Ulubione projekty

Twoja lista jest pusta

Dodano projekt

Usunięto projekt

Standard WT 2021

Od 2021 czekają nas zmiany w Warunkach Technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, zgodnie z którymi wszystkie nowo budowane domy na terenie UE będą musiały spełniać zaostrzone wymagania dotyczące niskiego zużycia energii. Nowelizacja przepisów dotyczy również grubszej izolacji podłogi, ścian oraz dachu, energooszczędnej stolarki drzwiowej i okiennej, a także instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii. Co w praktyce oznacza standard WT 2021? Jaki projekt wybrać, aby spełnić wymogi? Czym powinien charakteryzować się dom energooszczędny? Wyjaśniamy najważniejsze kwestie. 

 

STANDARD WT 2021 – wymagania

WT 2021 to normy, które od 2021 r. będą musiały spełniać wszystkie nowo budowane domy. Aktualne i przyszłe wytyczne poprawiają systematycznie efektywność energetyczną powstających budynków i promują budowę domów o niskim zużyciu energii. Od 2014 r. przepisy w kolejnych krokach wprowadzają coraz ostrzejsze regulacje dotyczące izolacyjności cieplnej przegród zewnętrznych oraz wskaźnika zapotrzebowania budynku na energię pierwotną.

 

 • od 1 stycznia 2021 r. - EP < 70 kWh/(m² • rok)

 

Ważne

Zadaniem ustalonego współczynnika energii pierwotnej (EP)  na poziomie EP < 70 kWh/(m² • rok) jest budowa ciepłych, ekologicznych i tanich w użytkowaniu domów.

Najważniejsze zmiany WT 2021 

 • wprowadzenie maksymalnych wartości zużycia energii pierwotnej 

          od 1 stycznia 2021 r. - EP < 70 kWh/(m² • rok)

 • wprowadzenie wymogu jednoczesnego spełnienia w nowych budynkach zarówno wymogów izolacyjności, jak i zużycia energii pierwotnej 
 • obniżenie współczynnika przenikania ciepła U dla ścian do wartości 0,20 W/m²K
 • obniżenie współczynnika przenikania ciepła U dla dachów i stropodachów do wartości 0,15 W/m²K
 • wyznaczenie maksymalnego współczynnika U dla stolarki na poziomie 0,90 (okna w ścianach) oraz 1,1 (okna połaciowe) i 1,3 (drzwi zewnętrzne) 
 • obniżenie współczynnika przenikania ciepła U dla podłóg na gruncie do wartości 0,30 W/m²K

Od 2021 będzie można budować wyłącznie domy energooszczędne, dla których wartość wskaźnika zapotrzebowania budynku na nieodnawialną energię pierwotną (EP) nie może być większa niż 70 kWh/(m2*rok).  W celu ograniczenia zużycia energii w nowych budynkach należy maksymalnie ograniczyć straty ciepła, zastosować grubszą izolację na dachy, ściany i podłogi, wykorzystać energooszczędną stolarkę okienną i drzwiową, a także odnawialne źródła energii OZE.

Kogo dotyczą zmiany w WT 2021?

Zmiany w WT 2021 dotyczą 

 • Inwestorów, którzy pozwolenie na budowę otrzymają w 2021 r. 

inwestorów, którzy rozbudowują i modernizują budynki po 31.12.2020 r.

Dobra izolacja

Od 2021 zaostrzone wymogi będą dotyczyły również izolacji, co w praktyce oznacza, że nowo budowane domy będą skuteczniej ocieplone. Stopień izolacyjności jest wyrażany przez współczynnik przenikania ciepła U – im jest on niższy, tym mniejsze straty ciepła przez przegrodę. Zalecane minimalne grubości ocieplenia w domu energooszczędnym:

Strop nad piwnicą: 15 cm 

Ściany zewnętrzne: 20-24 cm 

Dach: 30 cm 

Równie istotna jak sama izolacja jest również staranność jej wykonania, która pozwoli ograniczyć występowanie mostków termicznych. Inwestycja w dobrą izolację zwraca się stosunkowo szybko i pozwala maksymalnie obniżyć koszty eksploatacji domu, a także poprawić komfort jego użytkowania.

