Jak zorganizować ogród zimowy?
Ogród zimowy pozwala przez cały rok odpoczywać i cieszyć zmysły w otoczeniu pięknych roślin. To prosty sposób na powiększenie domowej strefy relaksu. Przeczytaj, jak stworzyć komfortową przestrzeń, sprzyjającą wypoczynkowi i pozwalającą ukoić zmysły.
Usytuowanie
Zimowy ogród możemy zamknąć w zabudowanej loggii, balkonie lub w przybudówce z przesuwanymi drzwiami, mającej formę bryły odpowiednio dopasowanej do formy budynku. Optymalnym rozwiązaniem będzie umieszczenie ogrodu zimowego po południowej lub zachodniej stronie domu, gdyż przy takim układzie, cykle dogrzewania i nasłoneczniania pomieszczenia będą naturalne i zróżnicowane w zależności od pory dnia. Warto zadbać, aby widok z oranżerii otwierał się na kojący oczy widok – ogród, las, przydomowy sad.
Ciepły klimat
Inwestorzy najczęściej korzystają z ogrodu zimowego przez cały rok – pomieszczenie pełni rolę dodatkowego pokoju, w którym można się zregenerować, spożywać posiłki czy przyjmować gości. Aby jednak cieszyć się pełnym komfortem należy pomyśleć o ogrzewaniu – najlepszym wyborem będzie ogrzewanie podłogowe, które zapewni idealny rozkład temperatur. Jeżeli nasz ogród jest narażony na zbyt długie operowanie promieni słonecznych w ciągu dnia, należy go okresowo zacieniać. W tym celu stosuje się rolety lub markizy, które chronią wnętrze przed przegrzaniem, szkodzącym zarówno roślinom, jak i ludziom.
Konstrukcja
Konstrukcja ogrodu zimowego jest zależna od jego przeznaczenia i w zależności od tego, czy ma pełnić rolę pomieszczenia całorocznego czy sezonowego należy dobrać odpowiedni rodzaj materiałów budowlanych oraz przeszkleń. Struktura budowlana powinna cechować się dużą wytrzymałością i odpornością na odkształcenia. Profile konstrukcyjne wykonuje się z drewna (są dekoracyjne i wyróżniają się dobrymi właściwościami izolacyjnymi), PVC (najczęściej stosuje się je do budowy nieogrzewanych ogrodów), aluminium oraz stali. Szkielet ogrodu zimowego całorocznego powinien być wykonany z materiałów termoizolacyjnych. Szyby użyte do oszklenia muszą być najwyższej jakości, o wysokim współczynniku ochrony termicznej i pozyskiwania energii słonecznej. Szczególnie ważny jest odpowiedni dobór szyb na zadaszenie – powinny być hartowane, odporne na czynniki atmosferyczne i uderzenia. W oranżerii niezbędne jest też zapewnienie wymiany powietrza – aby móc regulować temperaturę i wilgotność. W tym celu montuje się nawiewniki albo systemy wentylacyjne, np. w dachu. Materiał, którego użyjemy do wykonania podłogi powinien być trwały, odporny na wilgoć oraz łatwy do utrzymania w czystości.
Rośliny
Dobór roślin do ogrodu zimowego zależy tylko od pomysłowości i możliwości finansowych właścicieli. Warto jednak pomyśleć o kwiatach, krzewach i drzewkach odpornych na różnice temperatur. Inwestorzy najchętniej wybierają rośliny tropikalne, draceny, filodendrony, krzewy aukuby japońskiej, eukaliptusy, palmy czy difenbachię.