Ulubione projekty

Twoja lista jest pusta

Dodano projekt

Usunięto projekt

Architektura słoneczna: – lokalizacja pomieszczeń i układ okien

Odpowiednie ulokowanie domu na działce to pierwszy krok w kierunku aktywnego czerpania z dobrodziejstw słońca i ograniczenia strat ciepła, wynikających ze złego zagospodarowania przestrzeni. Architekt z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG doradza, jak zaplanować układ pomieszczeń i rozmieścić przeszklenia, aby w pełni wykorzystać możliwości architektury słonecznej.  

Lokalizacja pomieszczeń

Projektując położenie domu na działce, warto tak zagospodarować wnętrze, aby w pełni wykorzystać możliwości architektury słonecznej. Z tego względu, pomieszczenia, w których domownicy spędzają najwięcej czasu w ciągu dnia – salon, pokoje do pracy i nauki, pokoje dziecięce – najkorzystniej jest ulokować w miejscach, które mają stały dostęp do światła słonecznego – po stronie południowej i zachodniej. Natomiast słabo doświetlona część północna to idealne miejsce dla garażu, pomieszczeń gospodarczych, kotłowni lub składzików. Oddzielną kwestię stanowi lokalizacja kuchni. Domownicy na ogół spędzają w niej dużo czasu, lecz ze względu na panujące tam wysokie temperatury, powstające wskutek gotowania, najlepiej aby nie była dodatkowo wypełniona promieniami słonecznymi. Przygotowanie ciepłego posiłku w pełnej gorącego, popołudniowego słońca kuchni, może okazać się sporym wyzwaniem. Ważną kwestią jest również lokalizacja tarasu – najlepiej jest go umieścić po stronie południowej, wówczas przez większość dnia będzie wypełniony słońcem. Jeśli domownicy cenią sobie spożywanie śniadań w porannym słońcu, warto także od strony wschodniej zaplanować zaciszną jadalnię na świeżym powietrzu.

Układ okien

Ogromne znaczenie ma również optymalny układ przeszkleń. Największe okna warto zaplanować w elewacji południowej i zachodniej, mniejsze w ścianie wschodniej, a najmniejsze w północnej. Jeżeli jest taka możliwość, można zupełnie zrezygnować z okien skierowanych na północ. Dzięki tym zabiegom, słońce będzie swobodnie przenikać do wnętrz przez szerokie przeszklenia, napełniając pomieszczenia ciepłem, słonecznym blaskiem i dobrą energią. Z kolei ograniczenie przeszkleń od strony północnej, pozwoli zachować zyski energetyczne wewnątrz domu.

Bezpłatna pomoc architekta

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.

Zamawiając usługi forum i dzienników budowy, przyjmujesz do wiadomości i wyrażasz zgodę na świadczenie tych usług i przetwarzanie przez Usługodawcę, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J., jako Administratora danych, podanych w formularzu danych osobowych, na zasadach wskazanych w Regulaminie i Polityce Prywatności serwisu ARCHIPELAG.pl.

Jeśli chcesz także otrzymywać bonusy i informacje dotyczące akcji promocyjnych naszych i naszych Partnerów, wyraź zgodę dodatkową i zaznacz odpowiednie pole. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J. z siedzibą: ul. M. Smoluchowskiego 56/3, 50-372 Wrocław, nr KRS 0000123673, NIP: 897-16-05-744, REGON: 931987209:

Na podstawie art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) informujemy Cię, że (przeczytaj klauzulę informacyjną):

czytaj całość ›
Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe do wypełnienia