Jaki projekt domu na wąską działkę?
Wąskie, prostokątne posesje są najczęściej spotykane w okolicy aglomeracji miejskich, w rejonach o gęstej zabudowie i wysokich kosztach zakupu gruntu. Mimo pewnych ograniczeń, nie brakuje chętnych do zakupu wąskich działek, szczególnie, jeśli posiadają one inne niekwestionowane atuty: atrakcyjne położenie, bliskość infrastruktury, czy pełne uzbrojenie. Jak sprawnie zagospodarować wąską działkę, aby optymalnie wykorzystać jej uwarunkowania? Czym się kierować przy wyporze projektu?
Niezbędne odległości
Na wąskich działkach szczególnie problematyczne może być zachowanie odpowiednich odległości między domem, a granicą posesji. Konkretne odstępy między płotem sąsiada, a równoległą do niego ścianą zewnętrzną są regulowane przez „Rozporządzenie ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie” i wyglądają następująco:
- w przypadku gdy w ścianie znajdują się otwory okienne i drzwiowe minimalna odległość między ścianą, a granicą działki powinna wynosić 4 metry. Wymóg ten dotyczy także okien połaciowych
- w przypadku gdy ściana pozbawiona jest otworów okiennych i drzwiowych odległość powinna wynosić nie mniej niż 3 metry
- jeśli działka jest węższa niż 16 metrów, przepisy pozwalają na zmniejszenie odległości miedzy granicą działki, a ścianą pozbawioną okien i drzwi do 1,5 metra
- jeśli sąsiednia działka nie jest działką budowlaną, nie ma obowiązku zachowywania odległości wymienionych w rozporządzeniu. Rozsądnie jest jednak pozostawić 1,5 metra odległości od granicy działki
- miedzy granicą działki a tarasem, okapem, gzymsem, balkonem, daszkiem nad wejściem, galerią, pochylnią, rampą czy schodami zewnętrznymi należy zachować minimum 1,5 metra odległości
Typ domu
Na działce o niewielkiej szerokości trudno jest zaplanować rozległy dom parterowy, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie dom kondygnacyjny – piętrowy lub z użytkowym poddaszem. Taka opcja pozwoli na stworzenie wygodnej przestrzeni mieszkalnej oraz pozostawi miejsce na wykreowanie przydomowego ogrodu. Jeśli jednak z różnych przyczyn musimy zbudować dom parterowy, należy liczyć się z tym, że będzie on miał kształt wydłużonego prostokąta. Niezbędna będzie także długa działka. Drzwi wejściowe, w zależności od projektu, mogą znajdować się w elewacji frontowej lub bocznej. Najwygodniej jest ustawić krótszą ścianę frontem do drogi. Należy pamiętać, że aby budynek był wygodny jego szerokość nie powinna być mniejsza niż 6 metrów.
Układ pomieszczeń
Bardzo istotną kwestią jest usytuowane budynku uwzględniające układ stron świata i związane z tym różnice w nasłonecznieniu. Właściwa lokalizacja pomieszczeń i rozkład okien zapewni nie tylko wysoki komfort użytkowy wnętrza, ale również pozytywnie wpłynie na podniesienie efektywności energetycznej domu, co z kolei przełoży się na oszczędności na ogrzewaniu. Przede wszystkim należy zadbać o to, aby część dzienna z dużymi przeszkleniami – salon, jadalnia, gabinet – ulokowana była od strony południowej. Okna w ścianie północnej powinny zostać zredukowane do minimum, dobrze jest całkowicie z nich zrezygnować – przeszklenia po tej stronie zapewniają minimalne doświetlenie, powodując jednocześnie spore straty ciepła. Pozbawioną okien elewację będziemy mogli dosunąć do granicy działki na odległość 3 lub 1,5 metra w zależności od szerokości działki. Ta strona domu to idealne miejsce dla pomieszczeń gospodarczych, kotłowni, łazienki czy garderoby. Resztę pomieszczeń, głównie tych znajdujących się w strefie nocnej, możemy ustawić w zgodzie z upodobaniami mieszkańców – sypialnie dla osób lubiących wcześnie wstawać lokujemy od wschodu, pokoje przeznaczone dla miłośników popołudniowego słońca po stronie zachodniej. Taras najlepiej jest zaplanować za domem, w części otwartej na zieleń ogrodu.
Prywatność
Jedną z niedogodności wąskiej działki jest niewielka odległość od domu sąsiada. Aby ochronić wnętrza przed ciekawskimi spojrzeniami warto pomyśleć o zamontowaniu rolet. Godne polecenia są zwłaszcza rolety zewnętrze, które dodatkowo osłonią dom przed nadmiernym nasłonecznieniem i ograniczą ucieczkę ciepła. Dobrym pomysłem jest również optymalne rozplanowanie roślinności w ogrodzie, która częściowo przesłoni nasz dom. Od strony nasłonecznionej warto zasadzić drzewa i krzewy liściaste, które latem dadzą pożądany cień, natomiast zimą wpuszczą do wnętrza ciepłe promienie słoneczne. Świetną opcją są także iglaki, tworzące zimozieloną barierę o każdej porze roku.
O czym należy pamiętać?
Rozważając zakup wąskiej działki należy sporządzić listę potencjalnych zysków i strat. Taka posesja ma ograniczone możliwości, ale dzięki optymalnemu zagospodarowaniu można wybudować na niej komfortowy dom oraz zaplanować wygodny i sprzyjający wytchnieniu ogród. Do wyboru mamy spory wachlarz możliwości sprzyjających podniesieniu komfortu przestrzeni życiowej – od typu domu, przez konkretny rodzaj zabudowy, aż do sprytnych zabiegów architektonicznych pozwalających zaoszczędzić niezbędne metry na działce. Warto zatem poszukać projektu, który spełni zarówno indywidualne wymagania inwestorów jak i specyficzne wymogi wąskiej działki.
Zobacz projekty domów na wąską działkę.
Czytaj również:
-
Ekonomiczne budowanie – jak wybrać projekt?
Podczas planowania budowy przyszłego domu, każdy inwestor marzy, że stworzy miejsce idealne i urzekające, które będzie odpowiadać potrzebom i oczekiwaniom całej rodziny.
-
TOP 5 – najpiękniejsze projekty na wąską działkę
Zobacz piękne, funkcjonalne i energooszczędne domy, który doskonale sprawdzą się na posesji o niewielkiej szerokości. Sprawdź, jakie projekty znalazły się w naszym najnowszym rankingu! Znajdź dom dla siebie!