Jak przygotować się do spotkania z architektem?
Spotkanie z architektem to doskonała okazja, aby rozwiać wszelkie wątpliwości związane z wyborem projektu i budową domu. Jak się do niego przygotować, aby okazało się owocne i korzystne dla inwestorów?
Niezbędne
dokumenty
Wybierając się na spotkanie z architektem, warto zabrać ze sobą mapę geodezyjną z wymiarami działki i zaznaczonymi kierunkami świata oraz decyzję o warunkach zabudowy lub wypis/wyrys z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Przyda się także wypis z rejestru gruntów. Powyższe dokumenty pozwolą wyeliminować projekty, które z przyczyn formalnych, nie mogą zostać zrealizowane na działce posiadanej przez inwestora.
Dostępność mediów
Przed wizytą w pracowni projektowej, należy także uzyskać informację o dostępności mediów na działce, m.in. wody, prądu, kanalizacji i gazu. Takie rozeznanie jest niezbędne, ponieważ ma wpływ na sposób zagospodarowania posesji oraz na rozwiązania funkcjonalne w budynku, pozwoli również zweryfikować, m.in. sposób ogrzewania.
Wymagania inwestorów
Spotkanie z projektantem to doskonała okazja, aby sprecyzować swoje oczekiwania dotyczące wielkości i wyglądu domu. Warto zastanowić się nad typem zabudowy – czy ma to być budynek parterowy, z poddaszem użytkowym, czy piętrowy. Zdarza się, że ta kwestia jest narzucona przez warunki zabudowy lub wielkość i kształt działki. Należy pamiętać, że na posesji powinien zmieścić się nie tylko dom, ale także ogród. Dlatego na niewielkich działkach lepiej jest zaplanować dom z dodatkową kondygnacją. Dom parterowy wybudowany na niewielkiej lub wąskiej parceli może uniemożliwić zaprojektowanie komfortowej strefy wypoczynkowej na świeżym powietrzu. Warto też określić swoje gusta architektoniczne – sprecyzować czy bardziej podobają się nam domy w stylu nowoczesnym czy tradycyjnym, czy może budynki stylizowane, np. dworkowe lub rezydencje w śródziemnomorskim klimacie. Można też wstępnie zastanowić się nad technologią budowy domu i podpytać architekta o plusy i minusy każdego rozwiązania.
Funkcjonalność domu
Przyszli inwestorzy koniecznie muszą się zastanowić nad liczbą niezbędnych pomieszczeń – w szczególności nad ilością sypialni, opcją posiadania gabinetu i dodatkowego pokoju dla gości. Należy przemyśleć także funkcjonalność i układ strefy sanitarnej oraz przestrzeń domowego zaplecza – pomieszczeń gospodarczych, garderoby i schowków. Warto także wcześniej zastanowić się nad kwestią garażu – czy ma to być garaż jedno- czy dwustanowiskowy, wolnostojący, połączony z domem, czy też wkomponowany w bryłę budynku.
Możliwości finansowe
Bardzo ważną rzeczą jest także oszacowanie swoich możliwości finansowych – zarówno pod względem budowy, jak i późniejszych kosztów użytkowania domu. W tym momencie, warto także pomyśleć o zastosowaniu rozwiązań wykorzystujących odnawialne źródła energii, np. pompę ciepła czy system solarny.
Czytaj również:
-
Projekt budowlany 2021
We wrześniu kończy się okres przejściowy dla wprowadzenia nowego zakresu i formy projektu budowlanego. Zgodnie z nowelizacją Prawa budowlanego nowa dokumentacja jest podzielona na trzy odrębne części: projekt [...]
KONTAKT
telefon: 71 798 38 00
e-mail: biuro@archipelag.pl
Biuro jest czynne:
- Poniedziałek - piątek: od 8:00 do 16:00