Ulubione projekty

Twoja lista jest pusta

Dodano projekt

Usunięto projekt

Jak wznosić ściany trójwarstwowe?

Ściana trójwarstwowa, inaczej zwana szczelinową, to masywna konstrukcja, która nie tylko jest trwała, zapewnia dobrą ochronę przed zimnem, hałasem i pożarem, ale też pozwala na atrakcyjne wykończenie elewacji. Aby dobrze spełniała swoją rolę i była naprawdę solidna, trzeba do jej budowy wybrać odpowiednie materiały i wznosić ją zgodnie z zasadami sztuki budowlanej.  Produkty tego typu oferuje kompleksowy System Budowy H+H.

System Budowy H+H pozwala na budowę przegród różnego typu, w tym ścian szczelinowych. Fot. H+H Polska System Budowy H+H pozwala na budowę przegród różnego typu, w tym ścian szczelinowych. Fot. H+H Polska


Każda ściana zewnętrzna ma do spełnienia w budynku kilka podstawowych funkcji. Przede wszystkim pełni ważną rolę konstrukcyjną, przenosząc obciążenia ze stopów i dachu na fundamenty. Drugim aspektem jest oddzielenie wnętrz od środowiska zewnętrznego i ich ochrona przed wpływem czynników atmosferycznych, takich jak temperatura, wiatr, opady, a także przed dźwiękami dobiegającymi z otoczenia. Nie można też zapominać o kwestiach estetycznych – wygląd elewacji i sposób jej wykończenia w dużej mierze warunkują odbiór wizualny całego obiektu, a także decydują o tym, jak dom będzie się starzał z biegiem lat. W przypadku ściany trójwarstwowej funkcje te zostają rozdzielone na poszczególne warstwy, dzięki czemu każda z nich może być optymalnie dostosowana do pełnienia przewidzianych dla niej zadań.

Budowa ściany trójwarstwowej krok po kroku

Jak sama nazwa wskazuje, ściana taka składa się z trzech warstw: wewnętrznej murowej warstwy konstrukcyjnej, środkowej warstwy izolacyjnej, którą najczęściej stanowi wełna mineralna lub styropian, oraz zewnętrznej warstwy osłonowej, zabezpieczającej izolację, a jednocześnie odgrywającej rolę dekoracyjną. Taka ściana zwykle ma szerokość 40-50 cm. Ważne, aby warstwa wewnętrzna i zewnętrzna były ze sobą stabilnie połączone. W tym celu stosuje się kotwy ze stali nierdzewnej, które powinny być osadzone w obu skrajnych warstwach na głębokość ok. 5 cm. Ich długość zależy od warstwy izolacyjnej, przykładowo jeśli stosujemy 20-centymetrową izolację, sięgnąć trzeba po kotwy o długości co najmniej 30 cm. Przyjmuje się, że minimalna liczba kotew to 4 szt./m2 oraz wzdłuż każdej swobodnej krawędzi 3 szt./mb. Na każdej z kotew powinien znajdować się krążek dociskowy najlepiej z kapinosem odprowadzającym wilgoć w kierunku warstwy osłonowej – tłumaczy Robert Janiak, Product Manager firmy H+H Polska.

Podstawowa zasada budowania ściany trójwarstwowej to wznoszenie warstw (począwszy od warstwy konstrukcyjnej) pasami o wysokości równej odległości w pionie pomiędzy kotwami. Zaleca się, aby różnica wznoszenia warstw nie przekraczała 50 cm. Po związaniu warstwy konstrukcyjnej należy przymocować do niej izolację, a następnie domurować część elewacyjną. Pamiętać trzeba, aby w przypadku stosowania wełny mineralnej pozostawić 3-centymetrową szczelinę wentylacyjną pomiędzy warstwą izolacyjną a murem osłonowym. Przy nanoszeniu zaprawy należy zabezpieczyć tę szczelinę za pomocą listwy drewnianej. Ze względu na termoizolacyjność najkorzystniejsze jest osadzanie stolarki otworowej w warstwie izolacji.    

Przy pomocy płytek silikatowych można wykonać warstwę licową ściany trójwarstwowej. Fot. H+H Polska Przy pomocy płytek silikatowych można wykonać warstwę licową ściany trójwarstwowej. Fot. H+H Polska

Z czego murować?

Ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie ściany trójwarstwowej ma właściwy dobór materiałów na poszczególne warstwy. Dla części konstrukcyjnej kluczowe znaczenie ma odpowiednia wytrzymałość, dlatego w tej roli świetnie sprawdzą się zarówno bloczki silikatowe, jak i bloczki z betonu komórkowego.  Co więcej, wyroby wapienno-piaskowe mogą być stosowane  w przypadku ścian trójwarstwowych o znacznych wysokościach, nie wymagają wzmocnień nawet w budynkach kilkunastokondygnacyjnych – wyjaśnia ekspert firmy H+H Polska. Warstwa licowa ściany trójwarstwowej może być wykonana z różnych materiałów – począwszy od klinkieru, przez beton, do naturalnego kamienia. Doskonale nadają się do tego celu także elementy silikatowe. Wykorzystać tu można cegły wapienno-piaskowe o grubości 90 lub 120 mm dostępne w różnych kolorach.

Planując budowę domu ze ścianami trójwarstwowymi, nie można zapomnieć, że jest to konstrukcja ciężka, która wymaga stabilnych i trwałych fundamentów. Do ich budowy również można wykorzystać silikatowe bloczki, które nie tylko charakteryzują się wysoką wytrzymałością na ściskanie, ale są też mrozoodporne i niskonasiąkliwe.

Elementy murowe, które są niezbędne do wykonania ściany szczelinowej można znaleźć w zróżnicowanej ofercie Systemu Budowy H+H, który stworzony został z myślą o przyspieszaniu i ułatwianiu prac budowlanych.

Źródło: H+H


Zobacz także:

Bezpłatna pomoc architekta

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.

Zamawiając usługi forum i dzienników budowy, przyjmujesz do wiadomości i wyrażasz zgodę na świadczenie tych usług i przetwarzanie przez Usługodawcę, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J., jako Administratora danych, podanych w formularzu danych osobowych, na zasadach wskazanych w Regulaminie i Polityce Prywatności serwisu ARCHIPELAG.pl.

Jeśli chcesz także otrzymywać bonusy i informacje dotyczące akcji promocyjnych naszych i naszych Partnerów, wyraź zgodę dodatkową i zaznacz odpowiednie pole. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J. z siedzibą: ul. M. Smoluchowskiego 56/3, 50-372 Wrocław, nr KRS 0000123673, NIP: 897-16-05-744, REGON: 931987209:

Na podstawie art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) informujemy Cię, że (przeczytaj klauzulę informacyjną):

czytaj całość ›
Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe do wypełnienia