Ulubione projekty

Twoja lista jest pusta

Dodano projekt

Usunięto projekt

5 wskazówek – czym się kierować wybierając działkę

Wybór wymarzonego projektu domu to ważna i trudna decyzja, lecz zanim zaczniemy poszukiwana tego jedynego, należy znaleźć działkę, na której stanie nasz przyszły dom. Na co należy szczególnie zwrócić uwagę i czym się kierować podczas zakupu działki podpowiada architektka Małgorzata Simla z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG.


1. Jak szukać działki

Najprostszym i najlepszym sposobem jest wybranie się samochodem w okolicę, która nas interesuje. O grunty na sprzedaż warto zapytać w mijanych gospodarstwach, dobrze jest rozwiesić ogłoszenia i wypatrywać tabliczek informujących o sprzedaży. Drugi sposób jest prostszy i nie wymaga od nas wyjścia z domu – wystarczy znaleźć w Internecie właściwe strony i określić pożądane parametry, lokalizację.

PAMIĘTAJ! O cenie gruntu głównie będzie decydować jego lokalizacja, stan prawny oraz stan infrastruktury technicznej w bezpośrednim sąsiedztwie. 


2. Gdy znajdziesz działkę – zapoznaj się z księgą wieczystą, do której nieodpłatny dostęp można uzyskać w wydziałach ksiąg wieczystych sądów rejonowych oraz na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.

Sprawdź:

• kto jest właścicielem nieruchomości?

• czy nieruchomość jest obciążona hipoteką?

• czy działka jest obciążona służebnością lub innym ograniczonym prawem rzeczowym?

Wyszukiwarka ksiąg wieczystych: www.ekw.ms.gov.pl

3. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – czyli wizyta w urzędzie gminy lub miasta 

• zapoznaj się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (MPZP) precyzyjnie określającym przeznaczenie, warunki zagospodarowania i zabudowy terenu (część gmin udostępnia swoje plany w Internecie)

• dowiedz się, czy wybrana działka jest rzeczywiście przeznaczona w planie pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną

• jeżeli teren nie jest jeszcze objęty planem zagospodarowania przestrzennego – wystąp do Urzędu Gminy z wnioskiem o wydanie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu

W Urzędzie Gminy dobrze jest także sprawdzić jaka jest powierzchnia działki, jej kształt, a także, czy nie jest zabudowana i zadrzewiona. Sprawdzenie warunków zabudowy jest konieczne, ponieważ definiuje wytyczne, które musi spełniać nasz przyszły dom, m.in. kształt dachu, układ kalenicy, ilość kondygnacji, czy wysokość budynku – mając tę wiedzę, oszacujemy, czy będziemy mogli wybudować dom zgodny z naszą wizją.


4. Ukształtowanie działki i jej lokalizacja

Mapy geodezyjne, dostępne w powiatowych ośrodkach dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej lub w wydziałach geodezji Urzędów Gmin są lekturą obowiązkową. W niektórych rejonach Polski, dodatkowo trzeba sprawdzić, czy nasza przyszła budowa nie będzie kolidowała z ograniczeniami narzuconymi przez konserwatora zabytków lub przyrody.

• sprawdź rodzaj gruntu, zarówno pod względem jego nośności, jak i przepuszczalności

• poznaj usytuowanie działki względem stron świata i drogi dojazdowej

• dowiedz się, czy w najbliższym sąsiedztwie nie ma zlokalizowanych działalności i funkcji mogących niekorzystnie wpływać na przyszły komfort użytkowania domu (hałaśliwe sąsiedztwo, droga szybkiego ruchu, fabryka emitująca przykre zapachy itp.)


5. Uzbrojenie terenu

Przed zakupem działki koniecznie trzeba zapytać o aktualny stan zagospodarowania terenu – czy w pobliżu znajdują się sieci: energetyczna, wodociągowa, kanalizacyjna, czy też przyjdzie nam budować je na własny koszt oraz czy przez teren działki nie biegną media (np. linie energetyczne) powodujące wykluczenie części gruntu. Przemyślany wybór pozwoli uniknąć niepotrzebnych komplikacji i problemów podczas budowy wymarzonego domu.

• ustal istniejące i projektowane uzbrojenie terenu (prąd, gaz, kanalizacja, woda, linia telefoniczna)

• rozważ kwestię dogodnego, utwardzonego dojazdu do działki oraz zapewnienia jej dostępu do drogi publicznej


Znajdź działkę dla siebie na: www.dzialki.pl

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, skontaktuj się z nami. 


Zadzwoń: 71 798 38 00

Napisz: biuro@archipelag.pl

Odwiedź nas: ul. Smoluchowskiego, 50-372Wrocław

Zapraszamy  poniedziałek - piątek od 8.00 do 16.00

Pracownia Projektowa ARCHIPELAG

Bezpłatna pomoc architekta

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.

Zamawiając usługi forum i dzienników budowy, przyjmujesz do wiadomości i wyrażasz zgodę na świadczenie tych usług i przetwarzanie przez Usługodawcę, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J., jako Administratora danych, podanych w formularzu danych osobowych, na zasadach wskazanych w Regulaminie i Polityce Prywatności serwisu ARCHIPELAG.pl.

Jeśli chcesz także otrzymywać bonusy i informacje dotyczące akcji promocyjnych naszych i naszych Partnerów, wyraź zgodę dodatkową i zaznacz odpowiednie pole. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J. z siedzibą: ul. M. Smoluchowskiego 56/3, 50-372 Wrocław, nr KRS 0000123673, NIP: 897-16-05-744, REGON: 931987209:

Na podstawie art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) informujemy Cię, że (przeczytaj klauzulę informacyjną):

czytaj całość ›
Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe do wypełnienia