Ulubione projekty

Twoja lista jest pusta

Dodano projekt

Usunięto projekt

Jak przygotować elewację na zimę?

Zima swoim nagłym nadejściem potrafi zaskoczyć nie tylko drogowców, ale też mieszkańców domów jednorodzinnych czy zarządców budynków. By uniknąć problemów z elewacją, trzeba dobrze ją zabezpieczyć przed nadejściem niskich temperatur, a najlepiej i najwygodniej wybrać taką, która nie wymaga żadnych zabiegów ochronnych.

Fot. Cedral Fot. Cedral

Tynk – co mu szkodzi?

Elewacja to inwestycja na lata. Przez ten czas ma zachować trwałość, elegancki, stylowy wygląd i skutecznie izolować przebywających w budynku przed zimnem, wilgocią i upałami. Nie wszystkie materiały elewacyjne dobrze się wywiązują z tego zadania bez dodatkowych, regularnie powtarzanych zabiegów konserwacyjnych. Często stosowany w Polsce tynk już po kilku latach może wymagać odświeżenia, likwidacji mikropęknięć, zabrudzeń z kurzu i sadzy, konieczności usunięcia glonów, a nawet pleśni. Tynk ma bowiem to do siebie, że chłonie brud, szczególnie jeśli ma chropowatą fakturę. Jeśli natomiast wykonana z niego powierzchnia jest gładka, zabrudzenia szybciej stają się widoczne. Przed zimą konieczne wiec będzie zastosowanie, w zależności od problemu, myjki ciśnieniowej, preparatów grzybobójczych, zapraw akrylowych, farb, impregnatów. O tym jak często trzeba czyścić elewację wykonaną z tynku decyduje kilka czynników: jego rodzaj czy usytuowanie budynku (z obiektu stojącego przy ruchliwej ulicy czy w lesie zabrudzenia i naloty trzeba usuwać częściej).

Fot. Cedral Fot. Cedral

Drewno nie takie idealne

Drewno także wymaga kosztownej i czasochłonnej pielęgnacji. Ten materiał jest bowiem wyjątkowo wrażliwy na warunki zewnętrzne. Woda wnika w jego strukturę, przyśpieszając proces biodegradacji. Deski drewniane pod wpływem warunków atmosferycznych na zmianę pęcznieją i wysychają. Do zniszczenia tego materiału mogą przysłużyć się również grzyby, glony, szkodniki, spaliny czy promienie UV. Dlatego drewno trzeba oczyszczać, odtłuszczać i impregnować, a w razie potrzeby usuwać miejsca zbutwiałe, spleśniałe i popękane.

Nowoczesne rozwiązanie dla każdego budynku

Alternatywą dla materiałów elewacyjnych, które prędzej czy później nie obędą się bez zabiegów ochronnych jest wlóknocement. Łączy on w sobie najlepsze cechy drewna i cementu. Ma elegancki wygląd drewna oraz wytrzymałość cementu, powstaje z naturalnych surowców, takich jak woda, piasek, wapień i spoiwo cementowe zbrojone włóknem celulozy. W procesie tworzenia deski włóknocementowe poddawane są wpływowi wysokiej temperatury i ciśnienia. Dzięki temu stają się odporne na działanie warunków atmosferycznych, grzyby, pleśń i zniekształcenia. Nie wymagają żadnych dodatkowych zabezpieczeń, chemicznych preparatów impregnujących, chroniących kolor. W nienaruszonym stanie potrafią przetrwać nawet 50 lat.

Fot. Cedral Fot. Cedral


"Włóknocement jest naturalną i, co ważne, ekologiczną alternatywą dla powszechnie stosowanych okładzin elewacyjnych. W odróżnieniu od nich deski włóknocementowe nie potrzebują szkodliwych dla ludzi i środowiska preparatów chemicznych by przetrwać w nienaruszonym stanie. Nie emitują więc do atmosfery toksycznych gazów, a żeby wyczyścić je z zabrudzeń wystarczy zwykła woda" - tłumaczy Janusz Szymański, Product Manager Cedral

Przed położeniem elewacji warto więc dobrze zsumować koszty i wybrać materiał najwyższej jakości, który już po zamontowaniu nie będzie wymagał dodatkowych nakładów finansowych, zachowa swój stylowy wygląd i naturalne właściwości na długie lata.

Źródło: Cedral


Zobacz również:

Bezpłatna pomoc architekta

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.

Zamawiając usługi forum i dzienników budowy, przyjmujesz do wiadomości i wyrażasz zgodę na świadczenie tych usług i przetwarzanie przez Usługodawcę, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J., jako Administratora danych, podanych w formularzu danych osobowych, na zasadach wskazanych w Regulaminie i Polityce Prywatności serwisu ARCHIPELAG.pl.

Jeśli chcesz także otrzymywać bonusy i informacje dotyczące akcji promocyjnych naszych i naszych Partnerów, wyraź zgodę dodatkową i zaznacz odpowiednie pole. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J. z siedzibą: ul. M. Smoluchowskiego 56/3, 50-372 Wrocław, nr KRS 0000123673, NIP: 897-16-05-744, REGON: 931987209:

Na podstawie art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) informujemy Cię, że (przeczytaj klauzulę informacyjną):

czytaj całość ›
Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe do wypełnienia