Ulubione projekty

Twoja lista jest pusta

Dodano projekt

Usunięto projekt

Dom na lata - poradnik o budowaniu cz. 1

Większość z nas tylko raz w życiu podejmuje się ambitnego i trudnego wyzwania, jakim jest budowa domu. Każdy inwestor zabierający się za budowę zamierza to zrobić jak najlepiej. Są różne wizje i priorytety względem domu, o którym snujemy marzenia. Na pewno należą do nich:  funkcjonalność i estetyka budynku, dopasowanie do swoich potrzeb i stylu życia, przyszłe koszty eksploatacji, komfort użytkowania i trwałość. To bardzo ważne starać się je realizować i urzeczywistniać a w efekcie być spełnionym, mieć satysfakcję i dobrze się czuć w swoim domu.

Znajdźmy balans

O funkcjonalności i kwestiach estetycznych decyduje forma i układ pomieszczeń w budynku oraz dopasowanie do otoczenia. Te czynniki wpływają też na właściwości użytkowe budynku w kontekście energooszczędności i  komfortu użytkowania. Włączyć w to należy również zastosowane technologie i materiały. Wszystko razem kreuje nam jakość życia, a zanim to nastąpi – decyduje np. o kosztach budowy. Trzeba znaleźć w tym jakiś balans i racjonalne podejście. Sztuką jest dopasowanie istotnych dla nas kwestii tak, by móc się dobrze w tym wszystkim odnaleźć.

Ściany jako główne elementy budynku

Od wieków głównymi elementami domu są: fundamenty, ściany, dach, okna, a w późniejszym czasie stropy. Współczesne budynki pod tym względem się nie zmieniły, choć rzecz jasna obecnie stosujemy inne materiały, niż kiedyś. Składają się z tych samych głównych elementów budynku i są dodatkowo zaopatrzone w zaawansowane instalacje. 

Przestrzeń wokół budynku oraz w budynku zorganizowana jest przede wszystkim przez jego przegrody. Największy w tym udział mają ściany. 

One tworzą zewnętrzny ochronny pancerz budynku, tworzą główną konstrukcję budynku, chronią wnętrza przed czynnikami atmosferycznymi i nawiązują do otoczenia. Wewnątrz budynku ściany wydzielają funkcjonalnie pomieszczenia. Te wewnętrzne też najczęściej tworzą konstrukcję. Ich powierzchnia jest największa we wszystkich pomieszczeniach. To ściany w głównej mierze tworzą podstawę i podłoże do tego, co jest w budynku zamontowane. Na nich opierają się stropy i dach, do nich mocuje się okna i instalacje, na nich wykonuje się wykończenia decydujące o estetyce, na nich wreszcie mocuje się elementy wyposażenia budynku. Mieszkanie w domu to przebywanie w przestrzeniach ukształtowanych przez ściany. Dlatego tak duży mają wpływ na jakość techniczną budynku oraz wszystkie kwestie związane z jakością jego użytkowania.

Wszechobecne i… niewidoczne 

Ściany w budynku są wszędzie wokół nas i to one przede wszystkim organizują przestrzeń do życia.  Paradoks polega na tym, że ścian, tego głównego budulca   nie widać. Na etapie użytkowania domu nawet ich nie zauważamy i nie myślimy o nich. Pod jednym warunkiem - że wszystko z nimi w porządku, są estetyczne, ciepłe, ciche, nie pękają ani nie stwarzają problemów przy wieszaniu szafek lub innych elementów wyposażenia. Jeśli właściwie się dobierze materiały na ściany, a potem prawidłowo je wykona, to już jest ponad połowa sukcesu i dobry przepis na wymarzony dom. Zróbmy więc wszystko, by otoczyć się takim budulcem, który spełni nasze oczekiwania.

Zapraszamy do zapoznania się z kolejnymi odcinkami naszego eseju - poradnika dla osób rozważających decyzję o budowaniu, zamierzających się budować, rozpoczynających budowę i budujących. Opiszemy materiał stworzony wręcz do realizacji marzeń o domu i przeprowadzimy przez techniczne meandry wiedzy o nim.  Beton komórkowy – bo o nim mowa – zdradzi wszystkie swoje sekrety. Powodzenia!

Tomasz Rybarczyk

Architekt

 


Zobacz również:

Bezpłatna pomoc architekta

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.

Zamawiając usługi forum i dzienników budowy, przyjmujesz do wiadomości i wyrażasz zgodę na świadczenie tych usług i przetwarzanie przez Usługodawcę, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J., jako Administratora danych, podanych w formularzu danych osobowych, na zasadach wskazanych w Regulaminie i Polityce Prywatności serwisu ARCHIPELAG.pl.

Jeśli chcesz także otrzymywać bonusy i informacje dotyczące akcji promocyjnych naszych i naszych Partnerów, wyraź zgodę dodatkową i zaznacz odpowiednie pole. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J. z siedzibą: ul. M. Smoluchowskiego 56/3, 50-372 Wrocław, nr KRS 0000123673, NIP: 897-16-05-744, REGON: 931987209:

Na podstawie art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) informujemy Cię, że (przeczytaj klauzulę informacyjną):

czytaj całość ›
Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe do wypełnienia