Ciepłe okna

Duże przeszklenia to dziś nieodłączny element nowoczesnego domu. Nowe przepisy WT 2021 wymagają, by okna miały bardzo dużą izolacyjność termiczną. Liczy się jak najniższy współczynnik przenikania ciepła U. Zalecane parametry dla domów energooszczędnych:

Okna pionowe: 0,9 W/m2K, 

Okna dachowe: 1,1 W/m2K

Drzwi: 1,3 W/m2

Okna trzyszybowe powoli stają się standardem na rynku, dzięki nim w trakcie chłodnych, zimowych dni dom będzie bardziej energooszczędnych, a rachunki za ogrzewanie niższe. Energooszczędne drzwi zewnętrzne 

Energooszczędne drzwi zewnętrzne i ­dobrze izolowana termicznie brama garażowa to także nieodzowne elementy domu bez strat energii. Drzwi zewnętrzne powinny tworzyć skuteczną barierę cieplną, a jednocześnie harmonijnie korespondować z elewacją całego budynku. Aby dobrze spełniały swoją funkcję, na etapie wyboru konkretnego modelu, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na ich izolacyjność termiczną, ponieważ to właśnie od niej zależy późniejszy komfort użytkowania. Pamiętajmy, że o efekcie końcowym decyduje również prawidłowy montaż, zadbajmy więc o jego profesjonalne wykonanie, które pomoże wyeliminować ryzyko powstawania mostków termicznych. Jednym z najważniejszych parametrów na jakie należy zwrócić uwagę podczas poszukiwania drzwi zewnętrznych jest współczynnik przenikania ciepła U. Zgodnie z przepisami WT 2021 dla domów energooszczędnych zalecany jest współczynnik:

Drzwi zewnętrzne: 1,3 W/(m2*K). 

Wybór drzwi o podwyższonym parametrze termicznym pozwoli zmniejszyć straty ciepła nawet o ok 35%, co w praktyce oznacza niższe rachunki za ogrzewanie.

Odnawialne źródła energii OZE  

Warunki techniczne 2021 kładą też duży nacisk na ekologiczne i odnawialne źródła energii. Odnawialne źródła energii OZE wykorzystują energię: 

 • wody
 • wiatru
 • promieniowania słonecznego
 • geotermalną
 • biomasy i biopaliw
 • fal i pływów morskich

stanowią one alternatywę dla tradycyjnych nośników energii (paliw kopalnych). Ich zasoby uzupełniają się w naturalnych procesach, w bardzo krótkim czasie, co pozwala traktować je jako niewyczerpalne. Korzystanie z odnawialnych źródeł energii w domu jednorodzinnym poprzez zastosowanie takich instalacji jak pompa ciepła lub kocioł na biomasę do ogrzewania, kolektory słoneczne do podgrzewania ciepłej wody użytkowej czy wykorzystanie ogniw fotowoltaicznych zamieniających energię słoneczną w elektryczną umożliwia częściowe lub całkowite uniezależnienie się od dostawców tradycyjnych paliw, a co za tym idzie pozwala zaoszczędzić na rachunkach za eksploatację. Ponadto instalacje zasilane OZE są przyjazne dla środowiska – nie wytwarzają szkodliwego CO2 i nie emitują zanieczyszczeń, co przy nasilających się problemach z jakością powietrza i smogiem nabiera szczególnego znaczenia.

Domy energooszczędne ENERGO PLUS 

Przejdź na stronę domów energooszczędnych z kolekcji ENERGO PLUS


Może Cię zainteresować również:

Bezpłatna pomoc architekta

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.

Zamawiając usługi forum i dzienników budowy, przyjmujesz do wiadomości i wyrażasz zgodę na świadczenie tych usług i przetwarzanie przez Usługodawcę, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J., jako Administratora danych, podanych w formularzu danych osobowych, na zasadach wskazanych w Regulaminie i Polityce Prywatności serwisu ARCHIPELAG.pl.

Jeśli chcesz także otrzymywać bonusy i informacje dotyczące akcji promocyjnych naszych i naszych Partnerów, wyraź zgodę dodatkową i zaznacz odpowiednie pole. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J. z siedzibą: ul. M. Smoluchowskiego 56/3, 50-372 Wrocław, nr KRS 0000123673, NIP: 897-16-05-744, REGON: 931987209:

Na podstawie art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) informujemy Cię, że (przeczytaj klauzulę informacyjną):

czytaj całość ›
Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe do wypełnienia