Ulubione projekty

Twoja lista jest pusta

Dodano projekt

Usunięto projekt

Ciche ściany, czyli jak uzyskać przegrody o wysokich parametrach izolacyjności akustycznej?

Właściwa ochrona przed hałasem staje się jednym z podstawowych wymagań, jakie stawiane są budynkom mieszkalnym. Aspekt ten odgrywa istotną rolę także w szkołach, szpitalach, miejscach pracy czy ośrodkach wypoczynkowych. Wpływ na komfort akustyczny wnętrz ma wiele czynników – wśród nich materiał, z którego wznoszone są przegrody. Rozwiązania oferowane w ramach Systemu Budowy H+H pozwalają sprostać nawet najtrudniejszym warunkom.

Ściany wykonane z odpowiednich materiałów stanowią doskonałą zaporę przed hałasem z zewnątrz. Fot. H + H Ściany wykonane z odpowiednich materiałów stanowią doskonałą zaporę przed hałasem z zewnątrz. Fot. H + H

Hałas to dźwięk o nadmiernym natężeniu, który w danych okolicznościach odbierany jest jako uciążliwy. Utrudnia on, a czasami wręcz uniemożliwia, koncentrację i efektywną pracę, a także sen i odpoczynek. Istnieje wiele badań potwierdzających jego szkodliwy wpływ na nasze zdrowie. W związku z tym w budownictwie zwraca się coraz większą uwagę na kwestie związane z akustyką. Mając to na względzie firma H+H nieustannie rozszerza swoją ofertę o rozwiązania, które pozwolą jak najlepiej spełnić te restrykcyjne wymagania. Kolejnym krokiem na tej drodze było włączenie do swoich struktur Grupę SILIKATY, co zaowocowało m.in. wzbogaceniem asortymentu o materiały murowe o podwyższonej izolacyjności akustycznej.

Ochrona zgodna z normą

Komfort akustyczny przez długi czas był tematem traktowanym w procesie budowlanym trochę „po macoszemu”. Wszyscy doskonale znamy problemy z uciążliwością dźwięków dobiegających z sąsiednich mieszkań w starych blokach, pogłosem na halach sportowych czy ogromnym hałasem na szkolnych korytarzach. Dopiero kilka lat temu zaczęto przyglądać się temu zagadnieniu uważniej. W 2010 r. rozpoczęto prace nad aktualizacją całej serii norm PN-B 02151 pod wspólnym tytułem „Akustyka budowlana. Ochrona przed hałasem w budynkach”,  a izolacyjności akustycznej ścian bezpośrednio dotyczy część znowelizowana w 2015 r.

W normie określono metodologię ustalania wymagań co do izolacyjności akustycznej przegród zewnętrznych, która uwzględnia poziom dźwięku w pomieszczeniu chronionym oraz poziom hałasu zewnętrznego. Wymogi dla ścian działowych podane są za pomocą współczynnika R’A1i są zróżnicowane ze względu na rodzaj pomieszczeń. Parametr ten dla ścian między pomieszczeniami mieszkalnymi nie jest zbyt wygórowany (35 dB), rośnie jednak w przypadku ścian oddzielających mieszkania między sobą i od klatki schodowej czy garażu, a także przegród między budynkami w zabudowie bliźniaczej i szeregowej (50-58 dB).  W szerokiej ofercie Systemu Budowy H+H znajdują się produkty, które pozwolą wznosić różnorodne budynki zgodnie z aktualnymi wymogami.

Ściany o odpowiedniej izolacyjności akustycznej podnoszą komfort domowników Fot. H+H Ściany o odpowiedniej izolacyjności akustycznej podnoszą komfort domowników Fot. H+H

Rozwiązania do różnych lokalizacji

Wszystkie elementy murowe dostępne w ramach Systemu Budowy H+H spełniają normy izolacyjności akustycznej dla standardowych lokalizacji i pozwalają na wznoszenie ścian zapewniających komfort użytkownikom wnętrz. Warto tu podkreślić, że bloczki z betonu komórkowego oraz silikatów wykazują większą zdolność tłumienia dźwięków w porównaniu z innymi materiałami charakteryzującymi się taką samą gęstością.  Nie bez znaczenia jest też łatwość murowania. Duża dokładność wymiarowa i swego rodzaju „odporność” na błędy wykonawcze pozwalają ograniczyć ryzyko wystąpienia mostków akustycznych. 

W Systemie Budowy H+H znaleźć można również rozwiązania dedykowane do miejsc, w których niezbędne jest zastosowanie podwyższonej ochrony przed hałasem. Wiadomo, że im bardziej masywna ściana, tym trudniej wprawić ją w drgania. Z tego względu doskonałymi izolatorami są wyroby wapienno-piaskowe.  Co więcej, innowacyjna technologia produkcji oraz brak drążeń sprawiają, że bloczki H+H SILIKAT APLUS mogą poszczycić się wysoką klasą gęstości 2,2 (2200 kg/m3). Brak profilowań wymusza na wykonawcy wypełnienie spoiny poziomej i pionowej, co również ma wpływ na szczelność muru. Rozwiązanie to może być stosowane do ścian konstrukcyjnych i działowych o grubości 18 lub 25 cm. W zależności od ułożenia, H+H Silikat APLUSw jednowarstwowej przegrodzie pionowej pozwala uzyskać izolacyjność akustyczną na poziomie od 58 do 61 dB.

Naturalną barierą dla niechcianych dźwięków powinny być przegrody – zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Drgania wywołane hałasem wędrują po konstrukcji budynku i w ten sposób docierają nawet do bardzo oddalonych od siebie pomieszczeń. Dlatego tak duże znaczenie ma izolacyjność akustyczna materiału murowego oraz sposób połączenia poszczególnych elementów. 

Źródło: H+HZobacz również:

Bezpłatna pomoc architekta

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.

Zamawiając usługi forum i dzienników budowy, przyjmujesz do wiadomości i wyrażasz zgodę na świadczenie tych usług i przetwarzanie przez Usługodawcę, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J., jako Administratora danych, podanych w formularzu danych osobowych, na zasadach wskazanych w Regulaminie i Polityce Prywatności serwisu ARCHIPELAG.pl.

Jeśli chcesz także otrzymywać bonusy i informacje dotyczące akcji promocyjnych naszych i naszych Partnerów, wyraź zgodę dodatkową i zaznacz odpowiednie pole. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J. z siedzibą: ul. M. Smoluchowskiego 56/3, 50-372 Wrocław, nr KRS 0000123673, NIP: 897-16-05-744, REGON: 931987209:

Na podstawie art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) informujemy Cię, że (przeczytaj klauzulę informacyjną):

czytaj całość ›
Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe do wypełnienia