany i nadproża biegnące po łuku, zaokrąglone ryzality, zwieńczenia elewacji,  oraz modne ostatnio owalne na okna typu bulaj. Z kolei gładka powierzchnia bloczków sprawia, że murowane z nich ściany można łatwo i szybko wykończyć np. tynkiem cienkowarstwowym.

Budowa bez strat materiału

Ważną zaletą betonu komórkowego, dzięki której przeważa on nad popularnymi materiałami budowlanymi, jest jego jednorodność. Jednorodna w całym przekroju ściana z bloczków z betonu komórkowego pozwala uzyskać stałe parametry techniczne przegrody. Oznacza to m.in. że przewodzenie ciepła w ścianie z betonu komórkowego jest w każdym kierunku takie samo (od wewnątrz na zewnątrz, od góry do dołu i na boki).  Ma to znaczenie przede wszystkim przy przepływie ciepła w narożnikach, w strefach przyziemia, w strefach połączenia ścian z dachem, w strefach pod parapetami. Ponadto czasami się zdarza, że przy budowie ścian należy wymurować ostatnią warstwę na wysokość niższą niż wysokość bloczka, wynoszącą 24 cm. Wtedy właśnie używa się płytek 6, 8, 10, 12, cm, które wmurowuje się układając je na boku. Nie jest istotne jak element ten zostanie ułożony – pionowo czy poziomo. Jednorodność betonu komórkowego sprawia też, że niemal każdy jego docinek może być wykorzystany na budowie. Dzięki temu straty materiału i koszty z tym związane są ograniczone do minimum.

Systemowa budowa na rzecz oszczędności 

Oprócz bloczków z betonu komórkowego w skład oferty SOLBET wchodzą również elementy systemowe, takie jak gotowe zbrojone nadproża, kształtki U czy płytki z betonu komórkowego. Elementy systemowe SOLBET wyprodukowano z myślą o sprawnej budowie przegród w jak najmniejszym stopniu narażonych na powstawanie mostków termicznych. Wykonywane są one bowiem również z betonu komórkowego – jednorodnego materiału, który w podobny sposób jak bloczki SOLBET również izolują termicznie. Oznacza to, że w przegrodzie brak jest miejsc o zwiększonym przewodzeniu ciepła. Gotowe nadproża nośne SOLBET wykonane ze zbrojonego betonu komórkowego są nieodzownym elementem ścian jednowarstwowych, zapobiegającym występowaniu mostków termicznych w tym miejscu. Występują one w dwóch szerokościach (12 i 18 cm) – układając odpowiednie elementy obok siebie można uzyskać szerokość odpowiadającą każdemu typowi ściany budowanej w systemie SOLBET. Nadproża mają długość 140, 160, 200 oraz 230 cm, mogą więc przekryć otwory o szerokości nawet 1,8 m. Dzięki niewielkiej masie mogą być montowane ręcznie, bez konieczności stosowania ciężkiego sprzętu. Nadproża SOLBET mają taką samą wysokość jak pozostałe elementy murowe, co również znacznie usprawnia przebieg prac. Kształtki U służą z kolei jako szalunek tracony przy wykonywaniu żelbetowych belek zbrojonych, nadproży, opuszczonych wieńców lub słupów żelbetowych. Sprawdzają się bardzo dobrze m.in. w przypadku konieczności wykonania nadproży. Płytki typu Z SOLBET to elementy z betonu komórkowego o klasie 600 przeznaczone m.in. do obudowy wieńca z praktycznym zamkiem ułatwiającym łączenie poszczególnych elementów. Zastosowanie płytek SOLBET do wykonania obudowy wieńca w ścianie jednowarstwowej, pozwala uzyskać jednolitą powierzchnię zewnętrzną ściany, co znacznie ułatwia tynkowanie murów. Zastosowanie elementów systemowych SOLBET W pozwala nie tylko uzyskać ciepłe i bardziej energooszczędne ściany, ale również uniknąć wielu kosztownych błędów wykonawczych popełnianych często przy wykonywaniu ważnych detali konstrukcyjnych. 

(źródło: SOLBET)


Zobacz również:

Bezpłatna pomoc architekta

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.

Zamawiając usługi forum i dzienników budowy, przyjmujesz do wiadomości i wyrażasz zgodę na świadczenie tych usług i przetwarzanie przez Usługodawcę, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J., jako Administratora danych, podanych w formularzu danych osobowych, na zasadach wskazanych w Regulaminie i Polityce Prywatności serwisu ARCHIPELAG.pl.

Jeśli chcesz także otrzymywać bonusy i informacje dotyczące akcji promocyjnych naszych i naszych Partnerów, wyraź zgodę dodatkową i zaznacz odpowiednie pole. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J. z siedzibą: ul. M. Smoluchowskiego 56/3, 50-372 Wrocław, nr KRS 0000123673, NIP: 897-16-05-744, REGON: 931987209:

Na podstawie art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) informujemy Cię, że (przeczytaj klauzulę informacyjną):

czytaj całość ›
Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe do wypełnienia