Ulubione projekty
Twoja lista jest pusta
Dodano projekt
Usunięto projekt
Archipelag na Litwie

Projekty gotowe były już wcześniej znane na Litwie jednak nie tak powszechnie jak w Polsce. Obecnie tylko kilka biur projektowych działa w tej branży - jedno z nich funkcjonuje od 6-7 lat a pozostałe rozpoczęły działalność mniej więcej w tym samym czasie co przedstawicielstwo Archipelagu.
Pierwsze spotkanie z przyszłymi przedstawicielami Pracowni na Litwie odbyło się na początku lata 2004 r. we Wrocławiu. Jesienią tego samego roku kolejne spotkanie - zamykające sprawy formalne - miało miejsce w Wilnie gdzie podpisano umowę o współpracy i sprzedaży projektów Archipelagu u naszych północno-wschodnich sąsiadów.
Wkrótce rozpoczęły się prace nad litewską wersją płyty CD z multimedialną prezentacją projektów Pracowni. Krążek ukazał się w grudniu jako dodatek do budowlano-wnętrzarskiego pisma "Naujas Namas" ("Nowy Dom").
CD-ROM dołączany do tego rodzaju magazynu był wówczas nowością na rynku litewskim i sprawił że nakład pisma został sprzedany do ostatniego egzemplarza. Zapoczątkowana w ten sposób promocja stała się bardzo dobrą podstawą dla pierwszych zamówień. Pierwszym sprzedanym na Litwie projektem Archipelagu była "Sandra".

Kolejne wydania litewskich "Domów Rodzinnych" ukazują się co pół roku - wiosną i jesienią. Dzięki katalogowi Archipelag stał się już dość dobrze znaną na Litwie pracownią projektową.


Za obsługę klientów którzy pojawiają się w wileńskim biurze odpowiedzialna jest Władysława Daukszewicz. Do jej obowiązków należą również codzienne kontakty z Archipelagiem. Problemów językowych w zasadzie nie ma wszak Wilno jest miastem wielokulturowym i znajomość trzech-czterech języków - szczególnie w środowisku Polaków wileńskich - jest rzeczą powszechną. Praktycznie każdy z pracowników biegle włada językiem litewskim polskim oraz rosyjskim lub angielskim.
Kierowniczką działu projektowo-konstruktorskiego jest Eliza Lipniewicz. Mimo swego młodego wieku nie tylko znakomicie orientuje się w niuansach projektowania lecz także świetnie potrafi organizować pracę w swym dziale. Osobami o największym doświadczeniu konstruktorskim są Liudmila UrbienPod koniec zeszłego roku spółka "Jakus Namas" wraz z czasopismem "Naujas Namas" zorganizowała konkurs pod nazwą "Dom moich marzeń" będący odpowiednikiem organizowanego przez Archipelag i dziennik "Rzeczpospolita" konkursu "Dom Marzeń Polaka". Podobnie jak w polskim konkursie uczestnicy nadsyłali rysunki i szkice domów w których chcieliby mieszkać. Do redakcji czasopisma napłynęło bardzo dużo pięknych projektów a jury zwyciężczynią ogłosiło panią Vaidę Burviene która jako nagrodę otrzymała możliwość wybrania dowolnego projektu z oferty Archipelagu. Po wielu konsultacjach z rodziną pani Vaida wybrała projekt "Abigaile" ("Adamina"). Wkrótce ma się rozpocząć budowa domu.