Ulubione projekty
Twoja lista jest pusta
Dodano projekt
Usunięto projekt
Budujemy mały domek letniskowy
Mały domek letniskowy to marzenie wielu mieszczuchów. Spędzając długą zimę w niewielkich mieszkaniach, marzymy o posiadaniu własnej przestrzeni w ładnym miejscu: nad jeziorem, w pobliżu lasu lub na wsi. Kiedy już jednak dochodzi do realizacji naszego marzenia i przystępujemy do określenia, jak ten domek ma wyglądać, często okazuje się, że jest problem. Każdy z nas ma ogólne wyobrażenie idealnej drewnianej chatki, w której spędzałby letnie wieczory. W rzeczywistości jednak tworzenie takiej przestrzeni rekreacyjnej musi podlegać pewnej dyscyplinie – szczególnie, gdy ma to być niewielki domek działkowy, do którego budowy niepotrzebne jest ubieganie się o pozwolenie z urzędu (czyli obiekt o powierzchni do 35 m²).

Jak podzielić przestrzeń w domku letniskowym?
Gdy nasza przestrzeń ma być ograniczona do 35 m², konieczne jest skupienie się na sensownym podzieleniu wnętrza na część dzienną i nocną. Ważne jest też wydzielenie aneksu kuchennego. Gdy mamy dzieci, warto dodatkowo zorganizować dla nich oddzielny kąt. W sklepach znajdziemy gotowe domki, przeznaczone do samodzielnego złożenia, w których przewidziano taki podział przestrzeni. Przykładowo, może to być domek piętrowy, w którym dolną kondygnację podzielono na salon z aneksem kuchennym i łazienką, a na górze urządzono dwa małe pomieszczenia przeznaczone do spania. W domkach parterowych natomiast przedłużenie salonu w naturalny sposób stanowi taras. Szybko przekonamy się, że to właśnie tam spędzamy największą ilość czasu. Przydatne będą tutaj szerokie przeszklone drzwi, dobrej jakości podłoga i wygodne meble, a także solidne zadaszenie.
Taras zawsze potrzebny!
Zwróćmy przy tym szczególną uwagę na usytuowanie tarasu względem stron świata – można szukać jak największego nasłonecznienia lub uciekać do cienia. Alternatywnie, można wybrać też model z werandą ulokowaną wzdłuż ścian. Szukając odpowiedniego miejsca na taras, warto też zwrócić uwagę na warunki naszej działki. Jeśli mamy staw lub oczko wodne, albo basen, wówczas taras wychodzący wprost nad wodę będzie niesamowitą atrakcją, podnoszącą nie tylko jakość odpoczynku, ale też walory estetyczne otoczenia.
Prąd, gaz, kanalizacja
Funkcjonowanie domku letniskowego bez uzbrojenia w media, takie jak gaz, kanalizacja lub woda jest możliwe. Komfort jednak wzrasta, gdy możemy wziąć prysznic podczas pobytu na działce, a także gdy możemy schronić się w chatce przed chłodem. Wówczas domek przestaje być magazynkiem do przechowywania sprzętów działkowych, a zaczyna stanowić udomowioną przestrzeń.
Domki letniskowe nie muszą mieć pełnej ochrony przed mrozami: niepotrzebna jest żadna izolacja ścian, ani centralne ogrzewanie. Przydatny będzie natomiast kominek, dogrzewający wnętrze podczas jesiennych wieczorów. Jeśli wyposażymy go w płaszcz wodny, zyskamy dodatkowe źródło ciepłej wody, które zwykle w takich miejscach jest zapewnione przez grzałkę elektryczną. Prąd elektryczny zresztą w domkach stanowi podstawowe źródło energii: zarówno jeśli chodzi o ogrzewanie pomieszczeń (np. za pomocą grzejników elektrycznych), jak i o gotowanie – np. za pomocą płyty grzewczej.
Skąd wziąć domek letniskowy z drewna?
Domki letniskowe buduje się najczęściej z drewna. Taka jest nasza tradycja, która wynika z warunków środowiskowych. Latem, w drewnianej chatce jest przyjemnie chłodno. Zimą natomiast drewniane deski są doskonałym izolatorem cieplnym. Dodatkowo, drewniane chatki sprawiają przyjemne wrażenie, są przytulne i doskonale wpisują się w aranżację każdej przestrzeni.
W sklepach ogrodniczych znajdziemy mnóstwo gotowych domków, zaprojektowanych zgodnie ze sztuką architektoniczną. Kupując taki domek, musimy jedynie poskładać wszystkie doskonale dopasowane do siebie części, podążając za standaryzowaną instrukcją obsługi. Popatrzmy na zdjęcia poniżej, na których znajduje się kilka modeli niedrogich domków o powierzchni do 35 m², sprzedawanych w sklepach ogrodniczych:
Na zdjęciach: domki letniskowe (Ogrodosfera)